Zavřít reklamu

Apple a gaming nejdou úplně dohromady. Cupertinský gigant v tomto směru moc pokroku nedělá a soustředí se na úplně jiné problémy, které jsou pro něho přednější. Každopádně lehce se do tohoto odvětví namočil v roce 2019, kdy představil svou vlastní herní službu Apple Arcade. Za měsíční poplatek vám tak zpřístupní bohatou kolekci exkluzivních herních titulů, které si můžete zahrát rovnou na vašem iPhonu, iPadu, Macu či třeba Apple TV. Výhodou také je, že v jednu chvíli můžete hrát na jednom zařízení a vzápětí se přesunout na druhém – a samozřejmě pokračovat přesně tam, kde jste skončili.

Bohužel kvalita těchto her moc převratná není. Jedná se zkrátka o obyčejné mobilní hry, které pravého hráče rozhodně neosloví, kvůli čemuž řada uživatelů Apple Arcade kompletně přehlíží. Pro drtivou většinu to zkrátka nestojí za to. V minulosti se ale objevila řada nejrůznějších spekulací, zdali by kalifornská společnost přeci jen nechtěla do gamingu zabřednout pořádně. Dokonce se objevily i zmínky o vývoji vlastního herního ovladače. Jenže ani tak jsme se doposud ničeho pořádného nedočkali. Naděje ale dost možná stále existuje.

Akvizice Electronic Arts

Přes víkend vyplavaly na povrch velice zajímavé informace spojené s herní společností Electronic Arts (EA), která stojí za světoznámými sériemi jako FIFA či NHL, RPG Mass Effect a řadou dalších oblíbených her. Podle těch se vedení společnosti snažilo o fúzi s některým z technologických gigantů pro zajištění maximálního možného rozvoje celé značky jako takové. Vlastně se tomu ani není proč divit. Když se totiž podíváme na současný trh gamingu, je jasné, že konkurence neuvěřitelně roste, a je proto nutné nějak konat. Skvělým příkladem je například Microsoft. Ten neuvěřitelným tempem posiluje svůj brand Xbox a buduje něco, co tady ještě nebylo. Poslední přelomovou zprávou je například akvizice studia Activision Blizzard za necelých 69 miliard dolarů.

Každopádně společnost EA se měla dle všeho spojit i s Applem a trvat na zmiňované fúzi. Mimo Applu se nabízely i firmy jako Disney, Amazon a další, avšak podle dostupných informací s těmito kandidáty nebyla společná řeč. Ačkoliv se cupertinský gigant odmítl k celé věci vyjádřit, tak i přesto nám tyto zprávy dávají zajímavý náhled na postoj jablečné společnosti. Podle toho lze totiž usoudit, že Apple ještě nad gamingem (zatím) nezlomil hůl a je ochoten najít rozumné cesty. Ostatně nebyl totiž zmiňován jako někdo, kdo by pro EA nedával smysl. Samozřejmě pokud by se tohle spojení stalo realitou, jako jablíčkáři bychom měli takřka jistotu, že bychom se dočkali řady zajímavých her pro systém macOS či iOS.

forza horizon 5 xbox cloud gaming

Apple a gaming

Ve finále je ale v celé této věci řada otazníků. Skupování firem je pro Apple prakticky normální, stejně tak i pro každého dalšího technologického giganta, a to z hned několika praktických důvodů. Například tak daná firma může získat potřebné znalosti a know-how, usnadnit si vstup na další trhy či rozšířit vlastní portfolio. Jenže Apple nikdy nedělá tak zásadní akvizice v takovýchto částkách. Jedinou výjimkou, kterou si jablíčkáři mohou pamatovat, byla akvizice firmy Beats za 3 miliardy dolarů, což už samo o sobě bylo obrovským nákupem. Na Microsoft to ale ani zdaleka nemá.

Jestli se Apple skutečně chystá vstoupit do světa gamingu je prozatím nejasné, každopádně na škodu by to rozhodně být nemuselo. Videoherní průmysl je totiž plný různých příležitostí. To si ostatně uvědomuje hlavně zmiňovaný Microsoft, který dělá maximum pro to, aby dokázal znatelně utéct veškeré potenciální konkurenci. Kvůli těmto gigantům pak může být pro Apple poměrně obtížné vlastně prorazit – ale ne v případě, když pod sebe získá takové jméno, jakým může být právě EA.

.