Zavřít reklamu

V dalším z našich pravidelných seriálů vám postupně představíme nativní aplikace od Applu pro iPhone, iPad, Apple Watch i Mac. Zatímco obsah některých dílů seriálů vám možná bude připadat banální, věříme, že ve většině případů vám přineseme užitečné informace a tipy pro používání nativních Apple aplikací.

Přidání účtu

Přidání e-mailového účtu na Googlu, iCloudu nebo Yahoo je v nativní aplikaci Mail od Applu velice jednoduché – stačí spustit Nastavení -> Hesla a účty a zde v sekci Účty klepnout na Přidat účet. Pak už jen stačí zadat vaši e-mailovou adresu a příslušné heslo – systém informace ověří a v případě jejich správnosti bude váš účet přidán. V následujících krocích si pak zvolíte, zda chcete ze svého e-mailového účtu přidat i další položky, jako je třeba kalednář nebo kontakty.V případě jiného účtu klepněte na možnost Jiný -> Přidat poštovní účet a zadejte potřebné údaje. Pokud si nejste jisti tím, jaké údaje byste měli k účtu zadat, nebo zda má váš účet používat IMAP či POP, obraťte se na poskytovatele služby – údaje o serverech příchozí a odchozí pošty byste měli nalézt v nápovědě na webu poskytovatele vašeho e-mailu.

Práce se zprávami

V nativní aplikaci Mail máte při tvorbě zpráv hned několik možností úprav a formátování – panel s nabídkou najdete nad klávesnicí při psaní zprávy. Pro úpravy písma slouží ikonka “Aa”, k e-mailu můžete také přidat vyfocený snímek nebo fotografii z galerie vašeho iPhonu. Napravo od fotoaparátu naleznete ikonku pro přidání přílohy ze Souborů, vedle ní se pak nachází ikonka pro naskenování dokumentu. Zcela vpravo se pak nad klávesnicí nachází ikonka pro přidání kresby. Pokud chcete v nativní aplikaci Mail vyhledat konkrétní zprávu, přejděte do schránky Příchozí a krátce potáhněte prstem po obrazovce směrem dolů. Do vyhledávacího pole, které se vám zobrazí, můžete zadat výraz, časový údaj nebo třeba adresáta či odesílatele. V aplikaci Mail existuje více způsobů nastavení upozornění na zprávu. Při odpovídání na zprávu můžete klepnout na tlačítko pro odpověď a v menu poté zvolit Oznámit mi. V tomto menu můžete také nastavit ztlumení zpráv z příslušné konverzace. Další možností je dlouhý stisk panelu se zprávou v seznamu zpráv – opět se vám zobrazí menu, ve kterém můžete opět zvolit Oznámit mi. Poslední možností je přizpůsobení notifikací v Nastavení -> Oznámení -> Mail.

Schránky a VIP

Ve výchozím nastavení najdete v aplikaci Mail schránky Příchozí, Odeslané a Koš. Můžete si zde ale vytvořit také vlastní schránky. V seznamu schránek klepněte na Upravit v pravém horním rohu, a poté v pravém dolním rohu klepněte na Nová schránka. Poté schránku pojmenujtea vyberte její umístění. Pokud potřebujete přesunout e-mailovou zprávu z jedné schránky do druhé, otevřete schránku Příchozí a v pravém horním rohu klepněte na Upravit. Vyberte zprávy, které chcete přemístit, klepněte na Přesunout a zvolte, do které schránky chcete vybrané zprávy přemístit. Přesun zpráv byste měli zvolit vždy, než smažete vybranou schránku – spolu se schránkou byste totiž jinak přišli o všechny e-maily, které se v ní nachází. Pro smazání přejděte do seznamu schránek a v pravém horním rohu klepněte na Upravit. Vyberte schránku, kterou chcete smazat, a zvolte Smazat schránku. Vybrané kontakty si v aplikaci Mail můžete také nastavit jako VIP – stačí klepnout na vybranou zprávu, v jejím záhlaví klepnout na jméno nebo adresu dotyčného a zvolit Přidat k VIP.

.