Zavřít reklamu

iPady jsou tady s námi již přes deset let, během kterých zaujaly poměrně silnou pozici v portfoliu produktů od Applu. Jedná se totiž o tablety s větší obrazovkou, na nichž je podstatně příjemnější například hraní her, sledování multimediálního obsahu či obecně procházení sociálních sítích. Je to navíc poměrně pochopitelné. Větší plocha zobrazí více věcí, což v tomto ohledu platilo odjakživa.

Navzdory tomu ale uživatelům iPadů stále schází řada aplikací, které bychom mohli pomalu označit až za ty základní. Právě to je na tom strašně překvapující. Jak už jsme uvedli výše, tablety jsou obecně skvělým pomocníkem pro procházení sociálních sítích. A právě proto je víceméně nepochopitelné, proč jsme se doteď nedočkali optimalizace například velice dobře známého Instagramu. Ten je ve stejné podobě na iPadech už několik let. Aby si člověk vystačil s aplikací, musí přistoupit na obrovský kompromis, jelikož je appka jen roztažená a vypadá pro některé až příšerně.

Spousta aplikací chybí

Instagram ale není jediným programem, který fanouškům jablečných tabletů doposud schází. Úplně stejně je na tom například Reddit, oblíbená sociální síť zaměřující se prakticky na všechna témata, či Aliexpress. Takovýto příběh doprovází řadu dalších aplikací, které nejsou dodnes pro iPad optimalizovány a spoléhají se tedy na klasickou iOS appku, jež se následně jen roztáhne. Jenže v takovém případě ztrácí na kvalitě, vypadá nevzhledně a ani tak nedokáže většinou pokrýt celou obrazovku. Ostatně právě proto se uživatelé musí spokojit s používáním webového prohlížeče. Zkrátka a jednoduše, dosáhnou tak daleko lepších výsledků, než kdyby se trápili u originálního softwaru.

Pak tady ale ještě máme i jednu aplikaci, která pro změnu není k dispozici vůbec. Řeč je samozřejmě o WhatsAppu. Právě WhatsApp je mimochodem jedním ze světově nejpoužívanějších komunikátorů, na nějž se dennodenně spoléhají tisíce uživatelů. V tomto konkrétním případě ale existuje alespoň nějaká naděje. Verze WhatsApp pro iPad by momentálně měla být ve vývoji, kdy se už nějaký ten pátek na ni pracuje. Teoreticky tak můžeme doufat, že se co nejdřív dočkáme tohoto oblíbence v smysluplné podobě.

iPadOS Keynote fb

Proč je vývojáři neoptimalizují?

V závěru se ještě nabízí poměrně důležitá otázka. Proč vlastně vývojáři své aplikace neoptimalizují i pro větší obrazovky, respektive přímo pro iPady od Applu? Jako hlavní důvod dříve Adam Mosseri, výkonný ředitel Instagramu, uvedl nedostatečnou základnu uživatelů. Podle jeho slov je tak optimalizace zmiňovaného Instagramu víceméně „zbytečná“ a odsunutá na vedlejší kolej. Nutno však podotknout, že na této vedlejší koleji se nachází již řadu let a prozatím není vůbec jasné, zdali se v blízké době dočkáme jakékoliv změny.

.