Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je aktivujete a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie a videa. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Pokud váš iPhone disponuje více objektivy, můžete se samozřejmě mezi nimi i přepínat. Zde si ukážeme jak i s tím, jak používat digitální přiblížení. 

S prvním duálním objektivem přišel iPhone 7 Plus. Ten vyjma toho širokoúhlého poskytl uživateli i možnost využívat i teleobjektiv (a s ním režim Portrét). Z aktuálně prodávané řady iPhonů najdete jediný model telefonu Applu, který nabízí jen jediný fotoaparát. Řeč je o 2. generaci iPhonu SE, který vychází z modelu iPhone 8. Jediným iPhonem s bezrámečkovým displejem a Face ID, který disponuje pouze jedním fotoaparátem, je pak iPhone XR. Ten však Apple s příchodem generace 13 odstranil ze své nabídky.

Varianty přiblížení a práce s objektivy 

Disponuje-li váš iPhone více objektivy, můžete se mezi nimi v aplikaci Fotoaparát přepínat ikonami čísel nad spouští. Mohou zde být varianty 0,5, 1, 2, 2,5 nebo 3× podle toho, jakými objektivy je váš iPhone vybaven. Chcete-li tedy objektivy změnit, stačí na toto číslo klepnout prstem. V tomto případě se tak přepnete na požadovaný objektiv s jeho ohniskem, kdy při volbě těchto čísel nijak nedegradujete kvalitu fotografie a využíváte maximálního potenciálu senzoru a jeho objektivu.

Fotíme iphonem

Pak je zde ještě digitální přiblížení. Jeho maximální rozsah je opět poplatný objektivům, kterými je váš iPhone vybaven a je jiný u fotografování a nahrávání videa. U modelu iPhone 13 Pro (Max) se jedná o až 15× přiblížení u focení a až 9× přiblížení u nahrávání videa. Zde už nejde klikat na číselné indexy, ale musíte požít gesta.

Prvním způsobem je, že na indexu značícím vybraný objektiv podržíte prst, kdy se vám poté rozjede vějíř se stupnicí. Stačí po něm pak pohybovat prstem, aniž byste jej zvedli z displeje, a můžete si přiblížení definovat zcela dle potřeb. Druhou možností je použití gesta sevření a rozevření prstu kdekoli na displeji rozhraní aplikace Fotoaparát. Toto je však méně přesné.

Vhodné použití digitálního přiblížení 

U fotografie se digitální přiblížení doporučit příliš nedá. I když jej použijete, a výsledná fotografie bude mít plné rozlišení 12 MPx, její kvalita jednoduše nebude valná, a to z důvodu, že se vlastně jedná jen o výřez původního snímku, který má softwarově dopočítané pixely. Pokud potřebujete jen nějakou dokumentaci vzdáleného objektu, je to v pořádku. Lepší je ale vyfotit scénu např. s trojnásobným teleobjektivem a až poté si objekt přiblížit. Pořád totiž můžete mít tu zdrojovou fotografii, která je nepoměrně kvalitnější než ta s digitálním přiblížením.

Foceno iPhonem 13 Pro Max: zleva přiblížení 0,5×, 1×, 3×, 15×.

Jiné je to u videa. Zde se digitální přiblížení hodit může zejména v případech, kdy sledujete přibližující se nebo naopak vzdalující se objekt. Pokud totiž budete jen klepat na objektivy, budou ve videu přítomné nepříjemné skoky. Tím, že budete plynule přecházet pohybem prstu po vějíři tomuto zamezíte. V každém případě to používejte jen pro přechody mezi objektivy a snažte se vždy záznam pořizovat na uvedené číselné hodnoty. Budete-li totiž kdekoli mezi nimi, vždy se jedná o digitální přiblížení, které degraduje výslednou kvalitu záznamu.

Pro potřeby webu jsou ukázkové snímky zmenšeny.

.