Zavřít reklamu

Začátkem roku 2022 internetem proletěla zajímavá zpráva pojednávající o vývoji herní konzole od Applu. Dle všeho by se měl cupertinský gigant přinejmenším zajímat o svět gamingu a dokonce uvažovat nad vstupem na tento trh. Ve finále se ani není čemu divit. S neuvěřitelným posunem na straně výkonu se raketovým tempem posouvají i samotné hry, potažmo celý tento segment.

Přijít se zbrusu novou konzolí ale rozhodně není nic jednoduchého. Aktuálně totiž trh dominují firmy Sony a Microsoft se svými konzolemi Playstation, respektive Xbox. Relativně známým hráček je také Nintendo se svou handheld konzolí Switch, přičemž vzrůstající popularitě se nyní těší i společnost Valve, která přišla stejně tak s handheld konzolí Steam Deck. Je proto otázkou, zda je pro Apple vůbec ještě místo. Ve skutečnosti by ale vývoj konzole pro Apple nemusel být zase tak obtížným úkolem, ba naopak. To nejtěžší jej případně čeká až poté – zajištění kvalitních herních titulů.

Problém nespočívá v konzoli, nýbrž ve hrách

Apple má k dispozici nepředstavitelné zdroje, týmy zkušených inženýrů a potřebný kapitál, díky čemuž by si teoreticky měl s vývojem a přípravou vlastní herní konzole poradit levou zadní. Tou pravou otázkou ale je, jestli by se mu něco takového vůbec vyplatilo. Jak už jsme zmínili výše, v samotném vývoji by zase tak velký problém být nemusel, jako ve shánění vhodných a kvalitních titulů pro svou novou platformu. Takzvané AAA tituly jsou k dostání jen pro PC a zmiňované konzole. Některé hry jsou dokonce i exkluzivní pro konkrétní platformy a pro jejich zahrání musíte disponovat danou konzolí.

Apple by se v takovém případě musel spojit s vývojářskými studii a domluvit, aby své hry připravily i pro případnou jablečnou konzoli. Je ale možné, že na něčem takovém už gigant ve skutečnosti pracuje. Ostatně koncem května jsme se dozvěděli o jednání Applu, který měl ambice odkoupit herní studio Electronic Arts, stojící za legendárními tituly jako FIFA, NHL, Mass Effect a řadou dalších. Na druhou stranu získat konkrétní hry pro vlastní platformu nemusí být tak jednoduché. Vývojáři si totiž musí rozmyslet, zda se jim příprava vlastně vyplatí a proplatí se jim jejich čas. Tímto se dostáváme k potenciální popularitě Apple konzole – pokud by totiž nezískala přízeň ze strany samotných hráčů, pak je víceméně jasné, že se nedočká ani pořádných herních titulů.

Gamepad DualSense

Má Apple potenciál na úspěch?

Jak už bylo naznačeno, pokud se Apple skutečně chystá zavítat na trh s herními konzole, je poměrně důležitou otázkou, zda na něm dokáže uspět. To samozřejmě silně ovlivní konkrétní možnosti dané konzole, dostupné herní tituly a cena. Právě v ceně by mohl být teoreticky problém. O tom ví gigant sám své. V minulosti už totiž podobné ambice měl a přišel na trh s konzoli Apple /Bandai Pippin, která byla naprostým propadákem. Tento model se prodával za neuvěřitelných 600 dolarů, kvůli čemuž se za necelé dva roky prodalo jen 42 tisíc kusů. Zajímavý kontrast lze vidět při pohledu na tehdejší hlavní konkurence. Za tu můžeme označit Nintento N64. Tato konzole stála pro změnu jen 200 dolarů a během prvních třech dní prodeje se Nintendu podařilo prodat mezi 350 až 500 tisíci kusy.

Pokud tedy Apple plánuje v budoucnu přijít s vlastní herní konzolí, bude si muset dát velký pozor, aby se nedopustil dřívějších chyb. Právě proto by se hráči zajímali především o případnou cenu, schopnosti a o dostupnost her. Má podle vás cupertinský gigant v tomto segmentu šanci, nebo je na vstup už pozdě? Například zmiňovaná firma Valve stejně tak nyní vstoupila na trh herních konzolí, a i přesto se těší nevídané popularitě. Na druhou stranu je nutné zmínit, že Valve má pod sebou herní knihovnu Steam, na které se nachází přes 50 tisíc her a většina PC hráčské komunity.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.