Zavřít reklamu

Od společnosti Apple se letos neočekávají jen nové generace stávajících produktů, ale mnozí analytici zmiňují, že právě rok 2022 je tím rokem, kdy nám společnost konečně ukáže své vlastní řešení pro konzumaci rozšířené a virtuální reality. Jenže headset Applu by mohl stát i k hranici tří tisíc dolarů. 

Je zde ale jedna špatná zpráva. Ta poslední totiž naznačuje, že má Apple se svou náhlavní soupravou pro AR/VR potíže kvůli jejímu přehřívání, ne úplně dobře fungujícímu fotoaparátu a v neposlední řadě i softwarovým bugům, což by mohlo nakonec způsobit, že společnost své plány na odhalení nového produktu odloží. Na druhou stranu uznávaný analytik Mark Gurman, který má na AppleTrack 87% přesnost svých předpovědí, zmínil, že Apple AR/VR náhlavní souprava bude skutečně drahá.

Gurman uvádí, že Apple si za své produkty obvykle účtuje o něco více než jeho konkurenti, což mu mimo jiné také pomohlo stát se jednou z nejziskovějších společností v oblasti spotřební elektroniky vůbec. Nový headset v tomto ohledu nebude výjimkou, a to i z důvodu použitých technologií. Jeho cena by se totiž měla pohybovat mezi dvěma a třemi tisíci dolarů (cca 42 až 64 tisíc Kč, u nás ještě + poplatky). Může za to čip podobný M1 Pro a 8K panely spolu s pokročilou zvukovou technologií. Velkou otázkou je pak podoba ovladačů. V produktu se nicméně samozřejmě musí zúročit nejen technologie samotné, ale i dlouhá léta jeho vývoje.

Cena je to, oč tu běží 

Ať už nám společnost představí Apple Vision, Reality, View či cokoli jiného, je jisté, že si za takové zařízení patřičně zaplatíme. Zrovna laciná ale není ani konkurence, i když ta od Mety je přece jen o poznání levnější. Její Oculus Quest 2 vás vyjde už na cca 12 tisíc Kč. A to je jedna z těch levnějších variant. HTV Vive Pro vás totiž vyjde na cca 19 tisíc Kč, pokud sáhnete po variantě HTC Vive Pro 2, je zde cena už 22 tisíc Kč a HTC Vive Focus 3 Business Edition stojí na 38 tisíc Kč. A pak jsou zde různé edice a balíčky, se kterými se snadno dostanete ještě na vyšší částky, takže už přímo atakujete tu pro řešení Applu pravděpodobnou. To ostatně platí i pro brýle pro virtuální realitu Pimax Vision 8K X, jejichž cena startuje na 43 tisících Kč.

Oculus Quest
Oculus Quest 2

Ještě je to ale pořád poměrně laciné řešení oproti HoloLens od Microsoftu. Jeho „základní“ HoloLens 2 totiž vyjdou na 3 500 dolarů, tedy cca 74 tisíc Kč. Pokud byste měli zálusk (a především využití) pro jeho Industrial Edition, stojí ta už 4 950 dolarů, což už je věru nepříjemných 105 tisíc Kč. Samozřejmě zde už se ale jedná o jiné využití takového zařízení, než v případě hraní her u Oculusu nebo HTC. Vrcholná edice Trimble XR10 s HoloLens 2 pak stojí 5 199 dolarů (cca 111 tisíc Kč, jedná se o HoloLens 2 s integrovanou ochranou přilbou).

Apple tak má poměrně široký rozptyl, kam své řešení posadit. Hodně záleží, na koho jej bude cílit, jestli výhradně na spotřebitele, kde by mohla být cena nižší, nebo business, kde samozřejmě poroste. I on nicméně může mít více edicí odstupňované možnostmi a cenou. V každém ohledu bude ale hodně záležet na tom, dokáže-li vypíchnout ty přednosti svého produktu tak, že donutí i běžného uživatele k tomu si takové zařízení koupit. V obecné rovině totiž pořád platí fakt, že se jedná primárně o hobby záležitost. A budete za ní chtít platit tolik? 

.