Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Western Digital míří k soudu kvůli podvodnému označení profesionálních disků

O této kauze jsme psali několik týdnů zpátky. Před několika měsíci se přišlo na to, že všichni tři zbývající výrobci klasických pevných disků (Western Digital, Toshiba a Seagate) tak trochu podvádí se specifikacemi u svých disků zaměřených pro profesionální segment. Některé řady „Pro“ disků využívaly specifickou metodu zapisování dat (SMR – Shingled Magnetic Recording), která není tak spolehlivá, jak by se u profesionálních pevných disků slušelo. Výše uvedené společnosti se navíc o této skutečnosti jaksi zapomněli zmínit a když došlo k odhalení, byl z toho celkem velký problém. Nejrozsáhlejší byl tento podvod u disků od Western Digital a očekávaná reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Na společnost nyní míří masivní hromadná žaloba za nekalé obchodní praktiky. Žalobu vede právní kancelář Hattis & Lukacs z amerického státu Washington. Právníci v současné době vybízí, aby se k žalobě přidali všichni ti, kteří byli chováním Western Digital nějak poškozeni. Vzhledem k tomu, že se podvod týkal disků, které se obvykle neprodávají běžným spotřebitelům, se dá čekat, že se do žaloby zapojí především firmy. To pro WD nemusí být vůbec dobrá zpráva.

PlayStation 5 stihne letošní vydání, navzdory současné situaci

Na webu Gameindustry vyšel zajímavý mini-rozhovor s ředitelem Sony Interactive Entertainment Jimem Ryanem. Ten v rozhovoru mimo jiné potvrdil, že i navzdory situaci několika posledních měsíců v Sony počítají s tím, že se PlayStation 5 dočká globálního zahájení prodejů nejpozději v období letošních vánočních svátků. Finalizace vývoje konzole je pochopitelně značně obtížná, neboť například hardwaroví inženýři nemohou odcestovat do Číny, kde se bude konzole vyrábět. Obecně jakékoliv práce, které se týkají hardwaru, byly koronavirovou krizí silně ovlivněny. To však nic nemění na tom, že k zahájení prodeje na konci letošního roku skutečně dojde. Narozdíl od Microsoftu je společnost Sony s informacemi o PlayStation 5 zatím poměrně skoupá. Fanoušci však netrpělivě očekávají prezentaci, která je naplánovaná na tento čtvrtek, a během které by mělo dojít k odhalení několika dalších novinek a informací o konzoli jako takové, zejména bychom se však měli dočkat více než hodinového sestřihu z titulů, které na PS5 nakonec dorazí. Pokud PlayStation 5 plánujete a současné informační sucho vás trápí, ve čtvrtek večer si pravděpodobně přijdete na své.

Bezdrátový ovladač DualSense pro PS5
Zdroj: Gameindustry

Grafický čip pro mobilní procesory od AMD dostává tvář

O tom, že společnost Samsung loni uzavřela strategické partnerství se společností AMD, jsme psali již několikrát. AMD má pro Samsung vytvořit vlastní grafické jádro, které bude součástí SoC Exynos, jenž Samsung umísťuje do některých svých high-endových smarptohnů. Problémem SoC Exynos v minulosti bylo, že nešlo o nikterak povedený čip. To se však nyní, alespoň na základě uniklých informací, mění. Někdy zkraje příštího roku by se měl na trh dostat hotový produkt, který bude kombinovat nejpokročilejší technologie na poli ARM procesorů, s vlastním grafickým akcelerátorem od AMD. Ten bude založený na architektuře RDNA 2 a měl by běžet na frekvenci kolem 700 MHz. 5nm SoC vyrobené u TSMC by měly v této konfiguraci přímo deklasovat konkurenční řešení ve formě grafického akcelerátoru Adreno 650, a to až o 45 %. Grafický čip by měl nést označení (pokud jsou informace na webu pravdivé) AMD Ryzen C7. Pokud se spekulace naplní, na poli mobilních procesorů by mohlo být po nějaké době opět dusno. Současná letitá nadvláda Applu se začíná konkurenci nejspíše pořádně zajídat.

Specifikace plánovaného SoC od Samsungu a AMD
Zdroj: Slashleaks

Zdroje: Arstechnica, Gameindustry TPU

.