Zavřít reklamu

Pokud přijmete smysl Apple TV, dokáže rozšířit možnosti vaší televize, ať už té chytré nebo hloupé. Je pravdou, že různé služby Applu už jsou ale k dispozici na televizích různých výrobců. Zde není předmětem polemizovat nad tím, zda má tento smart box Applu v dnešní době smysl, ale spíše to, proč vlastně nemá webový prohlížeč. 

Věděli jste vlastně o tomto faktu? Apple TV skutečně nedisponuje webovým prohlížečem. Najdete zde mnoho služeb a funkcí, třeba jako Apple Arcade, které na jiných televizích nerozjedete, ale nenajdete zde Safari. Televize ostatních výrobců ale nějakým webovým prohlížečem samozřejmě disponují, protože ti vědí, že má pro jejich uživatele smysl.

Už jen ta prostá situace ve vyhledání televizního programu, ve zjištění, kdy vyjde na VOD službách další díl jejich oblíbeného seriálu ale samozřejmě i z mnoha jiných důvodů. Třeba kdo hraje jakou postavu v jakém kinematografickém počinu, nebo vyřízení si videohovorů (ano, i to lze činit přes web na televizi). K hledání informací tak musí majitelé Apple TV požádat Siri, aby jim výsledek sdělila, nebo mohou vzít do ruky iPhone či iPad a hledat na nich.

Specifické zařízení pro speciální účely 

Jenže Apple TV je zařízení pro speciální účely. A obecné procházení internetu není to, k čemu má sloužit zejména proto, že je prostě nepohodlné činit tak bez dotykové obrazovky nebo klávesnice a myši/trackpadu. I když Apple loni na jaře se svými inovovanými smart boxy přinesl i nový Siri Remote, tedy dálkový ovladač, pořád to podle něho asi není takové zařízení, kterým byste chtěli web na televizi procházet.

Jako další fakt může být to, že Apple TV podporuje nativní aplikace, které jsou často lepším způsobem než dělat věci skrze web. A Apple se možná bojí, že by se právě prohlížeč stal středobodem používání Apple TV, i když byste vedle ikony prohlížeče měli ikonu YouTube. Apple TV navíc neobsahuje WebKit (renderovací jádro prohlížeče), protože nezapadá do uživatelského rozhraní. 

V přítomném App Storu sice pár aplikací, jako je AirWeb, Web for Apple TV, nebo AirBrowser, najdete, ale jedná se o placené aplikace, které navíc pro svou špatnou funkčnost nejsou nijak kladně hodnocené. Je tedy třeba smířit se s tím, že Apple nechce, abychom na Apple TV web používali, a že jej možná ani nikdy této platformě neposkytne.

.