Zavřít reklamu

Operační systémy od Applu si zakládají na celkové jednoduchosti a skvělé optimalizaci. Bohužel ale není všechno zlato, co se třpytí, což samozřejmě platí i v tomto ohledu. Cupertinský gigant totiž musí častokrát čelit poměrně ostré kritice za svou celkovou uzavřenost, kterou mnozí označují za antikompetitivní chování. Přestože v rámci jablečných systémů najdeme řadu plusů a skvělých benefitů, nelze upřít, že jsou uživatelé ze strany společnosti v některých ohledech silně limitováni. Ať už se jedná o absenci sideloadingu, vynucené používání jablečných služeb a mnoho dalších.

Samozřejmě je otázkou, zda je přístup Applu správný, nebo naopak. Jablíčkáři jsou totiž se současným nastavením víceméně spokojeni. Například absence sideloadingu má vysoký vliv na celkovou úroveň zabezpečení. Nadále bychom ale mohli najít ještě jednu limitaci, která je v očích uživatelů spíše přítěží. Apple totiž u všech prohlížečů pro iOS a iPadOS vynucuje, aby používaly takzvaný engine WebKit. Jedná se o takzvané renderovací jádro prohlížeče sloužící pro vykreslování internetového obsahu.

Zatímco na desktopových operačních systémech mohou vývojáři prohlížečů používat libovolný renderovací engine, v případě zmiňovaných systémů iOS a iPadOS už takovou možnost nemají. Ze strany Applu jsou totiž nastavena poměrně přísná pravidla – buďto bude prohlížeč využívat WebKit, nebo nebude na iPhonech a iPadech vůbec. Vzhledem k plánovaným legislativním změnám EU však gigant plánuje úpravu. Podle nejnovějších informací by měl kompletně upustit od tohoto pravidla a své systémy tak o něco více otevřít světu. Co to znamená pro vývojáře a uživatele?

Konec povinného využití WebKitu

Než se podíváme na samotné jádro věci, tedy co se změní, když Apple přestane vynucovat použití WebKitu, pojďme se ještě v rychlosti zaměřit na to, proč takové pravidlo vůbec zaváděl. Jak je u cupertinské společnosti v těchto ohledech už zvykem, samozřejmě nejzásadnějším argumentem byla celková úroveň zabezpečení. Podle slov Applu přináší použití WebKitu daleko větší důraz na bezpečí a soukromí uživatelů, což je ostatně základní pilíř novodobé filozofie Applu. Přestože se gigant snaží tímto obhájit, dle slov řady expertů se v tomto případě skutečně jedná o antikompetitivní chování.

Nyní už k tomu zásadnímu. Co se změní tím, když Apple přestane nutit do používání jen a pouze WebKitu? Ve finále je to nesmírně jednoduché. Vývojářům se tak doslova rozvážou ruce a výrazně zlepší jejich celkové možnosti. Jak už bylo několikrát zmíněno, aktuálně musí všechny prohlížeče v iOS a iPadOS stavět na renderovacím jádru WebKit, který je typický pro nativní Safari. S trochou nadsázky lze tedy říct, že pro iPhony a iPady neexistují alternativní prohlížeče – v praxi se stále jedná o Safari, akorát v trošku odlišných barvách a s jinou filozofií. Zrušení pravidla může konečně přinést změnu, která se může pozitivně podepsat na celkové rychlosti prohlížení webu, možnostech a dalších.

safari

Pokud se tedy skutečně dočkáme a Apple od tohoto pravidla upustí, tak se máme rozhodně na co těšit. Kromě WebKitu se totiž nabízí spousta dalších enginů s různými možnostmi. Mezi ty nejznámější se řadí například Google Blink (Chrome) nebo Mozilla Quantum (Firefox).

.