Zavřít reklamu

Pokud se řadíte mezi uživatele macOS, pak máte s instalací nových aplikací moc dobré zkušenosti. Apple totiž v tomto případě vsází na vcelku specifický způsob. Nové aplikace častokrát nainstalujete z obrazu disku, nejčastěji s příponou DMG. Když se ale podíváme na konkurenční systém Windows, ten razí diametrálně odlišný přístup s využitím obyčejných instalátorů, kterými se stačí jen proklikat a máte hotovo.

Napadlo vás ale někdy, proč se Apple rozhodl pro takto odlišný postup? Na druhou stranu pravdou je, že i na macOS jsou k dostání prakticky velice podobné instalátory. Ty mají příponu PKG a slouží k instalaci aplikace, kde se stejně jako u Windows stačí proklikat průvodcem a následně dojde k samotné instalaci. Přestože se ale nabízí i tento novější přístup, tak se stále velká část vývojářů spoléhá na dnes již tradiční obrazy disků. Spíše se ale používá jejich kombinace – instalační balíček PKG je ukrytý na disku DMG.

Proč se aplikace instalují z DMG

Nyní už pojďme přejít k tomu nejdůležitějšímu a posvítit si na samotné důvody, proč se aplikace v rámci operačního systému nejčastěji instalují prostřednictvím zmiňovaných obrazů disků (DMG). Ve finále k tomu totiž existuje hned několik důvodů. V první řadě musíme určitě uvést praktičnost, což vyplývá ze samotné struktury, jakou mají aplikace v rámci systému macOS. Jako uživatelé vidíme pouze ikonku a název, přičemž tyto položky nesou příponu APP. Ve skutečnosti se však jedná o kompletní soubor celé aplikace, který skrývá nezbytná data a další. Na rozdíl od Windows tedy nejde o pouhého zástupce či spouštěcí soubor, ale o přímo celou aplikaci. Když totiž najedete do Finderu > Aplikace, pravým tlačítkem na některou z nich klepnete a zvolíte možnost Zobrazit obsah balíčku, objeví se před vámi kompletně celá appka včetně nezbytných dat.

Strukturou tedy aplikace v macOS připomínají složku, která obsahuje hned několik souborů. Přenášet složku ale není úplně jednoduché a je potřeba ji do něčeho zabalit. Právě v tomto kraluje použití obrazu disků DMG, což tak znatelně zjednodušuje přenášení i následnou instalaci. Pro snadnou distribuci je tedy potřeba aplikaci nějak zabalit. Z tohoto důvodu by stejně tak šlo použít klidně i ZIP. To ale ve finále není tak úplně jednoduché. Aby appka správně fungovala, je potřeba ji přesunout do složky Aplikace. V tom spočívá další zásadní výhoda DMG. Obraz disku lze totiž snadno přizpůsobit a graficky vyšperkovat, díky čemuž mohou vývojáři přímo znázornit, co uživatel musí pro instalaci provést. Jak to pak může vypadat v praxi si můžete prohlédnout na přiloženém snímku níže.

instalace aplikaci z dmg

V poslední řadě jde také o jistou tradici. Ještě před několika lety totiž bylo normální, že si uživatelé kupovali aplikace fyzicky. V takovém případě obdrželi CD/DVD disk, který se jim po zasunutí objevil ve Finderu/na ploše. Fungovalo to tehdy úplně stejně – stačilo appku vzít a přetáhnout ji do složky Aplikace, čímž došlo k její instalaci.

.