Zavřít reklamu

Během úterní keynote Apple překvapil nejednoho jablíčkáře svým zbrusu novým monitorem Studio Display. Jedná se o poměrně zajímavý kousek, který se z hlediska technologií posouvá na zcela novou metu, jelikož v sobě skrývá jednu zajímavost vedle druhé. U tohoto 27″ 5K Retina displeje totiž najdeme vestavěnou 12MP ultraširokoúhlou kameru s centrováním záběru (Center Stage), trojici mikrofonů studiové kvality a hned šest reproduktorů s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos. Zároveň Apple vsadil i na čip Apple A13 Bionic, který se stará o správnou funkčnost zmiňovaných funkcí.

Navzdory tomu je poměrně překvapivé, že je zařízení tlustší než loňský 24″ iMac s čipem M1, který je mimochodem plnohodnotným all-in-one počítačem. Hloubka displeje tohoto Macu činí pouhopouhých 11,5 milimetrů. Zařízení je tedy tak tenké, že kvůli tomu ani nemůže na zadní straně, po boku ostatních konektorů, nabízet 3,5mm jack konektor, jelikož je zkrátka příliš velký a předčil by rozměry samotného počítače. Ostatně proto je tento port z boku. Ačkoliv oficiální hloubku Studio Displaye (zatím) neznáme, je na první pohled jasné, že je zkrátka o něco tlustší. Srovnat si to můžeme z oficiálních dat pouze při zohlednění stojanů. Zatímco hloubka 24″ iMacu se stojanem činí 14,7 centimetrů, u Studio Display jde o 16,8 centimetrů. Samotný rozdíl je ale patrný i přímo ze snímků.

Rozměry: 24" iMac a Studio Display

Proč je Studio Display tlustší než 24″ iMac (2021)

Než se pustíme do možné odpovědi, je nutné zmínit, že skutečný důvod prozatím nevíme. Monitor Studio Display totiž prozatím ještě není v prodeji. Experti jej tedy nemohou detailně rozebrat a podívat se takzvaně pod pokličku, aby zjistili, jak je na tom tloušťka při zohlednění těla a dalších faktorů. Jako možná odpověď, o které nyní jablíčkáři hovoří, se uvádí brada 24″ iMacu. Právě v té se totiž ukrývají veškeré komponenty, zatímco za obrazovkou je prakticky jen prázdný prostor. Jedná se o poměrně elegantní řešení, díky čemuž tělo může být až tak tenké – zjednodušeně lze říct, že je počítač celkově nastavený o svou bradu a tedy i zvětšený.

Studio Display ale pravděpodobně razí druhý možný přístup. Jak si ve výše přiložené galerii můžete povšimnout, u tohoto monitoru žádnou bradu nenajdeme. Z toho lze usuzovat jediné. Potřebné komponenty jsou ukryty přímo pod samotnou obrazovkou a teoreticky se mohou rozprostírat po celém monitoru, což způsobuje jeho větší tloušťku. Na druhou stranu se tím ale vyřešil problém, na který si někteří jablíčkáři stěžovali. Směrem k bradě totiž kritikou rozhodně nešetří.

.