Zavřít reklamu

Uživatelé navyklí na používání operačních systémů Windows a Android často řeší otázku, zda i iPhone potřebuje nějaký antivirus, aby byly jejich data a samotné zařízení v bezpečí před různými „infekcemi“. Odpověď na otázku, proč iPhone nepotřebuje antivirus, je ale poměrně jednoduchá. 

Hned na úvod je tedy potřeba zmínit, že ne, iPhone skutečně antivirus nepotřebuje. Ostatně pokud si spustíte App Store, žádný antivirus zde nenajdete. Všechny aplikace starající se o „bezpečnost“ mají nejčastěji ve svém jméně označení „security“, a to i když se jedná o tituly od těch největších společností, jako je Avast, Norton a další.

Kouzelné slovo sandbox

Před sedmi roky totiž udělal Apple poměrně razantní čistku v jeho App Storu, kdy všechny tituly s označením antivirus jednoduše odstranil. Bylo to z toho důvodu, že tyto aplikace nutily věřit uživatele, že je zde možnost, že v systému iOS nějaké ty viry existují. Tomu tak ale není, protože všechny aplikace jsou pouštěny ze sandboxu. To jednoduše znamená, že nemohou vykonávat ty příkazy, které jim iOS nedovolí.

Tento bezpečnostní mechanismus tedy brání provádět změny v jakýchkoli jiných aplikacích, souborech nebo procesech ve vašem systému, což znamená, že každá aplikace si může hrát jen na svém vlastním písečku. Viry tedy nemohou infikovat iOS zařízení, protože i kdyby tak chtěly udělat, ze samotného návrhu systému prostě nemohou.

Žádné zařízení není 100% bezpečné 

Pokud se i v dnešní době setkáte s označením „antivirus pro iOS“, obecně jde spíše o zabezpečení internetu. A od toho jsou už zde právě ony aplikace, které obsahují ono slovo „security“, a které jistě mají své opodstatnění. Taková aplikace pak může pokrývat širokou škálu funkcí, které zajišťují jiná zabezpečení netýkající se samotného systému. V nejčastějších případech jde o: 

  • Phishing 
  • Nebezpečí spojená s veřejnými Wi-Fi sítěmi 
  • Aplikace sbírající různá data 
  • Sledovače v prohlížečích webu 

Zmíněné aplikace obvykle přidávají i něco víc, jako je např. správce hesel nebo různé systémy pro zabezpečení fotografií. I když platí, že nejlepší „antivirus“ jste vy, tak tyto tituly mají co nabídnout, a lze je tak doporučit. Ač se o to Apple totiž snaží, a své systémy co se jejich bezpečnosti stále zdokonaluje, nelze jednoduše říci, že je iPhone 100% bezpečný. Stejně jako se vyvíjejí technologie, vyvíjí se i nástroje, kterými je do nich možné proniknout. Chcete-li však být maximálně uvědomělí, co se bezpečnosti iPhonu týče, doporučujeme si pročíst náš seriál, který vás jednotlivými zákonitostmi patřičně provede.

.