Zavřít reklamu

Apple vydal široké veřejnosti systéme iOS 15.1, který podporovaným iPhonům přináší nejen funkci SharePlay, očkovací průkaz COVID-19 v aplikaci Peněženka, vylepšenou Domácnost a Zkratky, ale v případě iPhonů 13 Pro a 13 Pro Max vylepšuje i jejich Fotoaparát. Na těchto modelech tak nově můžete vypnout automatické přepínání objektivů při focení makra, ale konečně i nahrávat ProRes videa. 

Opakuje se tedy situace s formátem Apple ProRAW, který přišel až s následující desetinovou aktualizací systému iOS 14. I zde, pokud chcete ProRes videa pořizovat, musíte tuto funkci nejdříve povolit v Nastavení -> Fotoaparát -> Formáty. Až následně se vám volba funkce zpřístupní v samotném rozhraní aplikace Fotoaparát.

Počítejte ale s tím, že je tento formát pořádně náročný na vnitřní úložiště zařízení. Apple zde uvádí, že minuta 10bitového HDR videa ve formátu ProRes zabere v HD kvalitě přibližně 1,7 GB, pokud budete nahrávat ve 4K, bude se jednat o 6 GB. Na iPhonech 13 Pro se 128GB vnitřním úložištěm je formát podporován „pouze“ v rozlišení 1080p, a to do 30 snímků za sekundu. Až kapacity od 256GB úložiště umožní 4K při 30 fps nebo 1080p při 60 fps. Na jiných zařízeních, než jsou iPhony 13 Pro, si aktuálně ProRes video nijak neaktivujete.

Práce s ProRes 

Pokud jste si v Nastavení ProRes zapnuli, tak po spuštění aplikace Fotoaparát vidíte tuto volbu vlevo nahoře samotného rozhraní. Původně je přeškrtnutá, chcete-li ji aktivovat, stačí na ni klepnout. Máte-li nicméně nastavené jiné rozlišení videa nebo jeho snímkovou frekvenci, budete na toto upozorněni. Kvalitu videa tedy musíte potřebám funkce přenastavit. Až tak učiníte, můžete opět klepnout na volbu ProRes a funkci tím aktivovat. Následně už jen stačí stisknout spoušť a pořídit záznam.

Po aktivaci funkce vám rozhraní nicméně ukazuje, kolik minut takového záznamu jste schopni ve vybrané kvalitě nahrát. V případě iPhonu 13 Pro Max se 128GB úložištěm, kterému zbývá 62 GB prostoru se tak jedná o pouhých 23 minut (při HD a 30 fps). Jednoduchou matematikou z toho vyplývá, že jedna minuta ProRes videa v tomto případě zabere 2,69 GB. Jakmile video nahrajete, uloží se samozřejmě do Fotek. O tom, že se jedná o ProRes video, jste po jeho otevření informování štítkem. Když si rozkliknete informace o záznamu, najdete označení ProRes i zde. Konkrétně se pak jedná o ProRes 422HQ.

První smartphony na světě 

Hodí se ještě poznamenat, že iPhony 13 Pro a 13 Pro Max jsou první chytré telefony, které dokáží pokrýt celý profesionální pracovní postup a umožní nahrávat i zpracovávat videa ve formátech ProRes nebo Dolby Vision HDR. ProRes nicméně umí i další aplikace, jako např. FiLMiC Pro ve verzi 6.17. Tento titul vám navíc umožní vybírat si z více jeho kvalit, a to ProRes Proxy, ProRes LT, ProRes 422 a ProRes 422 HQ, neporadí si ale s Dolby Vision HDR. Pokud tedy chcete skutečně tu největší možnou kvalitu, je zatím vhodné použít k nahrávání nativní Fotoaparát. 

Až do vydání iOS 15.1 na iPhony 13 Pro mohly telefony Applu nahrávat video pouze v HEVC (H.265) nebo AVC (H.264). Tyto kodeky jsou ideální kvůli jejich relativně malé velikosti souborů, ale jsou silně komprimované, což není ideální při jejich postprodukci. HEVC i AVC jsou tedy skvělé pro každodenní použití, ale pro editaci videí a úpravu barev pomocí nelineárního editačního softwaru, jako je Final Cut Pro, se příliš nehodí.

ProRes, i když se nejedná o RAW video a je to pořád ztrátový formát, je mnohem kvalitnější. Protože se jedná o méně složitý kodek než H.264 nebo H.265, jednoduše poskytuje uživatelům lepší výkon při editaci videa v reálném čase. Ačkoli je pak ProRes často konečným formátem pro komerční projekty, celovečerní filmy a televizní vysílání, obvykle se nepoužívá jako formát pro obecnou internetovou distribuci (YouTube). Je tomu právě kvůli extrémním velikostem souborů. 

.