Zavřít reklamu

Učitel ve škole pokládá otázku studentům. „Když venku na slunci je 30 stupňů Celsia, kolik je to ve stupnici Fahrenheita?“ Studenti se nervózně ohlížejí okolo sebe, jen jeden pohotový student vytáhne iPhone, spustí aplikaci Jednotky a zadá požadovanou hodnotu. Během pár vteřin už odpovídá na otázku učiteli, že je to přesně 86 stupňů Fahrenheita.

Zpětně si vzpomínám na dobu, kdy jsem studoval na základní a střední škole a tuhle aplikaci bych používal skoro při každé hodině matematiky a fyziky. Možná bych díky tomu neměl tak špatné známky z písemek, kdy jsme měli převádět všechny možné veličiny do různých jednotek.

Jednotky je velmi jednoduchá a intuitivní aplikace. Po prvním spuštění se dostanete do menu, kde máte možnost si vybrat různé veličiny, se kterými chcete pracovat. Na výběr máte celkem třináct veličin, mezi které patří například čas, data (PC), délka, energie, objem, obsah, rychlost, síla, ale i třeba výkon a tlak. Po rozkliknutí některé z veličin se vám objeví příslušné jednotky, mezi kterými můžete převádět.

Například potřebuji pracovat s objemem. Zadám si, že mám 20 litrů, a aplikace mi ukáže, kolik je to mililitrů, centilitrů, hektolitrů, galonů, pinty a mnoha dalších jednotek. Jednoduše řečeno u všech veličin naleznete mnoho různých jednotek, se kterými se můžete v životě setkat.

Navíc u vybraných jednotek jsou k dispozici krátké informace, jež vám vysvětlí, k čemu se daná jednotka v praxi využívá či její historii a původ. Aplikace je kompatibilní se všemi iOS zařízeními a musím vyzdvihnout, že na iPadu je o něco více přehlednější a snadněji se používá než na iPhonu. Kritiku si naopak zaslouží design celého prostředí Jednotek. Je až moc jednoduchý a obyčejný a možná by ze strany vývojářů zasloužil trochu více pozornosti a přizpůsobení celkovému konceptu iOS 7.

Jednotky můžete stáhnout za cenu necelého jednoho eura v App Store. Aplikaci jistě ocení nejen studenti, ale i uživatelé, co se v praktickém životě občas setkají s nějakými údaji, které jsou potřeba převést. Dokážu si představit použití aplikace například v kuchyni při pečení koláčů a přípravě různých pokrmů, kde je potřeba přesně odměřených ingrediencí a surovin.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/jednotky/id878227573?mt=8″]

Milovník a nadšený uživatel jablečných produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Nějak mi uniká význam takové aplikace, neumět si převést základní jednotky je docela smutné.
  Do školy pro děcka to je navíc kontraproduktivní si myslím, protože se to takhle nikdy nenaučí a ten příklad s kuchyní je taky si myslím docela mimo.
  Jo až budeme například počítat v yottabytech nebo brontobytech místo gigabytů, tak to asi nějaký význam mít bude, kdy už to nebude tak jednoduché.

  já si ze školy taky nepamatuju všechny jednotky. takže nějakej převodník se určitě hodí. ale nejvíc se to samozřejmě hodí když převádíte z imperiálních nebo amerických jednotek. když byste přijel do anglie taky byste se zajímal kolik ml je vlastně v jedné pintě piva. nebo to bez nějakého takového převodníku víte? nebo kolik přesně víte jaká vzdálenost v metrech je námořní míle? nebo obyčejná míle?

  Podobných aplikácií je bezpočet zadarmo. Napr Convert Unit. V recenzii chýba aspoň počet jednotiek, ked už nie ich presný zoznam :-(

  no to je sice pravda, ale našel jsem jen jednu kromě této, co má popisky a vysvětlení veličin v češtině já osobně si na to dost potrpím a tahle vypadá dost obsáhle. Navíc je to pouhých 25kč, míň jak vcelku stojí pivo.

  Nepovedena „reklama“

  já osobně bych byl velmi rád, kdyby se tady prezentovali dobré aplikace a především od českých vývojářů a obzvlášť pokud obsahují českou lokalizaci. Už hodněkrát jsem našel na storu dobrou appku (českou) a mrzelo mě, že jsem ji našel až když byla už na trhu třeba tři roky a bylo tam málo hodnocení, proto, že prostě lidi co by ji koupili, o ní vůbec nevěděli. Programátoři by dle mě vůbec měli více spolupracovat s blogery aby se o jejich práci více na domácím trhu vědělo. Kecy o nějaké reklamě nejsou vůbec na místě, špatné by bylo, kdyby redaktor upředňostnoval jen třeba kamaráda.

  Nejsem závislý na české lokalizaci, angličtina mě v aplikacích nedělá žádné problémy, ale vaše rada je nejen tady často zmiňovaná a je k ničemu.

  aby se BB neurazil, ale je spousta aplikací kde čeština být musí, například výukové pro děti kde je jaksi k ničemu když medvěd se má popisek Gilda, případně i s audio. A takových aplikací je hodně a navíc, než se adept tu angličtinu naučí, tak to není hned a času je málo a pro řadu lidí je to zbytečné.

celý text

Čtěte více.