Zavřít reklamu

Google minulý týden pořádal konferenci I/O 22, na které sice představil hodně hardwaru, to ale až v druhé řadě. Protože se totiž jedná především o vývojářskou konferenci, podobně jako je tomu u WWDC Applu, byl tím hlavním software, takže nesměl chybět ani Android. Vtipné však je, že mnoho novinek už iOS Applu dávno má.

Bez vzájemné inspirace to samozřejmě nejde. I když nyní kopíruje Android od iOS, jisté prvky inspirovaly i Apple natolik, aby je do svého iOS začlenil. A to nijak malé. Právě díky Androidu máme na iPhonech widgety a notifikační nebo ovládací centrum. Následující funkce oznámené Googlem v rámci své úvodní keynote vám ale budou pravděpodobně povědomé.

Ochrana osobních údajů 

Google představil rovnou celou sadu nových funkcí pro ochranu soukromí uživatele. Ty samozřejmě mají učinit platformu Android mnohem bezpečnější, ale pořád takovou, aby maximálně respektovala přání uživatele. Společnost například přidává nový nástroj pro výběr fotografií, který umožňuje udělit aplikacím přístup pouze k fotografiím a videím a ostatním médiím, která si sami vyberou. Aplikace si také budou muset vyžádat povolení k zasílání oznámení.

Emergency SOS 

Bezpečnost ještě jednou, avšak trochu odlišně. Emergency SOS je nově představená funkce Googlu, která ale jako by z oka vypadla té z Apple Watch. Funkce využívá údaje z akcelerometru k detekci autonehod nebo jiných typů nehod a na základě nich upozorňuje záchranné složky. Hodinky Apple Watch mají podobnou funkci už delší dobu, i když není zaměřená jen konkrétně na autonehody.

Emergency-SOS-xl

Koncové šifrování 

Apple end-to-end šifrování používá v aplikaci iMessage a FaceTimu, tedy na iOS prioritních komunikačních službách. Jenže uživatelé zařízení s Androidem se museli v případě šifrovaných a bezpečných textových zpráv spoléhat na aplikace třetích stran, jako je WhatsApp nebo Signal. Nyní, se spuštěním RCS (Rich Communication Services – sada vylepšených telekomunikačních služeb) budou mít uživatelé systému Android ve výchozím nastavení k dispozici konečně i šifrované zprávy. Hodně ale záleží i na ochotě operátorů, jak rychle budou tuto funkci zavádět.

RCS-xl

Google Wallet 

Velký ohlas sklidilo přejmenování funkce Google Pay na Google Wallet, i když se tak tato platforma jmenovala ještě před Android Pay, ze kterého následně vzniklo právě Google Pay. Společnost se zde tedy vrací ke kořenům, takže se nedá úplně říci, že by kopírovala název virtuální peněženky Applu. Jinak je tomu ale u funkcí. Pořád se jedná o jednotné místo pro kreditní, debetní a dopravní karty, stejně jako očkovací průkazy a vstupenky na různé události, ale po vzoru Applu přibydou i identifikační karty a průkazy. Ten přitom tuto funkcionalitu oznámil na loňském WWDC21.

Digital-IDs-xl

Lepší integrace 

Jednou z největších předností produktů Applu je jejich vzájemná komunikace, a to od funkce Handoff, přes AirDrop po rychlé párování a přepínání sluchátek AirPods. Právě z toho si vezme také Android 13 patřičnou dávku inspirace a umožní svým zařízením lépe spolupracovat a komunikovat s ostatními produkty v domácnosti. Mělo by se jednat o televizory, reproduktory, notebooky i automobily.

 

.