Zavřít reklamu

iPhony se během posledních let dočkaly řady zajímavých vylepšení. Výrazně se proměnil jak samotný design, tak také výkon i jednotlivé funkce. Obecně se celý trh mobilních telefonů posouvá raketovým tempem vpřed. Navzdory tomuto vývoji však stále přetrvávají některé mýty, které (nejen) smartphony doprovázejí již řadu let. Skvělým příklad je nabíjení.

Na diskuzních fórech můžete narazit na spoustu doporučení, které se snaží radit, jak byste měli správně napájet váš iPhone. Otázkou ale zní: Mají tyto tipy vůbec smysl, nebo se jedná o dávno přežité mýty, kterým nemusíte věnovat pozornost? Pojďme se proto na některé z nich zaměřit.

Nejčastější mýty o napájení

Jedním z nejvíce rozšířených mýtů je, že přebíjením poškozujete baterii. Kvůli tomu někteří jablíčkáři například nenabíjí svůj iPhone přes noc, ale vždy se snaží jej při dobití odpojit od zdroje. Někteří se dokonce spoléhají na časované zásuvky, které zajistí automatické vypnutí nabíjení po uplynutí určité doby. S tím také úzce souvisí rychlonabíjení. Rychlé nabíjení funguje poměrně jednoduše – do zařízení se pouští větší výkon, což dokáže nabít telefon podstatně rychleji. Jenže má to i svou stinnou stránku. Vyšší výkon totiž generuje větší teplo, což v teoretické rovině může vyústit v přehřívání zařízení a jeho následné poškození.

S prvním zmiňovaným mýtem také souvisí další známá zmínka, že byste telefon měli připojit k napájení až ve chvíli, kdy se jeho baterie zcela kompletně vybije. Paradoxně v případě dnešních lithium-iontových je tomu přesně naopak – definitivním vybíjením dochází k chemickému opotřebení a snížení životnosti. U životnosti ještě chvíli zůstaneme. Častokrát se totiž zmiňuje, že právě ona životnost je omezená na určitý čas. Z části je to i správně. Akumulátory jsou spotřebním zbožím, které podléhá zmiňovanému chemickému opotřebení. To se ale neodvíjí od stáří, ale od počtu cyklů (v případě správného skladování).

Nejčastější mýty o nabíjení iPhonů:

  • Přebíjení poškozuje baterii.
  • Rychlonabíjení snižuje životnost akumulátoru.
  • Telefon byste měli nabíjet až v momentě, kdy dojde ke kompletnímu vybití.
  • Životnost baterií je časově omezena.
iPhone nabíjení

Je se čeho obávat?

Výše zmiňovaných mýtů se vůbec nemusíte obávat. Jak už jsme zmínili v samotném úvodu, technologie za posledních několik let výrazně pokročily. V tomto ohledu sehrává nesmírně důležitou roli samotný operační systém iOS, který chytře a šetrně řeší kompletně celý proces nabíjení, čímž předchází případnému poškození. Z tohoto důvodu je například zmiňované rychlonabíjení z části omezeno. Baterie se totiž maximálním možným výkonem nabije jen do 50 %. Následně se celý proces začíná zpomalovat, aby baterie nebyla zbytečně přetěžována, což by snížilo její životnost. Podobně je tomu i v ostatních případech.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.