Zavřít reklamu

Mezi fanoušky Applu se už několik let mluví o příchodu AR/VR headsetu z dílny cupertinského giganta. Obzvláště v posledních měsících se jedná o poměrně žhavé téma, na které leakeři a analytici sdílí nové informace. Nechme ale všechny spekulace nyní stranou a pojďme se zaměřit na něco jiného. Konkrétně se totiž nabízí otázka, k čemu by vlastně takový headset mohl být, respektive na jakou cílovou skupinu Apple s tímto produktem zacílí. Možností je hned několik a musíme uznat, že každá má něco do sebe.

Současná nabídka

Aktuálně je na trhu k dostání hned několik podobných headsetů od různých tvůrců. Samozřejmě máme k dispozici například Valve Index, PlayStation VR, HP Reverb G2, případně i samostatně fungující Oculus Quest 2. Všechny se přitom zaměřují primárně na segment gamingu, kdy svému uživateli umožňují prožívat videohry v úplně jiných rozměrech. Ne nadarmo se navíc mezi hráči VR titulů říká, že kdo něco podobného neokusil, nedokáže to ani pořádně ocenit. Gaming neboli hraní her ale není jediný způsob využití. Headsety lze totiž využít i na řadu dalších aktivit, které už jen z vyprávění rozhodně stojí za to.

Ve světě virtuální reality jde dělat prakticky cokoliv. A když říkáme cokoliv, myslíme skutečně cokoliv. Dnes jsou totiž k dispozici řešení například pro hraní na hudební nástroje, meditaci, případně můžete rovnou s vašimi přáteli vyrazit do kina či na koncert a prakticky tak společně sledovat váš oblíbený obsah. Nutno také podotknout, že segment virtuální reality je stále víceméně na svém začátku a bude rozhodně zajímavé sledovat, kam se v následujících letech posune.

Na co se zaměří Apple

Aktuálně se tedy nabízí otázka, na jaký segment zacílí Apple. Zároveň hraje zajímavou roli dřívější vyjádření jednoho z nejpopulárnějších analytiků, Ming-Chi Kua, podle kterého chce Apple prostřednictvím svého headsetu do deseti let nahradit klasické iPhony. Tohle tvrzení je ale nutné brát s jistou rezervou, tedy alespoň nyní, v roce 2021. O něco zajímavější myšlenku přinesl redaktor Bloombergu, Mark Gurman, podle kterého se Apple zaměří na tři segmenty zároveň – gaming, komunikaci a multimédia. Když se na celou záležitost podíváme z větší šířky, přesně tohle zaměření nám dá největší smysl.

Oculus Quest
VR headset Oculus

Kdyby se naopak Apple zaměřil pouze na jeden segment, ztratil by tím řadu potenciálních uživatelů. Jeho vlastní AR/VR headset má být navíc poháněn vysoce výkonným čipem Apple Silicon, který díky čipům M1 Pro a M1 Max dnes už nikdo nezpochybňuje, přičemž navíc nabídne kvalitní displej pro zobrazení obsahu. Díky tomu bude možné nejen hrát kvalitní herní tituly, ale zároveň si užívat i jiný VR obsah nebo nastolit zcela novou éru videokonferencí a hovorů, které se tak budou odehrávat ve virtuálním světě.

Kdy jablečný headset přijde

Nad příchodem jablečného AR/VR headsetu bohužel stále visí řada otazníků. Nejen že není jisté, k čemu bude vlastně zařízení detailně sloužit, ale zároveň je nejistý i termín jeho příchodu. Respektované zdroje prozatím hovoří o roku 2022. Je ale nutné vzít v potaz, že se svět nyní potýká s pandemií, ale zároveň se začíná prohlubovat problém s globálním nedostatkem čipů a ostatních materiálů.

.