Zavřít reklamu

Koronavirová pandemie zcela změnila naše pracovní návyky. Zatímco ještě začátkem roku 2020 bylo ve firmách zcela normální se scházet v meetingových místnostech, poměrně brzy přišla změna, kdy jsme se museli přesunout do našich domovů a v rámci home office pracovat v on-line prostředí. V takovém případě je zcela zásadní komunikace, u které se objevila řada nejrůznějších problémů, konkrétně tedy v oblasti videokonferencí. Naštěstí můžeme využít hned několik osvědčených způsobů.

Prakticky ze dne na den tak vzrostla popularita řešení jako Microsoft Teams, Zoom, Google Meet a řady dalších. Ty ale mají své nedostatky, kvůli čemuž firma QNAP, která se specializuje na výrobu domácích i firemních NASů a dalších síťových zařízení, přišla se zcela vlastním videokonferenčním řešením KoiBox-100W pro soukromé a cloudové schůzky. Stejně tak neschází ani lokální úložiště nebo možnost bezdrátové projekce až ve 4K rozlišení. Co všechno zařízení umí, k čemu slouží a jaké jsou jeho přednosti? Přesně na tohle se nyní společně podíváme.

QNAP KoiBox-100W

KoiBox-100W jako náhrada konferenčních systémů SIP

Videokonferenční řešení KoiBox-100W je ideální náhradou nákladných konferenčních systémů založených na protokolu SIP. Jeho největší výhodou je bezpochyby důvěryhodné zabezpečení, díky čemuž se jedná o vhodný způsob pro soukromé konference. K tomu všemu zařízení používá vlastní operační systém KoiMeeter. V tomto směru je také nesmírně důležitá kompatibilita s ostatními službami. KoiBox-100W se proto dokáže připojit i k hovorům přes Zoom, Skype, Microsoft Teams, Cisco Webex nebo třeba Google Meet.

Obecně se jedná o velmi kvalitní řešení pro malé až středně velké zasedací místnosti, ředitelské kanceláře, učebny či přednáškové sály, přičemž své využití najde i v domácnostech. Díky podpoře Wi-Fi 6 zároveň poskytuje stabilní videohovory.

Bezdrátová projekce ve 4K

U běžných videokonferenční řešení se bohužel musíme potýkat s řadou kabelů – k počítači, projektoru, obrazovce, a podobně. KoiBox-100W naštěstí stačí připojit k zobrazovacímu zařízení a síti. Následně dokáže vytvořit až čtyřcestnou videokonferenci skrze QNAP NAS s appou KoiMeeter a mobilními telefony se stejnojmennou aplikací. Samozřejmě mimo zmiňovaných cloudových platforem (Teams, Meet apod.) nechybí ani podpora SIP systémů jako Avaya nebo Polycom. Co se pak týče bezdrátové projekce, lidé například v konferenční místnosti mohou sledovat obrazovku na displeji HDMI bez nutnosti dalšího počítače, který by jinak přenos musel zprostředkovat.

Jako správný videokonferenční systém nesmí postrádat podporu mobilních telefonů, což už jsme si lehce naznačili v odstavci výše. V takovém případě stojí za zmínku snadné použití mobilní aplikace KoiMeeter pro iOS, ve které pouze stačí naskenovat QR kód vygenerovaný zařízením KoiBox-100W a prakticky obratem dojde k inicializaci připojení. Zároveň je také důležitou funkcí i automatické přijímání hovorů. To se může hodit především na pracovištích, kde zaměstnanec většinu času nemá volné ruce pro běžné přijetí hovoru, kvůli čemuž by od práce musel odcházet. Díky tomu se videohovor zapne sám, což znatelně usnadňuje komunikaci ve firmách, případně také se staršími osobami. Podobně poslouží i další funkce Insight View. Ta umožňuje účastníkům schůzky vzdáleně sledovat prezentaci na svých počítačích.

Důraz na zabezpečení

Pro spoustu firem je také zcela klíčové, aby všechny své videokonference měly nahrané a případně se k nim mohly vracet. V tomto směru potěší, že KoiBox-100W je svým způsobem běžným počítačem s vlastním výpočetním výkonem. Konkrétně nabízí procesor Intel Celeron s 4 GB operační paměti RAM (typu DDR4), přičemž nechybí ani 2,5“ slot pro disk SATA 6 Gb/s, 1GbE konektor typu RJ45 LAN, 4 porty USB 3.2 Gen 2 (Type-A), výstup HDMI 1.4b a zmiňovaná Wi-Fi 6 (802.11ax). V kombinaci s HDD/SDD si řešení poradí i s ukládáním videí a zvuku z jednotlivých schůzek.

Obecně zařízení vychází z konceptu privátního cloudu a klade tedy zásadní důraz na soukromí a zabezpečení. Vůbec nejvyšší kvality bezdrátového připojení lze dosáhnout při použití s routerem QHora-301W. Ve finále dokáže KoiBox-100W zajistit bezchybně fungující videokonference ve firmách i domácnostech, a zároveň i znatelně zjednodušit komunikaci napříč nejrůznějšími platformami.

.