Zavřít reklamu

iPhone je navržený tak, aby chránil vaše data a soukromí. Integrované bezpečnostní funkce pomáhají zabránit v přístupu k vašim datům v iPhonu a na iCloudu každému kromě vás. Jenže i tak jsou tady podvodné pokusy získat vaše osobní údaje, kterým se říká phishing. 

Phishing je tedy podvodná technika používaná napříč internetem k získávání citlivých údajů, jakými mohou být hesla, čísla kreditních karet apod., především v elektronické komunikaci. K nalákání důvěřivé veřejnosti sama komunikace předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, aukčních webů, on-line platebních portálů, úřadů státní správy, IT administrátorů a samozřejmě třeba i přímo od Applu.

Komunikace nebo i webová stránka může například napodobovat přihlašovací okno internetového bankovnictví nebo e-mailové schránky. Uživatel do něho zadá své přihlašovací jméno a heslo, a tím tyto údaje samozřejmě prozradí útočníkům, kteří je mohou následně zneužít. Sám Apple proti phishingu bojuje a své uživatele vyzívá k tomu, že pokud obdrží podezření na phishing vydávající se za společnost, aby dané informace odeslali na adresu reportphishing@apple.com.

Jak resetovat heslo Apple ID na iPhonu:

Ochrana proti phishingu 

Nejúčinnější obranou proti phishingu je však informovanost a to, aby uživatel na dané útoky „neskočil“. Případné podvody poznáte podle mnoha znaků, mezi které nejčastěji patří následující: 

  • Emailová adresa, telefonní číslo a jiné údaje neodpovídají těm společnosti. 
  • Odkaz na přesměrování sice vypadá v pořádku, ale URL adresa neodpovídá webu společnosti. 
  • Zpráva se nějakým způsobem liší od všech těch, které jste od společnosti již obdrželi. 
  • Zpráva po vás požaduje některé citlivé údaje. Apple uvádí, že po vás nikdy nechce znát rodné číslo, úplně číslo platební karty nebo CVV kód na platební kartě. Pokud vám tedy přijde např. email tyto informace vyžadující, nejedná se o společnost Apple.

Zapnutí dvoufaktorového ověřování:

Nicméně pořád můžete podniknout ještě několik kroků k tomu, abyste se podobných útoků nemuseli obávat. Předně se jedná o ochranu svého Apple ID pomocí dvoufaktorového ověřování. Když vám pak přijde výzva na aktualizaci údajů o účtu nebo platebních údajů, vždy tyto změny proveďte přímo v Nastaveních na iPhonu, iPadu, v iTunes nebo App Storu na Macu, případně v iTunes na PC nebo na webu appleid.apple.com. Nenechávejte se k tomu přesměrovávat z příloh e-mailů atd. 

.