Zavřít reklamu

V červnu rozhodl soud ve sporu Samsung vs. Apple, že Apple nebude moct dovážet starší modely iPhonů a iPadů kvůli porušení patentů Applu týkající se čipu pro příjem mobilního signálu. Zákaz se týkal konkrétně iPhone 3GS a iPhone 4 a iPadu 1. a 2. generace (novější přístroje využívají jiný design čipů). Potenciální zákaz měl vejít v platnost v následujících týdnech a veto prezidenta bylo v časovém rozmezí jediným způsobem, jak zákazu importu zabránit. Apple stále prodává iPhone 4 a iPad 2, prodeje v USA by tak mohly být ovlivněny na několik měsíců, než by Apple vydal nové zařízení.

A skutečně, administrace prezidenta Baracka Obamy zakročila a vetovala rozhodnutí soudu. Úřad pro obchodní zastoupení Spojených států vysvětlil, že prezident vetuje rozsudek na základě toho, že patent, který měl Apple porušit, patří mezi standardní (tedy běžně licencované; „FRAND“), že by neměly být využívány způsobem, jakým jej použil Samsung proti Applu, a že je podobné jednání škodlivé. V americké historii je to od roku 1987 poprvé, co prezident vetoval podobný zákaz.

Co znamená FRAND?
Životně důležité patenty, které jsou nutné pro fungování celých technologií, bývají označovány jako „standard-essential“. Podle amerických zákonů musí být poskytovány zbytku průmyslu v rámci pravidel FRAND (zkratka znamená fair, reasonable and non-discriminatory). V praxi to znamená, že patenty jsou licencovány komukoli, kdo si o licenci zažádá, a to za férových podmínek, za rozumnou cenu a bez jakékoli diskriminace.

Samsung svoji nynější žalobu proti firmě Apple postavil na údajném porušení patentu spadajícím pod kategorii FRAND. S obdobnou žalobou neuspěl ani loni v Evropě.

Zdroj: 9to5Mac.com

[do action=“aktualizace“ datum=“4. 8. 12 hodin“/]

K vetu prezidenta se vyjádřily obě strany,společnost Apple je z rozhodnutí nadšena:

Tleskáme, že se administrace prezidenta postavila za inovaci v tomto důležitém soudním sporu. Samsung neměl zneužívat patentový systém tímto způsobem.

Samsung příliš velkou radost neměl:

Jsme zklamaní, že americký úřad pro obchodní zastoupení se rozhodl nedbat na příkaz vydaná americkou mezinárodní obchodní komisí (ICT). ITC ve svém rozhodnutí správně uznalo, že Samsung vyjednával v dobré víře a Apple setrvával v neochotě platit licenční poplatky.

Zdroj: 9to5Mac.com

Související články:

[related-posts]

.