Zavřít reklamu

Uživatelé navyklí na používání operačních systémů Windows a Android často řeší otázku, zda i iPhone potřebuje nějaký antivirus, aby byly jejich data a samotné zařízení v bezpečí před různými „infekcemi“. Odpověď na otázku, proč iPhone nepotřebuje antivirus, je ale poměrně jednoduchá. 

Hned na úvod je tedy potřeba zmínit, že ne, iPhone skutečně antivirus nepotřebuje. Ostatně pokud si spustíte App Store, žádný antivirus zde nenajdete. Všechny aplikace starající se o „bezpečnost“ mají nejčastěji ve svém jméně označení „security“, a to i když se jedná o tituly od těch největších společností, jako je Avast, Norton a další.

Kouzelné slovo sandbox

Před sedmi roky totiž udělal Apple poměrně razantní čistku v jeho App Storu, kdy všechny tituly s označením antivirus jednoduše odstranil. Bylo to z toho důvodu, že tyto aplikace nutily věřit uživatele, že je zde možnost, že v systému iOS nějaké ty viry existují. Tomu tak ale není, protože všechny aplikace jsou pouštěny ze sandboxu. To jednoduše znamená, že nemohou vykonávat ty příkazy, které jim iOS nedovolí.

Tento bezpečnostní mechanismus tedy brání provádět změny v jakýchkoli jiných aplikacích, souborech nebo procesech ve vašem systému, což znamená, že každá aplikace si může hrát jen na svém vlastním písečku. Viry tedy nemohou infikovat iOS zařízení, protože i kdyby tak chtěly udělat, ze samotného návrhu systému prostě nemohou.

Žádné zařízení není 100% bezpečné 

Pokud se i v dnešní době setkáte s označením „antivirus pro iOS“, obecně jde spíše o zabezpečení internetu. A od toho jsou už zde právě ony aplikace, které obsahují ono slovo „security“, a které jistě mají své opodstatnění. Taková aplikace pak může pokrývat širokou škálu funkcí, které zajišťují jiná zabezpečení netýkající se samotného systému. V nejčastějších případech jde o: 

  • Phishing 
  • Nebezpečí spojená s veřejnými Wi-Fi sítěmi 
  • Aplikace sbírající různá data 
  • Sledovače v prohlížečích webu 

Zmíněné aplikace obvykle přidávají i něco víc, jako je např. správce hesel nebo různé systémy pro zabezpečení fotografií. I když platí, že nejlepší „antivirus“ jste vy, tak tyto tituly mají co nabídnout, a lze je tak doporučit. Ač se o to Apple totiž snaží, a své systémy co se jejich bezpečnosti stále zdokonaluje, nelze jednoduše říci, že je iPhone 100% bezpečný. Stejně jako se vyvíjejí technologie, vyvíjí se i nástroje, kterými je do nich možné proniknout. Chcete-li však být maximálně uvědomělí, co se bezpečnosti iPhonu týče, doporučujeme si pročíst náš seriál, který vás jednotlivými zákonitostmi patřičně provede.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Základem je nebýt idiot …nevím jak současnou generaci ale mě rodiče naučili na co sahat a na co ne, co jíst a co ne, jaké houby a rostliny jsou jedovaté. Že nestrkám ruku psovi do tlamy když na mě vrčí, že se mám rozhlídnout než vlezu do silnice, že lítat neumím a spoustu dalšího důležitého pro život..a taky neklikat na kdejakej odkaz, neotevírat poštu co mi nepatří a chovat se na internetu zodpovědně…

    Jak se píše je to o uživatelích… Otázkou která obklopuje všechny uzavřené ekosystémy je však důvěra ve vendora… Uzavřené aplikace mají v řádech více zranitelností o kterých se dozvídáme az zpětně…

    Strašný bullshit tento článek. Sandbox má i Android. Všechny jailbreaky vznikly právě díky chybě v kódu a to app běžely v sandboxu. Proč na iOS nejsou antiviry je prosté, protože nemají jak provádět svoji činnost (není API). Antiviry na Androidu by taky nemusely existovat, kdyby tam nebyl otevřený filesystem pro úložiště uživatele (to jen chrání před chybou v aplikacích resp pc platformy) a nebylo dostupné API.

celý text

Čtěte více.