Zavřít reklamu

Produktové linii iPodů nelze upřít jejich přínos nejen pro milovníky hudby, ale i pro samotný Apple. I díky němu je totiž teď tam, kde je. Jenže jeho slávu jednoduše zabil iPhone. Proto je také s podivem, že se s posledním zástupcem této rodiny loučíme až nyní. 

První iPod touch byl uveden 5. září 2007, kdy samozřejmě designově vycházel z prvního iPhonu. Měla to být nová éra pro tento přehrávač, který, kdybychom zde neměli už iPhone, by dozajista předběhl dobu. Jenže takto vycházel z univerzálnějšího zařízení a byl vlastně vždy jen tím druhým v řadě. Prakticky se dá totiž říci, že právě ten nejpopulárnější a nejúspěšnější produkt společnosti zabil ten do té doby nejslavnější.

Strmý růst, pozvolný pád 

Když se podíváte na prodeje iPodů, které uvedl web Statista, jednoznačně z toho vychází, že největší úspěch slavil iPod v roce 2008, poté postupně upadal. Poslední známá čísla jsou pak z roku 2014, kdy poté Apple sloučil segmenty produktů a už neuváděl jednotlivá čísla prodejů. Právě od zahájení prodeje prvního iPodu čísla skutečně raketově rostla, jenže pak přišel iPhone a vše se změnilo.

iPod prodeje

První generace telefonu Applu byla ještě omezená jen na několik málo vybraných trhů, proto iPod začal padat až o rok později, když přišel iPhone 3G. U něho totiž mnozí pochopili, proč utrácet za telefon i hudební přehrávač, když mohu mít vše v jednom? Ostatně i sám Steve Jobs iPhone představoval slovy: „Je to telefon, je to internetový prohlížeč, je to iPod.“

I když poté Apple ještě představoval nové generace iPodu shuffle nebo nano, zájem o tato zařízení pořád upadal. Sice ne tak strmě, jako tomu bylo u jeho růstu, ale poměrně konstantně. Apple svůj poslední iPod, tedy iPod touch představil v roce 2019, kdy mu vlastně jen inovoval čip na A10 Fusion, který obsahovaly iPhony 7, přibyly nové barvy, víc nic. Designově přitom zařízení pořád vycházelo z iPhonu 5. 

V dnešní době už nedává podobné zařízení smysl. Máme zde iPhony, máme zde iPady, máme zde Apple Watch. Právě poslední zmíněný produkt Applu pak může ultrapřenosné přehrávače hudby zastoupit nejlépe, i když je samozřejmě úzce vázán na iPhone. Nebyla tedy otázka, jestli Apple iPod kompletně zařízne, ale spíše to, kdy k tomu nakonec dojde. A pravděpodobně nebude ani nikomu chybět. 

.