Zavřít reklamu

Na své poslední keynote, která proběhla v roce 2011 na WWDC, Steve Jobs představil službu, která dodnes nahání mnohým vývojářům hrůzu. Nejde o nic jiného než iCloud, spásného nástupce problémového MobileMe. Jenomže ani iCloud není bez chyb. A vývojáři se bouří…

Steve Jobs iCloud poprvé demoval v červnu 2011, služba pak byla spuštěna o čtyři měsíce později a nyní je tak v provozu zhruba rok a půl. Na povrchu relativně bezproblémová služba, která slovy legendárního vizionáře „prostě funguje“ (nebo by alespoň měla), uvnitř však nezkrotný mechanismus, který si často dělá, co chce, a vývojáři na něj nemají účinnou zbraň.

„Všechno se děje automaticky a je velice jednoduché navázat vaše aplikace do úložného systému iCloudu,“ pravil tehdy Jobs. Když si nyní vývojáři na jeho slova vzpomenou, musí se patrně pořádně naježit. „iCloud nám prostě nefungoval. Strávili jsme nad tím opravdu hodně času, ale iCloud a synchronizace Core Data měly takové problémy, které jsme nedokázali vyřešit,“ přiznal šéf studia Black Pixel, které má na svědomí například známou RSS čtečku NetNewsWire. Právě pro ni měl být iCloud ideálním řešení pro synchronizaci, obzvlášť ve chvíli, kdy se Google chystá zavřít svůj Google Reader, jenže sázka na jablečnou službu nevyšla.

icloud-lightning

Nic nefunguje

Je až s podivem, že služba, jež má přes 250 milionů uživatelů a je tak jednou z největších svého druhu na světě, má takové problémy. Při zběžném pohledu na věc by se přitom mohlo ukázat prstem na vývojáře, jenže ti jsou v tom v tuto chvíli nevinně. iCloud se jich snaží implementovat do svých aplikací spousty, jenže často končí jejich pokusy nezdarem. iCloud má totiž při synchronizaci vážné potíže.

[do action=“citace“]Nemohu ani spočítat všechny vývojáře, kteří narazili na problémy a nakonec vše vzdali.[/do]

„Několikrát jsem svůj iCloud kód přepsal v naději, že najdu fungující řešení,“ napsal vývojář Michael Göbel. Řešení však nenašel, a proto se svými aplikacemi zatím nemůže na trh, přesněji řečeno do App Store. „Nemohu ani spočítat všechny vývojáře a společnosti, kteří narazili na stejné problémy jako já a nakonec vše vzdali. Po ztrátě stovky tisíců uživatelských dat prostě od iCloudu úplně upustili.“

Největší problém má Apple u iCloudu se synchronizací databází (Core Data). Další dva typy dat, které je možné přes jablečný cloud synchronizovat – nastavení a soubory –, fungují v rámci mezí bez problémů. Core Data se však chovají naprosto nepředvídatelně. Jedná se o vysokoúrovňový framework, který umožňuje synchronizovat více databází mezi zařízeními. „iCloud podporou Core Data sliboval vyřešení všech problémů se synchronizacemi databází, jenomže prostě nefunguje,“ uvedl jeden z prominentních vývojářů, jenž si v rámci zachování dobrých vztahů s Applem nepřál být jmenován.

Apple přitom tyto problémy naprosto pomíjí, iCloud nadále inzeruje jako jednoduché řešení a uživatelé ho tak od vývojářů vyžadují. Jenže i když se vývojář snaží sebevíc, data uživatelům nekontrolovatelně mizí a zařízení se přestávají synchronizovat. „Vyřešit tyto problémy kolikrát zabere hodiny, některé navíc mohou permanentně porušit vaše účty,“ opírá se do Applu další z předních developerů a dodává: „AppleCare navíc není schopen se zákazníky tyto problémy řešit.“

„S kombinací Core Data a iCloud neustále bojujeme. Celý tento systém je totiž nevyzpytatelný a vývojář má často omezené možnosti, jak jeho fungování ovlivnit,“ popisuje české vývojářské studio Touch Art, které nám potvrdilo, že kvůli přetrvávajícím problémům od tohoto řešení opouští a pracuje na vlastním, v němž bude místo synchronizace databáze jako takové využívat synchronizaci souborů. Na tu už pak bude moci použít iCloud, protože synchronizace souborů probíhá přes něj bez problémů. To ostatně potvrzují i vývojáři z Jumsoftu: „iCloud je bezpochyby skvělým nástrojem pro přímé ukládání souborů.“ Jumsoft ovšem, bohužel, pro svou známou aplikaci Money potřebuje Core Data, a to je kámen úrazu.

[do action=“citace“]iCloud a Core Data jsou nejhorší noční můrou každého vývojáře.[/do]

Spoustu problémů se odvíjí také od nečekaných situací, které však mohou snadno nastat, jako například když uživatel na svém zařízení odhlásí jedno Apple ID a připojí se přes jiné. S nimi totiž Apple vůbec nepočítá. „Jak řešit problém, kdy uživatel, nepřihlášen k iCloudu, zapne aplikaci, následně se k iCloudu připojí a aplikaci opět spustí?“ ptal se jeden vývojář na fórech Applu.

Veškeré potíže s iCloudem vrcholí v nespokojenost uživatelů aplikací, kterým se ztrácejí data, přičemž vývojáři tomu často jen bezmocně přihlíží. „Uživatelé si mi stěžují a hodnotí aplikace jednou hvězdičkou,“ postěžoval si na jablečných fórech vývojář Brian Arnold, jemuž se od Applu stále nedostalo vysvětlení, co s podobnými problémy dělat, případně proč se vůbec dějí. A takových stížností na synchronizaci iCloudu jsou fóra plná.

Někteří vývojáři již s iCloudem ztrácejí trpělivost a není divu. „iCloud a Core Data jsou nejhorší noční můrou každého vývojáře,“ uvedl pro The Verge nejmenovaný vývojář. „Je to frustrující, občas to dohání k šílenství a stojí to nekonečné hodiny strávené nad řešením problémů.“

Apple mlčí. Sám problémy obchází

Možná se ani není čemu divit, že v Applu problémy s iCloudem přecházejí, jako by se nic nedělo. Problémová Core Data totiž Apple ve svých aplikacích prakticky nevyužívá. Ve skutečnosti tu jsou hned dva iCloudy – jeden, který pohání služby Applu, a druhý, který je nabízen vývojářům. Aplikace a služby jako iMessage, Mail, záloha iCloud, iTunes, Photo Stream a další jsou postavené na úplně jiné technologii, než kterou dostávají k dispozici vývojáři třetích stran. Tedy tu, s níž jsou neustálé trable. Aplikace z balíku iWork (Keynote, Pages, Numbers) sice využívají stejné API jako aplikace třetích stran, ovšem pouze pro mnohem jednodušší synchronizaci dokumentů, na kterou si Apple dává velký pozor, aby fungovala. Když už pak v Cupertinu do své aplikace iCloud a Core Data pustí, nejsou na tom se spolehlivostí o nic lépe než vývojáři třetích stran. Za vše mluví aplikace Trailers, která Core Data k synchronizaci využívá, a pravidelně se uživatelům ztrácejí některé záznamy.

steve-jobs-icloud

U Trailers, které nejsou zdaleka tak populární, se nicméně tyto problémy relativně snadno ztratí. Co ale potom mají svým uživatelům říkat vývojáři těch nejpopulárnějších aplikací, kteří se zkrátka na problémové Core Data v iCloudu spolehnout musí, ale často nemohou zaručit takovou funkčnost, jakou Apple neustále inzeruje ve svých reklamách? Apple jim rozhodně nepomůže. „Může se někdo z Applu k této situaci vyjádřit?“ ptal se na fóru neúspěšně vývojář Justin Driscoll, který byl nucen kvůli nespolehlivému iCloudu zavřít svou chystanou aplikaci.

Během roku Apple vývojářům nepomáhá, a tak všichni doufali, že se něco vyřeší alespoň na loňském WWDC, tedy na konferenci určené právě vývojářům, ale ani tady Apple pod obrovským tlakem developerů příliš pomoci nepřinesl. Poskytl sice kupříkladu ukázkový kód, který může být použit pro synchronizování Core Data, jenže ten nebyl ani zdaleka kompletní. Opět tedy žádná výrazná pomoc. Dále inženýři Applu nabádali, aby si vývojáři počkali na iOS 6. „Přechodem z iOS 5 na iOS 6 se věci stoprocentně zlepšily,“ potvrdil nejmenovaný vývojář, „jenomže ještě ani zdaleka to není ideální.“ Podle dalších zdrojů měl Apple ještě loni jen čtyři zaměstnance, kteří se o Core Data starali, což by jasně ukazovalo, že Apple tato oblast nezajímá. K této informaci se nicméně společnost odmítla vyjádřit.

Sbohem a šáteček

Po všech zmíněných peripetiích není divu, že iCloudu spoustu vývojářů řeklo ne, ačkoliv patrně s těžkým srdcem. Právě iCloud měl totiž konečně přinést něco, po čem vývojáři toužili – jednoduché řešení, které na dvou a více zařízeních zajistí totožné databáze a jejich neustálou synchronizaci. Realita je však bohužel jiná. „Když jsme se na iCloud a Core Data dívali jako na řešení pro naši aplikaci, zjistili jsme, že to nemůžeme použít, protože by nic nefungovalo,“ uvedl vývojář jedněch z nejprodávanějších iPhone a Mac aplikací.

Dalším důvodem, proč se iCloud neopouští úplně snadno, je fakt, že Apple si všímá aplikací, které využívají jeho služby (iCloud, Game Center), a ty, co ničím jablečným nedisponují, pak v App Store zcela přehlíží. Také z hlediska marketingu je tedy iCloud dobrým řešením.

Jako případná alternativa se nabízí například Dropbox, jenomže ten už není uživatelsky tolik přívětivý. Jednak si musí uživatel zřizovat další účet (iCloud má k dispozici automaticky s koupí nového zařízení) a jednak je nutná před fungováním aplikace ještě autorizace, i ta u iCloudu padá. A nakonec – Dropbox nabízí synchronizaci dokumentů, což zkrátka není to, po čem vývojáři baží. Ti chtějí synchronizovat databáze. „Pro synchronizaci dat se nám osvědčil Dropbox, který je v současné chvíli nejpoužívanější. Pokud jde ale o synchronizování databáze, jsme odkázáni na iCloud,“ přiznává Roman Maštalíř z Touch Art.

[do action=“citace“]Rád bych Applu řekl, že v iOS 7 vše opravil, ale příliš tomu nevěřím.[/do]

Trpělivost ovšem neměli vývojáři aplikace 2Do, kvůli četným negativním zkušenostem s iCloudem jablečnou službu vůbec nezkoušeli a rovnou přišli s vlastním řešením. „iCloud kvůli všem těm problémům nepoužíváme. Je to velice uzavřený systém, nad kterým bychom nemohli mít takovou kontrolu, jakou bychom si přáli,“ prozradil nám vývojář Fahad Gillani. „Pro synchronizaci jsme zvolili Dropbox. Nepoužíváme však jeho synchronizaci dokumentů, napsali jsme si na něj vlastní synchronizační řešení.“

iCloud ve svých hrách nemá ani další české studio Madfinger Games. Tvůrce populárních titulů Dead Trigger a Shadowgun však jablečnou službu nepoužívá z trochu jiných důvodů. „Máme vlastní cloudový systém pro ukládání pozic ve hře, protože jsme chtěli, aby se postup ve hře dal přenášet mezi platformami,“ prozradil nám David Kolečkář s tím, že kvůli vývoji her pro iOS i Android pro Madfinger Games nebyl iCloud nikdy řešením.

Přijde řešení?

Jak čas běží, mnozí vývojáři už pomalu ztrácí naději, že Apple přijde s nějakým řešením. Blíží se například další WWDC, ale jelikož Apple s vývojáři prakticky nekomunikuje ani teď, neočekává se, že by měl přijít na WWDC s otevřenou náručí plnou rad a odpovědí. „Můžeme jen neustále posílat Applu reporty o chybách a doufat, že je vyřeší,“ posteskl si nejmenovaný iOS vývojář a další se k němu v podobném duchu přidal: „Velice rád bych Applu řekl, že v iOS 7 vše opravili a iCloud se dá konečně po dvou letech bez problémů používat, ale příliš tomu nevěřím.“ Bude to ale iOS 7, které by mělo být ústředním tématem letošního WWDC, a tak vývojáři mohou alespoň doufat.

Pokud Apple nenabídne v nové verzi svého operačního systému řešení potíží s iCloudem, mohl by to být pro některé projekty pomyslný hřebíček do rakve. Jeden z vývojářů, který dosud iCloud výrazně podporoval, totiž říká: „Pokud to Apple v iOS 7 nevyřeší, budeme muset tuhle loď opustit.“

Zdroj: TheVerge.com, TheNextWeb.com

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Prečítal som celý článok a nechápem kde sa toho tolko zobralo. Čo sa týka iCloudu a apple aplikácií a celkovo integrovania iCloudu do iPhone a Macu tak mne funguje na 100% a to používam skoro každú aplikáciu od Apple ktorá to podporuje. Ďalej aplikáciu Trailers od Apple mám tiež stiahnutú (aj keď je aspoň na SVK iTunes NENI takže bude preto nejaký dôvod) ale neviem kde je tu zakomponovaný iCloud – budem to musieť pozrieť. Ďalej v ostatných aplikáciach som NIKDY nemal problém s iCloudom. Používam ToDo od Appiga a iCloud sync funguje na 100% a to mám cez 100 todo v aplikácií v iPhone a Macu ktoré sú úzko späté s mojou prácou takže potrebujem 100% fungujúci sync tak neviem s čím ma 2Do problémy. Taktiež som komunikoval rovno s Appigom a oni mi odporučili iCloud (okrem ich platenej sync služby pravdaže) na synchronizáciu pretože som skúšal aj dropbox a nebol som spokojný (dropbox používam denno denne na sync súborov). Ďalej používam každý deň aplikáciu money od firmy iBear a tiež som nemal nikdy problémy s iCloud synchronizáciou! Ďalej píšete že lepšie riešenie na sync súborov je dropbox ale predtým je napísané že iCloud na sync súborov je dokonalý – toto trocha nechápem. Ďalej herné štúdia ktoré spomínate nepoužívaju iCloud ale svoju službu z dôvodu synchronizácie aj s ANDROID zariadeniami kde iCloud neexistuje takže myslím že tu nieje problém. Najnovšie tak funguje Real Racing 3 a tiež len kôli synchronizácii s inými zariadeniami ako od Apple. Ostatné hry ktoré iCloud používajú tak fungujú tiež (s mojich skúseností). A na koniec píšete otom že iCloud je moc uzavretý systém a to je problém – neni toto odjakživa filozofia Apple? Kebyže je iCloud úplne otvorený tak by už nefungoval vôbec. Tak isto je uzavretý celý iOS a vždy sa bude niekto sťažovať že nemôže robiť to a to ale z môjho pohľadu to je iba dobre nie? Pravdaže som nečítal sťažnosti na fórach a sťažnosti developerov ale ja som s iCloud 100% spokojný tak preto ma tento článok prekvapil.

  Setri dechem, ve skutecnosti jde o prelozeny clanek z TheVerge, takze cteme nazor Ellise Hamburgera, ne tolik Ondreje Holzmana (nic proti, jen davam na pravou miru).

  Ve skutecnosti nikoho nezajima, co Apple dela dobre. Vsichni chteji slyset, co dela spatne, protoze na takovych webech reklama vydelava xkrat vice. Protoze jinak si neumim vysvetlit, proc by cely clanek byl o tom jak „iCloud vubec nefunguje“, ackoliv jde jen o problemy s Core Data sync, ktery je zhruba 1/10 iCloudu. Ale jak jsem rikal, nikoho nezajima co funguje temer perfektne:

  – iTunes Match
  – iTunes in the Cloud
  – iMessage
  – Facetime
  – photo stream
  – iCloud backups
  – Contacts
  – Reminders
  – Calendars
  – Podcasts
  – Game center

  Holt i kdyz jedna mala soucast nefunguje perfektne, clanky jsou o tom jak „nic nefunguje“, protoze to se holt cte vic. Avsak lidi, kteri znaji fakta, tak vi, ze s nejakym objektivnim zpravodajstvim tohle moc spolecneho nema.
  Dnes je IN kritizovat vse (hlavne bez toho, aby si o tom clovek predtim neco precetl), takze bud se zaradis do rady, nebo te internetova masa ukamenuje.

  Jestli z toho článku nevychází, že jsou kritizována výhradně Core Data, tak to tak vycházet mělo. A ano, článek je z velké části přejat z TheVerge, protože u nás se zkrátka k takovým informacím ani pořádně nemůžeme dostat, nemáme přístup. Snažil jsem se aspoň na problémy s iCloudem poptat některých dalších vývojářů, abych věděl, co a zač a víceméně mi tyto stížnosti potvrdili.

  Píšeš, že všichni chtějí slyšet, co je špatně, a je to pravda. Myslíš si, že by mělo cenu psát každý týden o tom, jak je ten iCloud vlastně super, jak vše až na jednu věc funguje a že se data krásně synchronizují? Nevím, mně tohle přišlo jako velice zajímavé téma, které se nyní zejména v zahraničí ve velkém rozjelo, a tak jsem o tom napsal.

  V tom prípade neplatí že treba uviesť zdroj z ktorého je článok? Alebo to že je to zväčša preklad článku? Čiže neni to vaša tvorba ale niekoho iného? Okrem toho články ako tento ZBYTOČNE šíria pochyby ako je to presne v komente pod nami od Mareka Odehnala !!!

  No moc nevychazi – udelej si maly experiment: precti si jen titulek a pak vsechny podtitulky – z toho ja mam pocit, ze iCloud je horsi nez rakovina (a ze nekde cosi Core Data existuje, ale hlavne si musim pamatovat ze iCloud absolutne nefunguje, jak pises v jednom podtitulku – minimalne ten je mimo misu). Malokdo rozumi, jak vlastne Core Data v iCloudu figuruje a tenhle clanek si rozhodne nedal praci to nejak zvlast vysvetlovat. To, ze to mas v nekolikatem odstavci zminene opravdu nestaci. A nikde nevidim pluralitu – nemusis psat cely clanek o tom, ze vse funguje. Ale v tisicislovem clanku ani jednou nezminit, ktere vsechny ostatni casti iCloudu bezi jak pomasle mi prijde … no proste typicke pro aktualni naladu – kritizovat Apple, reklama se vyplati. A treba zminit, ze podobne reseni ZADNA konkurencni firma nenabizi… na to uz ti nezbylo misto, co?
  Nechci nikomu radit, ale ja se ridim pravidlem: pokud necemu nerozumim, tak o tom nepisu.

  Jestli mi s klidnou tvari reknes, ze si myslis, ze ten clanek je objektivni ci vyjadruje vice nez jeden pohled na vec, tak se bohuzel budu muset zasmat ja.

  Ano, titulky jsem volil trochu agresivněji, někdy přes hranu, to beru. To, že jiné funkce iCloudu fungují, je tam zmíněno. O tom, že iCloud nabízí to, co jiné služby ne, tam je zmíněné taky. Není tam, že to nabízí iCloud jako JEDINÝ. Je tam zmíněný Dropbox, který je nejčastější alternativou, ale rozhodně nenabízí to, co iCloud, tedy synchronizaci databází.

  Více pohledů na věc článek vyjadřuje tím způsobem, že na stejné téma hovoří několik vývojářů. Co jsem se já osobně měl možnost ptát několika vývojářských studií, všichni mi potvrdili to, že s Core Data je zkrátka problém.

  To je zvlastni, protoze kdyz ja procitam hacker news, support fora ci diskuse na the Verge, tak zhruba polovina vyvojaru rika, ze s tim problem nemeli (dokonce v tehle diskusi mame lidi, kteri rikaji to samy). Ale ty jsi zrovna mluvil s vyvojari, kde 100 % ti reklo, ze to nefunguje. Zajimavy, vypada velmi pravdepodobne – rozhodne bych si nedovolil rict, ze nazor lidi, kterym to fungovalo, ti … ehm … vypadl.

  Pokud budeme srovnavat jabka s jabkama (hehe), tak Dropbox a iCloud Document Sync funguji oba paradne. Takze nevidim duvod vubec Dropbox zminovat, kdyz se bavime o Core Data syncu.

  Abych to zkratil, co ja proste nechapu je, ze jsi cely clanek zalozil na tom, ze iCloud nefunguje – tecka. To, ze jde jen o Core Data sync jsi zminil na nejakem 13. radku. Ale naprosta vetsina clanku je o tom, jak iCloud jako takovy nejde. Coz je proste nepravda. To, ze je to vetsi senzace, je nejspis pravda. Ale pokud chces psat fakticky spravne, tak by sis na tohle mel dat pozor. Protoze kdyz se mrknes niz, jsou tu lidi, kteri to presne pochopili, jak jsi to psal – ze iCloud nefunguje – a proto se zacali ptat, jestli funguje aspon iCloud backup. Myslim, ze to je nejlepsi dukaz toho, jak to pro vetsinu lidi vyznelo.

  Napisu ti, co jsem psal autorum na the Verge: tohle neni osobni blog, kde je ok kdyz placas nepravdy. Ve skutecnosti to ctou miliony (a v pripade Jablickare tisice) lidi, kteri vam veri a to, co napisete, berou jako fakta. Takze neni omluva, ze pred napsanim clanku sis poradne nejzjistil, o co jde. I kdyz bych to jeste pochopil. Horsi mi prijde, ze spis selektivne vyhazujes nehodici se fakta, aby ve vysledku zbyl zjednodusenej clanek, honici se za senzaci.

  Ale chapu, ze kdyby nazev clanku byl „Proc nejak nefungujes, Core Data syncu?“, tak by asi precteni bylo o dost min. A tady je delici cara mezi tvorbou pro kvalitu a pro kvantitu.

  Sám jsem se ptal pěti českých vývojářů (čtyři odpověděli), jednoho zahraničního a všichni mi vesměs potvrdili, že s Core Data je/mají problém. Neříkám, že to platí u všech, ale zkrátka ti, kterých jsem se já ptal, mi potvrdili to, co jsem se dočetl jinde. Pozitivní odpověď, kterou bych jinak v článku jistě zmínil, jsem, bohužel, nedostal. Mohl jsem obepsat více vývojářů, ale těm českým jsem psal všem, kteří mě napadli, navíc jsme přibrali i nějaké zahraniční, na které máme kontakty, ale ne všichni komunikují.

  Škoda, že jsem nezůstal u původní verze článku „Dvojí tvář iCloudu“, protože uznávám, že to by se hodilo mnohem víc a jenom jiný nadpis by tomu článku dal úplně jiný ráz. Teď už to však vzít zpět nemůžu.

  To jo, to by zrejme vyznelo o dost jinak. S temi vyvojari ti verim, cetl jsem nazory stovek lidi na ruznych forech a tam jsem to videl, ze to je tak pul na pul. Protoze spousta lidi opravdu Core Data sync vyuziva bez problemu – pokud pouzivaji jednoduche struktury a maji spravne osetrene merge, tak by nemel byt problem. CDS (core data sync) totiz nema tak chyby v implementaci, jako v principu – napr co delat, kdyz mas dve databaze se spolecnym predkem, v kazde udelas nejakou zmenu a pak se snazis ty zmeny si prenyst a ty zmeny jsou konfliktni? To je u databazi dost velkej problem a dost slozitej (O(mn^2)) a nikdo ho jeste uspokojive nevyresil, Apple se zatim pokousi jako jeden z mala.

  Spis me to mrzi kvuli lidem, kteri o tom moc nevi, prijdou sem, prectou si clanek a odejdou s pocitem, ze iCloud je celej na hovno. Pritom, jak jsem driv psal, ty desitky funkci, ktere pracuji bez problemu jsou opravdu uzasny a mne nekolikrat zachranily spoustu dat. Takze mi to spis prislo nespravedlivy kvuli velmi narocnemu problemu CSD odsuzovat cely iCloud – bohuzel to tak opravdu nekteri lidi pochopili.

  Co se tyce clanku o problemech Core Data Syncu – bych nadsene cetl a kazde dalsi informace o nem ocenim. Jen je skoda, ze to za CDS schytal cely iCloud (a to ne jen v tvem podani, ale trochu v podani E. Hamburgera, ackoliv ten se snazil to jeste nejak oddelit – a pak desitky serveru, kteri prevzali – zjednodusili – publikovali stylem „iCloud je k nicemu“).

  Nemyslim si, ze si to Apple zaslouzi – obzvlast kvuli tomu, ze se nikdo jinej ten problem ani nepokousi vyresit.

  Tento článek je prakticky jen parafrázování nespokojených vývojářů a jejich problémů na jednom místě. Osobní zkušenost s vývojem a iCloudem nemám, jen jsem čerpal z dostupných informací.

  Abychom pridali fakta, pravda je, ze synchronizace databazi stylu slave-slave je O(mn^2) problem, ktery ani Google ani Oracle ani nezkousi (kdezto Apple uz pro stredne slozite struktury clekem slusne vyresil). Apple jako jedina firma tenhle zkousi vyresit, ale jen je za to kritizovan. Na druhe strane se Google se svoji master-slave synchronizaci (online) O(1) a nekdy offline O(n) vzadu smeje, jak cela technologicka blogosfera absolutne nerozumi tomu, o cem pise. Protoze jen v tomto pripade jsou ti, co jsou technologicky pozadu chvaleni a prukopnici kritizovani. Holt lidska ignorance v primem prenosu.

  Přecházím z Androidu a tak mám jednoduchý dotaz: z článku jsem pochopil, že problém je při synchronizaci na více zařízeních (např. uložená pozice u hry napříč iPhonem a iPadem). Budu mít jen iPhone, otázka tedy zní, jestli se tento problém týká i zálohy pouze a jen jednoho zařízení na iCloud. Prostě prodám iPhone, koupím nový a z iCloudu si nahraji kompletní zálohu, kdy v novém telefonu budu mít všechno nastavení a nastavení aplikací (hesla na soc. sítě, uložené pozice her…) tak jak naposledy v tom starém, funguje to tak? Je to jeden z hlavních důvodů k migraci, ptž. Android bez rootu nelze kompletně zálohovat a když jsem přešel na jiný telefon, stáhl jsme si všechny appky, ale všechno nastavení v nich jsem musel ručně dělat znova a u desítek aplikací to jsou hodiny času navíc. Řeší tedy iCloud tento problém u jednoho zařízení v iTunes? Díky za info.

  Nemusíš sa báť! iCloud na Apple zariadeniach funguje VŠADE na 100%. Asi pred 2 mesiacmi som kúpil iP5 a sadol som si do kaviarne na wifi, zadal moje heslo k apple účtu a za 10 minút som mal PRESNÝ obraz môjho starého iPhonu dokonca sa mi zdá že aj naposledy otvorené aplikácie!!! Všetky dáta v iPhone sa ti za tých cca 10 minút (ja som mal plný 32gb iPhone kde sú dáta od prvého iPhonu spred niekoľkých rokov až dovtedy takže to môže trvať aj menej) stiahnu do nového iP aj s usporiadaním aplikácii ktoré sa musia (pravdaže) ešte stiahnúť ale všetky budú obsahovať dáta ktoré obsahovali v predchádzajúcom iPhone. Jediné čo musíš manuálne spraviť je príhlásiť sa do aplikácií ktoré to vyžadujú .)

  Nemusíš sa báť! iCloud na Apple zariadeniach funguje VŠADE na 100%. Asi pred 2 mesiacmi som kúpil iP5 a sadol som si do kaviarne na wifi, zadal moje heslo k apple účtu a za 10 minút som mal PRESNÝ obraz môjho starého iPhonu dokonca sa mi zdá že aj naposledy otvorené aplikácie!!! Všetky dáta v iPhone sa ti za tých cca 10 minút (ja som mal plný 32gb iPhone kde sú dáta od prvého iPhonu spred niekoľkých rokov až dovtedy takže to môže trvať aj menej) stiahnu do nového iP aj s usporiadaním aplikácii ktoré sa musia (pravdaže) ešte stiahnúť ale všetky budú obsahovať dáta ktoré obsahovali v predchádzajúcom iPhone. Jediné čo musíš manuálne spraviť je príhlásiť sa do aplikácií ktoré to vyžadujú .)

  Musím zde taky přispět.. Jako začínající vývojář se snažím implementovat iCloud i do své aplikace.. Ještě se mi nestalo že by se nějaká data ztratily.. Vše funguje jak má.. Asi mám štěstí.. Jediné co se mi možná nelíbí je rychlost synchronizace.. Načtení cca 1 MB dat trvá rozhodně déle než stažení klasického 1 MB dat z internetu.. Vzhledem k tomu že se ale stahují veškeré logy, tak je to přijatelné.. Ano je velice snadné si IP či iPad zabugovat tak že vyžaduje smazat veškerá data z iCloudu a následně restore celého telefonu..(Data tam zůstanou ale při špatném nastavení se vytvoří chyba..) Vše je ale za 10 minut obnovené a tento problém se týká pouze vývojářů.. Běžnému smrtelníkovi se to nestane.. Na iOS6 s iCloude v podobě Core data rozhodně zásadní problémy nemám a s článkem tak trochu nesouhlasím..

  Jo no, prvni veta „Steve Jobs představil službu, která dodnes nahání mnohým vývojářům hrůzu. Nejde o nic jiného než iCloud“. A to, ze ve skutecnosti jde jen o problem s Core Data syncem se dozvime az o 12 radku nize.
  Holt pro senzace se museji fakta ohybat, aby byly jeste senzacnejsi.

celý text

Čtěte více.