iWant

Apple opět ovládl Vánoce, iPhony a iPady byly zase nejpopulárnější

iWant

Vánoční svátky jsou za námi a na webu se objevují první informace o tom, jak si vedly jednotlivé společnosti s ohledem na vánoční prodeje jejich zařízení. Vánoce jsou pro výrobce obvykle vrchol prodejní sezóny a ti tak s napětím očekávají, kolik smartphonů nebo tabletů během vánočních svátků prodají. První komplexní statistické informace vydala analytická společnost Flurry, která nově patří pod giganta Yahoo. Jimi poskytnuté informace by tak měly mít nějakou váhu a můžeme je tak brát za spolehlivý zdroj. A jak se zdá, Apple může opět slavit.

Společnost Flurry se v této analýze zaměřovala na aktivaci nových mobilních zařízení (smartphonů a tabletů) v období od 19. do 25. prosince. Za těchto šest dní s přehledem zvítězil Apple, který si z celého koláče ukousl 44%. Na druhém místě následuje Samsung s 26% a ostatní v podstatě jen paběrkují. Třetí Huawei je na třetím místě s 5%, následuje Xiaomi, Motorola, LG a OPPO s 3% a Vivo se 2%. Letos to tak dopadlo v podstatě podobně, jako loni kdy si Apple připsal opět 44%, Samsung však i 5% méně.

Zajímavější údaje se objeví v případě, že si oněch 44% Applu rozebereme do detailu. Pak se totiž ukáže, že se na tomto čísle nejvíce podepsaly prodeje starších telefonů, nikoliv těch nejžhavějších novinek, které Apple letos uvedl na trh.

Aktivacím vládne loňský iPhone 7, následovaný iPhonem 6 a pak až iPhonem X. Naopak iPhony 8 a 8 Plus si nevedly příliš dobře. To je však s největší pravděpodobností způsobené dřívějším vydáním a větší atraktivností starších a levnějších modelů, nebo naopak novým iPhonem X. Na statistice se zcela jistě také podepíše fakt, že se jedná o globální data. Ve většině zemí budou starší a levnější iPhony více populární než jejich soudobé (a dražší) alternativy.

Pokud se podíváme na distribuci aktivovaných zařízení dle velikosti, můžeme z této statistiky vyčíst několik zajímavostí. Plnohodnotné tablety si oproti předchozím rokům mírně pohoršily, malé tablety pak ztratily poměrně dost. Velmi dobře si vedly naopak tzv. phablety (v rámci této analýzy se jedná o telefony s displejem od 5 do 6,9″), jejichž prodeje vzrostly na úkor „normálních“ telefonů (od 3,5 do 4,9″). V analýze se naopak vůbec neobjevily „malé telefony“ s obrazovkou pod 3,5″.

Zdroj: Macrumors