Zavřít reklamu

Trh s nositelnou elektronikou je poměrně velký a rozhodně se nesoustředí jen kolem Apple Watch. Ke svému iPhonu si můžete vybrat mnoho různých řešení, Garminem počínaje, přes produkty Xiaomi a u Samsungu konče. Bohužel v případě řady Galaxy Watch4 tomu tak není. I tak se ale podívejme, jestli jsou tyto hodinky obstojnou konkurencí Apple Watch a jestli v nich najdou uživatelé Androidu jistou jejich obdobu. 

Když Samsung představoval své Galaxy Watch založené na Tizenu, nabízel k nim i v App Store patřičnou aplikaci, s jejíž pomocí mezi sebou zařízení korektně komunikovala (a pořád komunikují). S Wear OS 3, který je přítomný v modelech Galaxy Watch4 a Watch4 Classic se to ale změnilo, a i kdybyste to chtít mohli, s iPhony je už nepropojíte.

Je to tedy konkurence na půli cesty. Co se jejich operačního systému týče, je ten nejvyspělejší hned po tom z dílny Applu, ostatně ono se dá dost dobře říci, že je Wear OS 3 jistou kopií watchOS. Pozice Galaxy Watch4 je tak spíše v tom ohledu poskytnout komfort z používání chytrých hodinek a jejich funkce podobné Apple Watch i uživatelům Android zařízení. A je nutné přiznat, že to se jim 100% daří.

Kulaté Apple Watch pro Android 

V podstatě jde říci, že kdybyste vzali Apple Watch, osadili je do kruhového pouzdra, sebrali jim korunku a přidali otočnou lunetu (v případě verze Classic hardwarovou, v případě základní verze softwarovou), přičemž je optimalizovali pro možnost komunikace s Android zařízeními, máte z nich Galaxy Watch4 (Classic). Samozřejmě že zde jsou větší či menší rozdíly, obvykle jsou ale spíše zanedbatelné a vycházejí především z tvaru pouzdra.

Majitelé Apple Watch jsou zvyklí na jejich obdélníkový půdorys, zbytek světa přece jen nosí hodinky spíše kulaté, ostatně i ciferník hodin je kruhový. U Apple Watch vede jejich korunka, kterou můžete otáčet a rovnou ji i stisknout k provedení dané akce. I když je pak luneta na používání praktičtější, protože je větší, je doplněna hardwarovými tlačítky po straně pouzdra. I když se tedy jedná o skvělý prvek, ovládání Apple Watch je pořád jen domyšlenější. Je ale dobře, že se Samsung nedal cestou kopírování a přišel s originálním řešení (kterého se chce nepochopitelně v Galaxy Watch5 zbavit).

V jednotlivých článcích jsme si popsali operační systém a jeho rozdíly, stejně jako varianty ciferníků, u kterých má Apple také jasně navrch, i když u komplikací je to sporné (mnohdy to řeší aplikace třetích stran). Víme i, jak se odchylují při měření aktivity. Jak se ale Galaxy Watch4 reálně používají?

Denně na ruce 

To nejtěžší bylo odložit používané zařízení a přistoupit na novou hru, která znamenala používat Galaxy Watch4 Classic ve spojení s telefonem Android, v mém případě tedy se Samsungem Galaxy S21 FE 5G. Výhodou budiž to, že se jedná o jeden z těch lepších Androidů, takže to až tolik nebolelo. Co se ale používání hodinek týče, bylo switchnutí téměř okamžité. Na velikost i tvar pouzdra si člověk zvykne hned, i na to odlišné ovládání, které je sice pomalejší, ale ze začátku opravdu baví.

Nijak těžké to nebylo ani v případě samotného systému, i když nějaký ten den bylo vytahování ovládacího centra ze spodní části displeje namísto z té horní na denním pořádku. Člověk si i relativně rychle zvyknul na dlaždice, tedy rychlý přístup k určitým funkcím hodinkám, aniž by je spouštěl z komplikace nebo nabídky aplikací. Toto třeba Applu chybí a dost mi to na Apple Watch nyní chybí.

Pokud to vezmu z pohledu navrácení se z Galaxy Watch4 na Apple Watch Series 7, pořád mi schází ukazování aktuální tepovky v komplikaci, což kupodivu nemělo žádný negativní vliv na výdrž hodinek, která je ostatně s Apple Watch srovnatelná i při zapnutém Always On. Poměrně dobře jsem si zvyknul na cíl v krocích a ne kaloriích, které nám nutí Apple. Jistě, jeho systém má smysl, protože je nezávislý na vykonávané aktivitě, ale pro mnoho je to jen imaginární číslo, pod kterým nevědí, co si mají představit. Kroky jsou poměrně jasným ukazatelem.

Jasná volba? 

Před zahájením testování jsem byl poněkud skeptický. Na jeho konci ale musím konstatovat, že Galaxy Watch4 Classic jsou povedené hodinky. Protože jsme magazín o Applu, mohl bych klidně napsat, že nestojí za nic, protože se nejedná o žádnou placenou inzerci, ale nebyla by to pravda. Ať už Samsung v lásce máte, nebo ne, je fajn, že tady je a že se snaží přinášet vlastní řešení, i když s jasnou inspirací v operačním systému.

Majitelé Android zařízení tedy mají poměrně jednoduché rozhodování. Pokud totiž chtějí skutečně chytré hodinky s operačním systémem umožňující doinstalovávání plnohodnotných aplikací, nemají příliš co řešit. Řada Galaxy Watch4 obstojí ve všech ohledech, a kdyby Samsung přidal na líbivosti a hravosti samotných ciferníků, jistě by mu byli mnozí vděční.

Apple Watch a Galaxy Watch koupíte například zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Zase nějaký náznak toho, že Samsung něco ne/kopíroval. První hodinky měl uz dva roky před Apple Watch a s lunetou přišel pár měsíců po AW, kdy už nebyl čas něco kopírovat.

    Téma článku zajímavé, obsahoval i pár přínosných informací. Ale jako fakt už, vážení redaktoři, naučte se prosím trochu psát. Chápu, že nejste profi novináři, ale tvůrci obsahu. Ale číst ty vaše kostrbaté větné konstrukce, nenavazující kloudně jedna na druhou, to je téměř fyzická bolest. Děkuju, že se nad tím aspoň zamyslíte.

celý text





Čtěte více



.