Zavřít reklamu

Před více než pěti měsíci Rdio ironicky vítalo Apple ve světě streamování hudby, kam kalifornský gigant vstupoval se značným zpožděním. Dnes ovšem Rdio nečekaně ohlásilo bankrot, protože se nedokázalo dostatečně prosadit a najít fungující ekonomický model. Několik klíčových aktiv Rdia odkupuje za 75 milionů dolarů jiná streamovací služba Pandora.

Pandora není pro tuzemské uživatele tak známou značkou jako například právě Rdio nebo konkurenční Spotify, ale ve Spojených státech patří ke gigantům v oblasti streamování hudby. Nefunguje však jako on-demand streamovací služba po vzoru Apple Music či výše zmíněných, ale jako online rádiová stanice, která se přizpůsobuje vkusu posluchače.

Nové spojení s Rdiem dává smysl pro obě strany. Nejedná se však o nákup celé firmy, která v rámci akvizice vyhlásí bankrot, což má dva hlavní důvody. Pandora za 75 milionů dolarů získá technologické a duševní vlastnictví a přejít by mělo také mnoho zaměstnanců, ale například on-demand streamovací služba v současné podobě bude pohřbena.

Licenční smlouvy s nahrávacími společnostmi, které uzavřelo Rdio, nejsou přenosné, a tak by musela Pandora vyjednat vlastní. Zároveň Rdio tížily finanční potíže a pro Pandoru by akvizice celé firmy představovala přítěž. Proto Rdio vyhlásí bankrot.

Pandora se nicméně chystá vybudovat vlastní platformu a on-demand streamovací služba by neměla chybět, jen se tak stane nejdříve za rok. Šéf Pandory Brian McAndrews prozradil, že plánem jeho firmy bylo časem nabídnout pod jednou střechou rádio, on-demand i živou hudbu, k čemuž nyní Rdio pomůže. Dosavadní byznys Pandory – personalizovaná rádia – jsou prý prvním krokem.

Rdio si Pandora vybrala, protože podle ní na trhu streamovacích služeb nabízelo nejlepší produkt a jednání probíhala několik měsíců. K významné akvizici Pandoru donutily zřejmě i poslední nevalné finanční výsledky, kdy představitelé firmy přiznali, že za horšími výdělky může být i spuštění Apple Music.

Rdio, dosud přímý konkurent Apple Music, své služby na více než 100 trzích, kde operuje, kompletně uzavře. Za svou službu sice obvykle sklízel pochvaly, jenže na konkurenčním trhu se mu nepodařilo nalákat dostatečné množství uživatelů, aby ekonomicky prosperoval. Získané prostředky chce nicméně Pandora využít mimo jiné právě na širší expanzi, protože dosud byla vedle Spojených států dostupná pouze v Austrálii a na Novém Zélandu.

V současné chvíli tedy Apple Music, Spotify a dalším odpadne přímá konkurence na poli on-demand streamování, protože Pandora zatím možnost poslouchat celá alba nebo konkrétní písničky či sestavovat playlisty nenabízí. Pouze vytváří personalizované stanice, v rámci kterých má uživatel omezené přeskakování skladeb. V tomto formátu Pandora díky interaktivní rádiovým licencím nemusela uzavírat smlouvy s jednotlivými hudebními vydavateli.

Lze však očekávat, že se právě do těchto vyjednávání bude muset pustit (například s hudební odnoží Sony se již dohodla), aby mohla v příštím roce vlastní streamovací platformu, kde nabídne uživateli kompletní zážitek, představit. Podle toho, jak jednání půjdou, by Pandora chtěla spustit nové produkty koncem roku 2016.

V rámci akvizice Pandora získává také obchodní značku Rdio, ale prozatím ji prý neplánuje používat, a tak z trhu zmizí.

Zdroj: Variety, Macworld
.