Zavřít reklamu

Před 15 lety se začal prodávat první iPhone, který doslova změnil svět chytrých telefonů. Apple si od té doby dokázal vydobýt solidní renomé a jeho telefony jsou mnohými označovány za ty nejlepší vůbec. Zároveň iPhone byl pro kalifornského giganta zcela zásadním produktem. Dokázal mu získat téměř veškerou slávu a vystřelit ho mezi nejhodnotnější firmy světa. Samozřejmě od té doby si jablečné telefony prošly obrovskými změnami, což platí i pro konkurenci, která je dnes na stejné úrovni jako iPhony. Velké rozdíly bychom proto mezi smartphony s iOS a Android už ani nenašli (v případě vlajkových lodí).

První iPhone měl zcela zásadní vliv na celý trh „chytrých“ telefonů. To je ale nutné brát s rezervou. Byl to totiž právě iPhone, který bychom dle dnešních standardů mohli označit za skutečně chytrý mobil. Pojďme se proto podívat na to, jak se Applu podařilo změnit celý svět a jak jeho první iPhone ovlivnil trh mobilních telefonů.

První chytrý telefon

Jak už jsme zmínili výše, iPhone byl vůbec první chytrým telefonem, kterým Apple dokázal všem vyrazit dech. Samozřejmě ještě před jeho příchodem se na trhu objevovaly „chytré“ modely od značek jako Blackberry nebo Sony Ericsson. Ty sice nabízely poměrně bohaté možnosti, ale namísto plnohodnotného dotykového ovládání se spoléhaly klasická tlačítka, případně i na (vysouvací) klasické QWERTY klávesnice. iPhone v tomto přinesl poměrně zásadní změnu. Cupertinský gigant totiž vsadil na kompletně dotykový displej s jediným, respektive domovským tlačítkem, díky čemuž šlo zařízení pohodlně ovládat pouhými prsty, bez nutnosti jakýchkoliv tlačítek či stylusů.

Ačkoliv někomu se kompletně dotykový telefon nemusel na první pohled líbit, nikdo nemůže popřít, jaký vliv to mělo na celý trh. Když se totiž podíváme na současnou nabídku chytrých telefonů, na první pohled uvidíme, jak zásadně Apple ovlivnil konkurenci. Dnes totiž snad každý model vsází na dotykovou obrazovku, nyní už většinou bez tlačítka, které bylo nahrazeno gesty.

Steve Jobs představuje první iPhone.

S příchodem větší, kompletně dotykové obrazovky pak ještě souvisí další změna. iPhone totiž značně zpříjemnil používání internetu na mobilních telefonech a doslova tak nastartoval to, jak dnes konzumujeme online obsah. Na druhou stranu jablečný telefon samozřejmě nebyl prvním modelem, který by k internetu dokázal přistupovat. Ještě před ním se objevila řada telefonů s touto možností. Pravdou ale je, že kvůli absence dotykové obrazovky nebylo používání tak úplně příjemné. V tomto ohledu přišla obrovská změna. Zatímco ještě předtím jsme pro přístup k internetu (k vyhledání informací či ke zkontrolování e-mailové schránky) museli použít především počítač či laptop, následně jsme se mohli připojit prakticky odkudkoliv. Samozřejmě pokud pomineme ceny dat v samotných počátcích.

Počátek kvalitních fotek a sociálních sítí

Příchod moderních chytrých telefonů, které započaly prvním iPhonem, zároveň pomohl formovat podobu dnešních sociálních sítí. Lidé totiž v kombinaci s připojením k internetu měli možnost kdykoliv přidat příspěvek na své sociální sítě, nebo se doslova okamžitě obrátit na své známé. Kdyby taková možnost nebyla, kdo ví, zda by dnešní sítě vůbec fungovaly. Krásně to lze vidět například na Twitteru nebo Instagramu, které slouží pro sdílení příspěvků a (především momentových) fotografií. Pokud bychom například fotku chtěli sdílet tradičně, museli bychom se dostat domů k počítači, připojit k němu telefon a zkopírovat si daný snímek, a až poté jej nahrát na síť.

První iPhone také nastartoval focení prostřednictvím telefonu. Opět v tom ale nebyl první, jelikož fotoaparátem disponovaly stovky modelů, které přišly ještě před iPhonem. Jablečný telefon ale přišel se zcela zásadním posunem v kvalitě. Nabídl totiž 2Mpx zadní fotoaparát, zatímco tehdy velice oblíbená Motorola Razr V3, která byla představena v roce 2006 (rok před prvním iPhonem), disponovala jen 0,3Mpx fotoaparátem. Za zmínku také rozhodně stojí, že první iPhone dokonce ani neuměl natáčet video a ještě k tomu mu chyběla i selfie kamera. I přesto se však Applu podařilo něco, co si lidé ihned oblíbili – získali na tehdejší poměry kvalitní fotoaparát, který mohou nosit v kapse a jednoduše s ním zachytit nejrůznější momenty kolem sebe. Ostatně právě tak započala touha výrobců se předhánět v kvalitě, díky čemuž dnes máme k dispozici telefony s pomalu až nepředstavitelně kvalitními objektivy.

Intuitivní ovládání

Pro prvotní iPhone bylo taktéž zcela zásadní intuitivní ovládání. Za něj je částečně zodpovědná větší a kompletně dotyková obrazovka, což jde následně ruku v ruce s operačním systémem. Ten tehdy nesl označení iPhoneOS 1.0 a byl dokonale přizpůsoben nejen displeji, ale také hardwaru a jednotlivým aplikacím. Ostatně jednoduchost je jedním z hlavních pilířů, na kterých Apple staví dodnes.

iPhoneOS navíc sehrál důležitou roli v posílení Androidu. Android byl totiž částečně inspirován operačním systémem od Applu a jeho jednoduchostí, přičemž díky své otevřenosti se následně dostal do pozice bezkonkurenčně nejpoužívanějšího systému na světě. Na druhou stranu ostatní takové štěstí neměli. Příchod iPhoneOS a formování Androidu vrhlo stín na tehdy nesmírně populární výrobce jako BlackBerry a Nokia. Ti na svou zdrženlivost následně doplatili a ztratili své vůdčí pozice.

.