Zavřít reklamu

O aktuálním vytížení Macu se uživatel může dozvědět prostřednictvím nativního nástroje Monitor aktivity, který funguje prakticky stejně jako ikonický Správce úloh z Windows. V prostředí aplikace si tak můžete prohlédnout, jaké programy vytěžují CPU (procesor), operační paměť, spotřebu (baterie), disk a síť. Možná jste už také v kategorii CPU někdy mohli všimnout, že některé nástroje dokážou systém vytěžit o více než 100 %. Jak je to ale vlastně možné? Přesně na tohle si posvítíme v našem dnešním článku.

Seřazení dle vytížení

V Monitoru aktivity si můžete jednotlivé procesy seřadit dle aktuálního vytížení, díky čemuž nad nimi získáváte daleko lepší přehled. V takovém případě se uživateli zobrazuje hned několik sloupců s informacemi, mezi které se řadí například procentuální vytížení, čas, počet vláken a další. Jak už jsme ale uvedli výše, v některých případech se můžete setkat se situací, kdy proces systém vytěžuje přes 100 %, což teoreticky nedává smysl. Trik je ale v tom, že jablečné počítače počítají každé jedno jádro procesoru za 1 neboli 100 %. Jelikož všechny současné Macy, které jsou momentálně v prodeji, mají vícejádrový procesor, tak je zcela běžné, že se čas od času můžete setkat právě s touto situací. Nejedná se tedy o žádnou chybu ani nic, co by vyžadovalo větší pozornost.

Monitor aktivity v macOS

Monitor aktivity jako skvělý pomocník

Nástroj Monitor aktivity je obecně skvělým pomocníkem pro každého uživatele Macu. Jakmile se totiž setkáte s nějakými problémy ze strany snížení výkonu, vaše kroky by měly nejprve směřovat právě do tohoto programu, kde můžete v okamžiku určit, jaká aplikace za tím vším stojí. Výhodou je, že se v dolní části nachází i praktický a jednoduchý graf, který informuje o aktuálním vytížení. To se každopádně nevztahuje jen na CPU. Jak už jsme lehce nakousli výše, stejné informace vám Monitor aktivity dokáže poskytnout i ohledně zatížení operační paměti, disku, sítě či spotřeby. Informace o využití grafického procesoru naleznete v kategorii CPU. Podrobně se o možnostech Monitoru aktivity dočtete v tomto článku.

.