Zavřít reklamu
iWant

Proč je telefon za 30 tisíc naprostou zbytečností. Není lepší varianta?

iWant

Pokud bych měl vzpomenout na svůj první telefon, tak to byl Android v cenové hodnotě kolem 5-6 tisíc korun. Po jeho dosloužení následovala investice kolem 13 tisíc, pak 16 tisíc. Potom jsem se ale zařekl, že nikdy nedám do nového telefonu více než 20 tisíc korun (+- nějaký tisíc kolem této částky). Jednoduše jsem v dražších telefonech přestal vidět smysl.

Historie byla levnější

Telefony byly dříve zkrátka cenově mnohem dostupnější, než jsou nyní. Telefony tak postupně získávají punc luxusního zboží, na které si mnozí musejí i půjčit. Zážitek z rozbalení nového telefonu bylo pro mě vždy něčím nenahraditelným, člověk se při něj dostává do jakési „euforie“.

První iPhony mě vždy dokázaly maximálně uchvátit, především pak designem, ale i technologickým náskokem, které měly před tehdejší konkurencí. Osobně za nejskvělejší iPhone všech dob považuji model 4S, který pro mě dodnes zůstává vrcholem. S postupem let jsem už i iPhonu zůstal (aktuálně využívám model SE). iPhone byl jednoduchý na používání, byl intuitivní. Postupně jsem „vyrostl“ z pocitu, že se musím v telefonu detailně hrabat a objevovat v něm něco nového, co si zaslouží zlepšení. Bojím se však dne, kdy budu muset svůj iPhone SE prodat nebo se jej zbavit jiným způsobem.

Nákup telefonu není investicí

Nynější generace iPhone jsou zkrátka drahé natolik, že v nich nevidím už takovou přidanou hodnotu, jakou jsem viděl tehdy. Jedinou spásou by pro mě mohla být nová generace modelu SE, která by se letos snad mohlo po roce odmlky odehrát, a která by nemusela (DOUFÁM!) stát přemrštěnou sumu peněz.

Nikdo nepotřebuje telefon za více jak 20 tisíc korun. Opravdu nikdo. To, že jsme ochotni tyto částky přesto zaplatit dávají výrobcům jen jasný důkaz toho, kam až tato šílenost v nastavování ceny může zajít. Telefon není počítač, a proto si nezaslouží „investici“ za takové peníze. Slovo „investice“ dávám do uvozovek záměrně, neboť se vlastně o žádnou investici nejedná, telefon se stal dnes již spotřebním zbožím. Výrobci však nikoho do koupě netlačí, tyto kroky si, bohužel, určujeme zcela sami. Pokud by o daný produkt nebylo díky vysoké ceně zájem, dojde ke snížení jeho ceny.

Starší generace táhnou více

Podobně drahá zařízení však přinášení minimální užitek navíc v porovnání s podobnými modely v cenové relaci kolem 10-20 tisíc. Nejlepší variantou pak může být pro některé i nákup minulé vlajkové lodě. Vždyť na letošních Vánocích Applu se nejvíce podílely právě iPhony 7, tedy minulá generace. Prodaných novinek (iPhone X a 8/8 Plus) bylo v porovnání s předchozím ročníkem naprosté minimum. Ušetřené finance můžete využít i přínosněji, než nákupem telefonu, který za 2-3 roky morálně zastará a donutí vás tak k jeho výměně. Já například letos pojedu na dovolenou do severských zemí. Cenu za zážitek však opravdu můžu považovat, na rozdíl od telefonu, za opravdovou investici. A co vy, jaké máte letos plány?