Zavřít reklamu

Popularita elektrických koloběžek strmě vzrůstá, což lze vidět i kolem nás. Není se vlastně ani čemu divit. Elektrokoloběžky představují nesmírně jednoduchý způsob přepravy, přičemž některé lepší modely nemají ani problém s jízdou na podstatně delší vzdálenosti, čímž se z nich stává ideální parťák na nejrůznější výlety. Skvělým příkladem je žhavá novinka Kaaboo Skywalker 10H, která běžné koloběžky ze současného trhu odsouvá na druhou kolej. Tuto elektrokoloběžku jsem měl příležitost patřičně otestovat a musím uznat, že jejími schopnostmi jsem doposud nesmírně překvapen.

Kaabo Skywalker 10H kolobezka

Značka Kaaboo teprve nedávno vstoupila na český trh a prezentuje se elektrickými koloběžkami, které ostatním výrobcům nastavují vcelku vysokou laťku. Údajně by se mělo jednat o to nejlepší z nejlepších, co je momentálně vlastně k dostání. Hned ze startu musím uznat, že v případě modelu Skywalker 10H není tvrzení daleko od pravdy, jelikož koloběžka překvapuje nejen svými specifikacemi, ale především využitím, výkonem a celkovou funkčností.

Oficiální specifikace

Jak je u nás již zvykem, pojďme se nejprve podívat, co výrobce od produktu vlastně slibuje. Na první pohled dokáže zaujmout skvělý 800W motor, který dokáže vyvinout rychlost až 50 km/h a nezalekne se ani 25° stoupání. V kombinaci s 48V 15,6Ah baterií pak má poskytnout dojezd až 65 kilometrů, přičemž případné nabití takzvaně „z nuly na sto“ zabere zhruba 8 hodin. Z hlediska bezpečnosti je model vybaven předním, zadním i brzdovým osvětlením, modrým podsvícením, kotoučovými brzdami na obou kolech v kombinaci s elektronickou motorovou brzdou a předním i zadním odpružením. Samozřejmě ji lze také jednoduše složit a vložit například do kufru od auta. Je ale nutné počítat s váhou 21,4 kilogramů. Z hlediska velikosti pak produkt měří 118,6 x 118,6 x 120 centimetrů.

Zpracování a design

Musím uznat, že z hlediska zpracování a celkového designu se tato elektrokoloběžka skvěle vydařila. Její robustnější konstrukce a elegantní černé provedení hned poukazují, že se nejedná o tak úplně běžný městský model, ale o něco většího – dominantnějšího. Zároveň i samotná deska, na které při jízdě stojíte, je o něco širší a připravuje vás tak na rychlejší jízdu. Takových rozdílů můžeme vidět více. Silnější jsou totiž také řídítka či dokonce i pneumatiky, díky kterým je možné překonat i náročnější povrch.

Rád bych se ještě na chvíli pozastavil u samotných řídítek, které jsou pro jízdu nesmírně důležité a nalezneme na nich vše, co pro samotnou jízdu vlastně potřebujeme. Zároveň nesmíme zapomenout zmínit jejich možnost výškového nastavení. Na levé straně řídítek se pak nachází zapalování, kde je potřeba umístit klíč – bez něj to zkrátka nepůjde, páčka pro zadní brzdu a dvě poměrně důležitá tlačítka. Jedním se zapíná osvětlení (přední a zadní světlo) a druhý slouží pro klakson. Napravo pak nalezneme kulatý displej zobrazující vše, co potřebujeme. Konkrétně se jedná o aktuální převod, rychlost a další informace o ujeté vzdálenosti a podobně. Po boku zmiňovaného displeje, přímo nad páčkou pro přední brzdu, se nachází další páčka, která funguje jakožto plyn. S její pomocí si tedy regulujeme rychlost.

Recenze Kaabo Skywalker 10H

Rád bych se každopádně ještě vrátil ke zmiňovanému podsvícení. Ačkoliv mě jeho přítomnost nesmírně potěšila a prakticky vrátila zpět v čase, jelikož svou podobou mi připomíná neony z GTA: San Andreas, tak i přesto k němu mám menší výtku. Tlačítko pro jeho aktivaci se totiž nachází na přední straně desky, směrem k přednímu kolu. Určitě bych raději uvítal, kdyby se v nějaké sympatičtější podobě dostalo například na levou či pravou stranu řídítek. Díky tomu by šlo stylově podsvícení zapínat a vypínat i při jízdě – bez nutného ohýbání hřbetu.

Vlastní zkušenosti

Ke koloběžce jsem zpočátku přistupoval s větším respektem než u jiných modelů, což mohu jen a pouze všem doporučit. V momentu mě totiž dokázal očarovat výkon, který tento model vlastně nabízí. Koloběžku Kaabo Skywalker 10H jsem nejprve vzal na uzavřenou cestu, kde jsem se pečlivě seznámil s veškerými možnostmi a funkcemi, které lze vlastně využít. Z tohoto důvodu bych rád poukázal na tři rychlostí stupně – 1 (nejpomalejší), 2 a 3 (nejrychlejší). Akcelerace je u všech prakticky stejná, ale odlišnosti nalezneme v maximální rychlosti. Zatímco „na jedničku“ jsem se nedostal zhruba přes 25 km/h, tak na dvojce jsem se dokázal dostat i na něco málo přes 33-35 km/h. Na třetím stupni se mi pak podařilo jet rychlostí asi 45 km/h. Věřím, že bych se s mými 75 kilogramy dostal i na slibovaných 50 km/h, každopádně ani při jednom pokusu mi to nedovolila situace.

Recenze Kaabo Skywalker 10H
Tlačítko pro aktivaci podsvícení

Rychlost je zkrátka doménou této koloběžky a díky robustní konstrukci, větším pneumatikám a odpružení při jízdě ani nemám pocit, že bych jel až tak rychle. V tomto směru bych ještě rád vyzdvihl i právě zmiňované odpružení, které funguje až překvapivě skvěle. U obyčejných (elektro)koloběžek totiž většinou cítíte každou nerovnost. To ale není případ tohoto modelu, se kterým bezproblémově dokážu jezdit i po (± rovné) zahradě. Jelikož se mi jej nechce skládat hned u branky a následně téměř 22kg koloběžku nést až do garáže, tak se jako nejjednodušší možnost nabízí k ní přímo dojet. Přesto je ale důležité myslet na to, že se jedná o městskou elektrokoloběžku a do terénu se tak úplně nehodí. V takovém případě by mohlo dojít k poškození v momentě, kdy byste si například na louce nevšimli nějaké prohlubně či díry.

Elektromotor v kombinaci s kvalitní konstrukcí zkrátka funguje a propisuje se to do každodenního používání. Sám mohu potvrdit, že jsem nenarazil na žádný větší problém při běžném používání. Zároveň jsem si oblíbil možnost skutečně svižného vystoupání i do náročnějších kopců, což jsem si užíval především po večerech při sledování západu Slunce. Večer či v noci pak ještě skvěle přijde vhod zmiňované osvětlení. Přední svítilna svítí až překvapivě silně a dokáže tedy dostatečně osvítit prostor před koloběžkou. Ta je zároveň skvěle viditelná i zezadu, kde v kombinaci s brzdovým světlem informuje řidiče či cyklisty za vámi o tom, že jste na cestě, nebo případně zastavujete. Osvětlení pak lze ještě doplnit modrým podsvícením.

Samozřejmě to pak není celé jen o jízdě. Přesně proto nesmíme zapomenout zmínit praktický stojánek, kterému jsem sám zprvu nevěřil. Jedná se o jednu malou nožičku, jež ve mně evokovala pocit, že se na ni koloběžka vzhledem ke své hmostnosti nemůže udržet. Opak je však (naštěstí) pravdou. Co se pak týče samotného skládání, tak i to je vcelku příjemné a jednoduché. Zde bych akorát lehce poupravil tvrzení výrobce, podle kterého lze koloběžku složit do 5 sekund. Nedokážu si totiž představit situaci, ve které by se mi to tak rychle podařilo. Zároveň mi trošku vadí vyšší hmotnost. Ta je každopádně u elektrické koloběžky tohoto typu pochopitelně opodstatněná a kdybych si měl vybrat právě mezi hmotností, anebo kompromisem na straně výkonu, dojezdu či komfortu jízdy, tak bych rozhodně neměnil.

Co se pak týče dojezdu, tak silně záleží na hmotnosti uživatele a stylu jízdy. Při plynulé a nepříliš agresivní jízdě se mi nepodařilo baterii ani jednou vybít. Když jsem ale jezdil neustále do prudšího kopce, kdy byla potřeba mít „plyn“ na maximum, tak šlo poměrně snadno vidět, jak koloběžce dochází šťáva. Elektrokoloběžka Kaabo Skywalker 10H si ale v novém stavu jednoduše poradí i s 60km výlety s podmínkou, že ji nebudete dávat přespříliš zabrat. Zároveň s ohledem na výkonnost baterie není vhodné jezdit až úplně do nuly.

Resumé – Stojí to za to?

Pokud jste se dočetli až sem, tak můj názor na Kaabo Skywalker 10H pravděpodobně moc dobře znáte. Z tohoto produktu jsem upřímně nesmírně nadšený a jen těžko se mi hledají nedostatky. Tato elektrická koloběžka zkrátka funguje a vše, co umí, tak umí skvěle. Tento model konkrétně dokáže potěšit nejen svým výkonem či rychlostí, ale především komfortní jízdou, dostatečně robustní konstrukcí, kvalitním odpružením a perfektním dojezdem. Zároveň tento kousek nevnímám jen jako obyčejnou elektrokoloběžku či nástroj k přepravě, ale hlavně jako zdroj zábavy. V aktuálním počasí se jedná o perfektní zpestření horkých dnů, které zároveň dokáže i ochladit.

Recenze Kaabo Skywalker 10H

Jelikož se jedná o žhavou novinku, tak si tuto elektrokoloběžku můžete prozatím pouze předobjednat. Její standardní cena činí 24 990 korun, každopádně v rámci zmiňované předobjednávky je k dostání o čtyři tisíce levněji, tedy za 20 990 korun. Tento model bych pak doporučil všem, kteří hledají nějakou lepší koloběžku, jež si poradí i s náročnějším povrchem a delšími vzdálenostmi.

Elektrickou koloběžku Kaabo Skywalker 10H předobjednáte zde

.