Zavřít reklamu

Safari je nativní webový prohlížeč, který se nachází ve všech jablečných zařízeních. Řada uživatelů tento výchozí prohlížeč využívá hlavně kvůli zajímavým funkcím, existují však samozřejmě i takoví, kteří Safari nemohou vystát. Tak jako tak se Apple samozřejmě neustále snaží o vylepšování jeho prohlížeče. V nejnovějším operačním systému iOS 16 jsme se pak několika novinek dočkali, a pokud byste se o nich chtěli dozvědět více, tak stačí dočíst tento článek až do konce. Konkrétně se tedy podíváme na 5 nových možností v Safari z iOS 16, které byste měli znát.

Sdílení skupin panelů

Vloni, tedy v rámci iOS 15, představil Apple pro prohlížeč Safari novou funkci v podobě skupin panelů. Díky nim si tedy můžete vytvářet různé skupiny panelů, které je tak možné velmi jednoduše od sebe oddělit. Zvlášť tedy můžete mít například skupinu s domácími panely, dále s pracovními panely, zábavními panely apod. Dobrou zprávou je, že v iOS 16 se Apple rozhodl skupiny panelů vylepšit, a to o možnost jejich sdílení s ostatními uživateli, se kterými tak nově můžete v Safari spolupracovat. Pro spuštění sdílení si prvně skupinu panelů v Safari otevřete, a poté vpravo nahoře klepněte na ikonu sdílení. Pak už si stačí vybrat způsob sdílení.

Využívání funkce Živý text

Jestliže vlastníte iPhone XS nebo novější, tak na něm od iOS 15 můžete využít funkci Živý text. Tato funkce konkrétně dokáže rozpoznat text na jakémkoliv obrázku a převést jej do formátu, ve kterém s ním můžete pracovat. Rozpoznaný text pak tedy můžete označit a zkopírovat, vyhledat apod. Živý text je možné využít nejen ve Fotkách, ale také u obrázků přímo v Safari. V novém iOS 16 se pak dočkal Živý text několika vylepšení, mezi které patří okamžitý převod měn a jednotek, společně s okamžitým přeložením textu přímo v rozhraní. Pro využití jen stačí v rozhraní klepnout vlevo dole na ikonu převodu či překladu, popřípadě stačí na textu podržet prst.

Výběr hesla k účtu

Pokud v Safari na iPhonu začnete zakládat nějaký nový účet, tak se vám automaticky vyplní pole pro heslo. Konkrétně se vygeneruje silné a bezpečné heslo, které se pak také uloží do klíčenky, abyste si ho nemuseli pamatovat. Občas se ale můžete ocitnout v situaci, kdy se požadavky na heslo z konkrétní webové stránky neslučují s vygenerovaným heslem. Doposud jste v tomto případě museli heslo ručně přepsat na jiné, abyste požadavky splnili, v novém iOS 16 už je však tohle minulostí, jelikož si můžete vybrat jiný typ hesla. Stačí, abyste po klepnutí do pole pro heslo ve spodní části obrazovky stisknuli Další volby…, kde už je možné provést výběr.

Webové push notifikace

Vlastníte kromě iPhonu také Mac? Jestliže ano, tak dost možná víte, že si na jablečném počítači skrze Safari můžete z některých webů aktivovat tzv. push notifikace. Skrze ně vás pak web může informovat o novinkách, popřípadě o nově zveřejněném obsahu apod. Některým uživatelům tato funkce na iPhonu (a iPadu) chyběla, a pokud patříte mezi ně, tak pro vás mám skvělou zprávu. Apple totiž přislíbil příchod push notifikací z webů i do iOS (a iPadOS). Prozatím tato funkce není k dispozici, podle informací bychom se jí však měli dočkat ještě letos, takže se máme na co těšit.

oznámení notifikace ios 16

Synchronizace rozšíření a předvoleb

Do Safari na iPhonu mohou uživatelé od iOS 15 konečně velmi jednoduše přidávat rozšíření. Jestliže jste milovníky rozšíření a aktivně je využíváte, tak vás potěším i v novém iOS 16. Zde totiž Apple konečně přichází se synchronizací rozšíření napříč všemi vašimi zařízeními. Pokud tedy například nainstalujete rozšíření na Mac, tak se nainstaluje automaticky i na iPhone, tedy pokud je taková verze k dispozici. Kromě toho se stejně synchronizují také předvolby webových stránek, takže není třeba je ručně měnit na každém zařízení zvlášť.

.