Zavřít reklamu

Když přemýšlíte o Apple produktech, první věc, která vám možná přijde na mysl, je iPhone, popřípadě iPad, iPod, nebo samozřejmě iMac. Díky ikonickému „i“ je identifikace takových zařízení jednoznačná. Všimli jste si ale, že z nových produktů se toto označení začíná pomalu ale jistě vytrácet? Apple Watch, AirPods, HomePod, AirTag – nikde zde již „i“ na začátku označení produktu nefiguruje. Proč tomu tak ale je? Nejde jen o jednoduchý rebranding, změnu způsobuje mnoho dalších, a především právních nebo dokonce ekonomických problémů.

Historie začala s iMacem 

Všechno začalo v roce 1998, kdy Apple představil první iMac. Nejen, že se stal obrovským prodejním úspěchem a nakonec zachránil Apple před jistým zánikem, ale také zahájil trend označování produktů za pomoci písmena „i“, které Apple používal pro své nejúspěšnější produkty i v následujících letech. Je poměrně vtipné, že Steve Jobs chtěl říkat iMacu „MacMan“, dokud proti tomu Ken Segall důrazně nevystoupil. A všichni mu za to samozřejmě děkujeme.

Po překladu písmena „i“ si může hodně jedinců myslet, že to znamená „já“ – nejedná se však o pravdu, tedy v případě Applu. Jablečná společnost to vysvětlila tak, že značení „i“ mělo odkazovat k tehdy rostoucímu fenoménu internetu. Lidé si tak na první dobrou mohli spojit internet + Macintosh. „I“ navíc znamená i další věci jako „individuální“, „informovat“ a „inspirovat“.

Proč Apple změnil jmenování produktů 

Ačkoli neexistuje oficiální odpověď od společnosti Apple, existuje mnoho zjevných důvodů, proč společnost od ikonického „i“ upustila. Předně se jedná o právní problémy. Vezměte si například Apple Watch. Jak Apple vysvětlil, nemohl své inteligentní hodinky pojmenovat jako „iWatch“, protože toto jméno si již nárokovaly další tři společnosti v USA, Evropě a Číně. To znamenalo, že Apple musel buď přijít s novým jménem, nebo riskovat soudní proces a zaplatit miliony dolarů za používání tohoto jména.

To je to samé, co se stalo s iPhonem. První „iPhone“ byl totiž vydán společností Cisco jen několik málo dní před oznámením iPhonu společnosti Apple. Aby mohl Apple používat název iPhone, musel společnosti Cisco zaplatit velké množství peněz, což podle některých odhadů mohlo být až 50 milionů dolarů. Podobné právní problémy vyvstaly i s iTV, kterou nyní všichni známe jako Apple TV.

Dalším možným důvodem je, že mnoho společností profitovalo z používání „i“ ve svých produktech. Apple toto písmeno samozřejmě nijak nevlastní – i když se pokusil ochrannou známku na tohle písmeno registrovat. A tak „i“ mohou běžně využívat i ostatní společnosti u názvů svých produktů.

Apple vypustil „i“, kdekoli to šlo 

Strategie opuštění „i“ neplatí jen pro nejnovější produkty společnosti. Apple se také začal zbavovat ikonického „i“ ve většině svých aplikací. Například iChat se změnil ve Zprávy, aplikace iPhoto nahradily Fotky. Pořád zde ale máme iMovie nebo iCloud. Apple k tomuto kroku mohl ale dojít i po zralé úvaze, protože v daných titulech nedávalo „i“ smysl. Pokud má znamenat „internet“ tak nemá smysl jej používat tam, kde to není opodstatněné. iCloud by tak pořád mohl být iCloudem, proč je ale iMovie stále označováno takto, ví jen v Applu. 

Jiné velké technologické společnosti, jako je Microsoft a Google, také změnily název svých populárních aplikací. Například Microsoft změnil Windows Store na Microsoft Store a Windows Defender na Microsoft Defender. Stejně tak Google přešel z Android Marketu a Android Pay na Google Play, respektive Google Pay. Stejně jako v případě Applu to usnadňuje zjištění, která společnost produkt vlastní, přičemž nám to také neustále připomíná název značky.

Přijde ještě nějaké „i“? 

Zdá se, že Apple se v nejbližší době k jeho používání nevrátí. Tam kde ale již je, pravděpodobně zůstane. Bylo by poměrně zbytečné měnit názvy dvou z nejznámějších názvů produktů v historii technologií, pokud bychom se bavili o iPhonu a iPadu. Místo toho bude společnost ve svých nových produktech nadále používat slova jako „Apple“ a „Air“.

Apple nyní používá Air na začátku jména, aby nám sdělil, že to znamená bezdrátové připojení, jako u AirPods, AirTags a AirPlay. V případě MacBooku Air chce označením evokovat nejjednodušší možnou přenositelnost. S „i“ se tedy pomalu rozlučte. Ať už přijde automobil společnosti, bude to Apple Car a ne iCar, to samé platí o brýlích pro virtuální a rozšířenou realitu a další produkty. 

.