Zavřít reklamu

Když mi bylo dvanáct let, dostal jsem svoji první koloběžku. Zrovna frčela éra skateboardistů a bikerů. Sem tam se ve skateparku objevili i lidé na koloběžkách, kteří na U-rampě v několika metrech protáčeli řidítka nebo rovnou celý spodek koloběžky. Samozřejmě jsem u toho nemohl chybět. Mnohokrát jsem si sice natloukl a nakonec stejně skončil u skateboardu, ale i tak to byla sranda. V žádném případě mě však nenapadlo, že se o šestnáct let později budu po městě prohánět na elektrické koloběžce.

Čínský korporát Xiaomi opět dokazuje, že v jeho podání nic není nemožné a nedávno uvedl na trh svoji elektrickou koloběžku Mi Scooter 2. Za tři týdny jsem na ní najezdil necelých 150 kilometrů – pořád se mi té porci nechce pořádně věřit. Xiaomi Mi Scooter 2 pomocí Bluetooth komunikuje s vaším iPhonem, takže jsem měl díky aplikaci po celou dobu testování všechny parametry a provozní údaje hezky pod kontrolou.

S větrem o závod

Koloběžka rozhodně není žádný šnek. Výkon motoru dosahuje hodnot 500 W. Její maximální rychlost je až 25 km/h a dojezd na jedno nabití až 30 kilometrů. Záměrně píšu až třicet, jelikož elektromotor je do jisté míry schopen během jízdy dobíjet baterie, takže reálně můžete najet ještě více. Záleží také na stylu vaší jízdy. V případě, že budete Mi Scooter 2 trápit v kopcích, energie jde razantně dolů. Když už mluvíme o kopcích, je potřeba zdůraznit, že koloběžka není stavěná do terénu a horských oblastí. Její využití oceníte především v nížinách a rovných úsecích.

xiaomi-scooter-2

Xiaomi Mi Scooter 2 jsem během testování rozhodně nešetřil. Schválně jsem ji vozil všude s sebou, a tak si kromě kopcovité Vysočiny vyzkoušela i placatý Hradec Králové, který je pověstný svými dlouhými cyklostezkami. Právě zde se koloběžka od Xiaomi cítila jako ryba ve vodě. Elektromotor je důmyslně ukrytý v předním kole. Baterie se naopak nachází po celé délce spodní části. Na zadním kole pak naleznete mechanickou kotoučovou brzdu.

Na řidítkách je kromě páčky s plynem, brzdy a zvonku i elegantní LED panel s tlačítkem zapnout/vypnout. Na panelu vidíte diody, které signalizují aktuální stav baterie. To kdybyste náhodou neměli po ruce iPhone s aplikací.

Zpočátku jsem úplně nevěděl, co od koloběžky od Xiami očekávat, ale Mi Scooter mě mile překvapil, protože jsem během ježdění nenarazil prakticky na žádnou chybu. Mi Scooter stačí jen zapnout, odrazit se a zmáčknout plyn. Po chvíli uslyšíte pípnutí, které jasně říká, že se zapnul pomyslný tempomat. Můžete tedy pustit páčku pro plyn a užívat si jízdu. Jakmile zabrzdíte nebo zmáčknete znovu plyn, tempomat se vypne, což je z hlediska bezpečnosti zcela zásadní.

Složit a vzít s sebou

Koloběžku jsem také opakovaně prohnal z kopce dolů. Poprvé jsem si myslel, že z ní vytáhnu pořádnou rychlost, ale mýlil jsem se. Čínští vývojáři opět mysleli na bezpečí a koloběžka z kopce lehce přibrzďuje a nepustí vás do nějakých extrémů. Pokaždé jsem se tak cítil bezpečně. Brzda je celkem ostrá a koloběžka je tak schopná zastavit poměrně rychle a včas.

Jakmile jsem přijel do cíle, vždy jsem koloběžku jednoduše složil a vzal do ruky. Skládání Mi Scooter 2 je vyřešeno po vzoru tradičních koloběžek. Uvolníte pojistku a utahovací páčku, pomocí zvonečku, na kterém je železná karabina, přicvaknete řidítka k zadnímu blatníku a jdete. V ruce se však celkem pronese. Koloběžka váží slušných 12,5 kilogramu.

xiaomi-scooter-7

V případě, že chcete vyjet s koloběžkou v noci, oceníte přední integrované LED světlo a stejně tak obrysové světlo vzadu. Celkem mě pobavilo, že při brzdění zadní světlo svítí a bliká naprosto stejně jako brzdové světlo u auta. Je vidět, že v Xiaomi mysleli na detaily, což dokazuje i praktický stojánek. Nabíjení probíhá pomocí přiložené nabíječky. Konektor jen zastrčíte do spodní části a během 5 hodin máte zpět plnou kapacitu, tedy 7 800 mAh.

Paradoxně největším kamenem úrazu u koloběžky je aplikace Mi Home, která je z velké části v čínštině. Před prvním použití si musíte založit Xiaomi účet, pokud ho ještě nemáte. Jako region si však musíte zvolit Čínu. Následně si mezi zařízeními najdete koloběžku a jakmile je v dosahu a zapnutá, ihned se můžete podívat a nastavit různé vychytávky. Hned na úvodní obrazovce vidíte aktuální rychlost, zbývající baterii, průměrnou rychlost a ujetou vzdálenost. Další podrobnosti jsou zobrazené pod ikonkou se třemi tečkami.

Zde si můžete nastavit režim dobíjení koloběžky během jízdy, také samotné jízdní vlastnosti Mi Scooter 2 a hlavně zde vidíte údaje o baterii, teplotě či zda máte aktuální firmware. Aplikace během testování fungovala a s ohledem na údaje jsem se na ni mohl spolehnout. Horší to je však s angličtinou a čínštinou. Sem tam něco není úplně v pořádku, takže vývojáři mají rozhodně na čem pracovat. Evropský trh ale pro ně zatím evidentně není priorita.

 

Chvíli jsem si hrál s myšlenkou, že bych iPhone umístil pomocí nějakého držáku na řidítka a viděl tak aktuální informace. Na druhou stranu jsem bál o svůj telefon v případě nehody, ale rozhodně by to šlo provést. Jak Xiaomi Mi Scooter 2 obstál v jízdě a jak se ovládá jsme vám představili i v živém videu na našem Facebooku.

Do každého počasí

Suma sumárum jsem byl s testováním elektrické koloběžky velmi spokojen. Rychle jsem si zvykl, že se po městě dostanu rychleji než autem a zároveň praktičtěji než na kole. Škoda, že nemá Mi Scooter 2 větší výkon a neporadí si i v kopcích. Zde jsem musel vše popohnat vlastní energií. Záleží také na vaší hmotnosti. Když vezla koloběžka moji ženu, rozhodně to frčelo rychleji. Maximální uváděná nosnost je 100 kilogramů.

Koloběžka si také poradí s prachem a vodou. Jednou se mi stalo, že jsem chytil pořádný slejvák. Pozor jsem si dával na přechodech pro chodce a snažil jsem se minimálně zatáčet, tedy rozhodně ne prudce. Díky blatníkům jsem nebyl ani zastříkaný a koloběžka bez problémů přežila. Má také odolnost IP54. Akorát ten prach, bahno a vodu jsem si musel utřít z koloběžky sám.

Xiaomi Mi Scooter 2 můžete zakoupit v obchodě iStage.cz za 15 890 korun. S ohledem na to, kolik stojí běžné koloběžky a že Xiaomi je elektrická, to není až tak hrozná částka. Pokud díky ní nahradíte dopravu autem či autobusem, ve výsledku se vám peníze vrátí zpět. Všem ji tedy mohu jen vřele doporučit. Koloběžka vás rozhodně nezklame. Během testování si ji doslova zamilovala celá moje nejbližší rodina a neustále se mě ptají, zda ji ještě někdy budu mít půjčenou nebo zda uvažuji o nákupu.

 

Za zapůjčení produktu děkujeme iStage.cz.

.