Zavřít reklamu

Žijeme v moderní době, kdy jsme ze všech stran obklopeni těmi nejrůznějšími technologie, které pracují v náš prospěch. Ať už se jedná o chytré kávovary, automatické pračky, moderní počítače, nebo i obyčejné aplikace pro mobilní telefony, vše spojuje jedna věc – slouží k tomu, aby nám usnadnily naši práci nebo nám s ní pomohly. Pravděpodobně každý z nás se již nejednou setkal s určitými aplikacemi, které slibovaly zvýšení produktivity, dodání motivace a další podobné záležitosti. Jak ale tyto aplikace dokáží uživateli pomoct? A k čemu slouží aplikace AchieveMe?

Výše zmiňované aplikace, které slouží pro motivaci svých uživatelů, fungují na velice jednoduchém principu. Jednoduše svého uživatele bombardují různými notifikacemi, díky čemuž se dokáží dostat do podvědomí člověka. Ten si pak může říct, že by skutečně měl něco udělat a možná to i udělá. Problémem ale je, že v takovém případě vás užívání aplikace velice rychle omrzí a časem ji buďto začnete ignorovat, nebo ji kompletně odstraníte. Na první pohled se vám může zdát, že je aplikace AchieveMe stejná, a tedy nestojí za to jí dávat ani šanci. Fígl je však v tom, že tato aplikace jde na celý problém tak trošku jinak, díky čemuž si dokáže držet své uživatele i po dlouhé roky.

Co je to AchieveMe?

Jak vás již mohlo napadnout, AchieveMe je aplikace, která slouží pro motivování svých uživatelů. Tento popis je sice pravdivý, ale rozhodně není kompletní. Abychom přesně definovali AchieveMe, budeme se muset trošičku rozepsat. Ono se totiž nejedná pouze o prachobyčejnou aplikaci, ale rovnou o celou sociální síť, o komunitu uživatelů, kteří mezi sebou sdílí různé myšlenky, vzájemně se podporují, snaží se překonávat své milníky a dělat ze sebe lepší lidi. Tato aplikace těží především z toho, že se jedná o onu zmiňovanou sociální síť – ale k tomu se ještě dostaneme.

První spuštění, aneb hurá do světa nových výzev

Jakmile si aplikaci stáhnete a odhodláte se ji poprvé spustit, budete vyzváni k registraci vašeho osobního účtu. Tento krok je velice důležitý a rozhodně byste jej neměli zanedbat. Pokud nechcete ztrácet čas s vypisováním vašich údajů, můžete se rovnou přihlásit pomocí Facebooku, díky čemuž se vám některé vaše údaje samy předvyplní. Následně vám již postačí zapsat vaše povolání a vybrat si váš oblíbený citát. Jakmile máte hotovo, ocitnete se na hlavní stránce aplikace.

Nahoře si můžete všimnout, že je před vámi jakýsi výběr kategorie. V tomto prostředí totiž dochází k vytváření vašich nadcházejících cílů, které volíte z různých kategorií. Pokud si tyto kategorie projdeme, zjistíme, že se zde nachází byznys, fitness, zdraví, osobní růst, vztahy, relaxace, afirmace, bohatství a cestování. Ve spodní liště poté můžete přepínat mezi stránkami s kategoriemi, s vašimi cíli, s vaší komunitou přátel a vaším osobním účtem. Dole si také můžete všimnout modrého pluska, ke kterému se ale dostaneme později.

Vytvoření prvního cíle

Jak se vytvářejí jednotlivé cíle jsme si už jemně nakousli v předchozí části. Obecně se dá říci, že vše, co potřebujete v rámci AchieveMe udělat, je velice jednoduché a na první pohled intuitivní. Zde musím velice pochválit uživatelské prostředí, které svého uživatele přímo vede a napovídá mu na každém kroku. Pojďme se ale zaměřit na vytvoření našeho prvního cíle. Nejprve si v hlavě musíte srovnat, co vlastně budete chtít plnit. Jakmile máte váš cíl vybraný, stačí v aplikaci vybrat příslušnou kategorii, pokusit se cíl najít a potvrdit ho. Pojďme si třeba ukázat tvorbu cíle, u kterého se budeme soustředit na pravidelné cvičení. V takovém případě přejdeme do kategorie Fitness, kde najdeme cíl s názvem Cvičení. Pokud nechcete nic řešit a chcete cíl dokázat podle podmínek autora, stačí vám již jen klepnout na tlačítko Dokaž to.

Při volbě vašeho cíle si před jeho potvrzením můžete všimnout, že na vás vyjede menší okénko s různými možnostmi. Zde se nachází například volba Zeď, Checkpointy, Like, Stats, Vyzvi a Autor. Pojďme se v následujícím úseku společně podívat na to, co jednotlivá tlačítka znamenají a k čemu tedy slouží.

K čemu slouží ona tlačítka?

Tato tlačítka mohou být velice užitečná a mohou vás informovat o úkolu, do jehož plnění se chystáte pustit. Jako první se zde nachází tlačítko Zeď, které funguje podobně jako zeď na Facebooku. Každý úkol má totiž svou zeď, na kterou může každý uživatel napsat svůj příspěvek. Další tlačítko nese označení Checkpointy a jednoduše poukazuje na počet opakování či jednotlivé milníky, které je nutné splnit pro dosažení cíle. Hned poté zde můžeme vidět Like, který je asi každému jasný. Kliknutím na tohle tlačítko dáme síti najevo, že se nám daná výzva líbí. Do velice zajímavého oddílu aplikace se dostaneme po kliknutí na tlačítko Stats, které nám zobrazí statistiky. Zde se totiž můžeme dozvědět o počtu lidí, kteří se do splnění daného cíle vrhnuli, kolik z nich uspělo, kolik se na úkol právě soustředí a kolik má úkol liků. Protože AchieveMe funguje jako sociální síť, máme zde i tlačítko Vyzvi, pomocí kterého můžeme vyzvat některého z našich přátel k plnění úkolu spolu s námi. Tlačítko Autor poté odkazuje na účet autora, který úkol do aplikace přidal.

AchieveMe – Tlačítka
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Nemohu najít můj cíl v žádné kategorii. Co mám dělat?

Jestliže se váš cíl nenachází v žádné kategorii, nezoufejte. Pamatujete si na modré plusko, které jsme již dříve nakousnuli a můžeme jej najít v dolní části obrazovky? Přesně pomocí tohoto tlačítka totiž můžeme přidat náš vlastní úkol a zařadit jej do příslušné kategorie. Pojďme si tedy společně vytvořit nějaký ten cíl.

Pro vytvoření vlastního cíle musíme pochopitelně nejprve klepnout na ono magické modré plusko. Následně nás aplikace vyzve, abychom náš cíl pojmenovali, po čemž následuje zařazení do kategorie. Pro naše potřeby si zvolíme cíl s názvem Skákání na levé noze, což pochopitelně zařadíte do kategorie Fitness. V dalším kroku musíme určit obtížnost dosažení cíle, a to na stupnici od jedné do padesáti (jedna – velmi lehké; 50 – velmi těžké). Jakmile zvolíme obtížnost našeho úkolu, čeká nás výběr takzvaných checkpointů. Ty se dají označit za jakési milníky při samotném plnění a mohou být rozděleny například na základě časového intervalu, nebo si je můžeme vytvořit na míru, k čemuž se ale dostaneme později.

Pro naše potřeby tedy zvolíme opakující se checkpointy, kde vybereme opakování po každý druhý den, nastavíme vhodný čas, vybereme jejich počet a zvolíme, zdali se jedná o náš soukromý cíl, nebo jej budete sdílet se sítí. Když v tomto kroku zvolíte, že se jedná o soukromý cíl, bude se zobrazovat pouze vám a nikdy z komunity si jej nebude moci vyzkoušet. V dalším kroku si můžete vybrat, zdali cíle chcete dosáhnout vědecky. Zde se jedná o placenou funkci, která se snaží přeprogramovat vaše podvědomí a co možná nejvíce vás namotivovat. Pokud zde zvolíte variantu Ne, zobrazí se vám přehled o vašem cíli, který stačí již jen potvrdit – a máme hotovo.

Vlastní checkpointy

Pokud se chystáte splnit nějaký úkol, u kterého vám nestačí opakující se checkpointy, ale spíše si chcete značit cestu vašeho dosavadního postupu, tak při výběru checkpointů musíte zvolit možnost Checkpointy na míru. Kdy se ale tato možnost využívá a má vůbec své opodstatnění? Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát patrné, tato možnost je velice důležitá a u určitých cílů se jedná o nutnost. Představte si situaci, kdy si chcete pořídit dům. V takovém případě vám přeci aplikace nebude jednou týdně říkat „Pořiďte si dům,“ ale budete od ní chtít trošku něco jiného. Přesně takto si můžete nastavit Checkpointy na mírů, do kterých například zadáte kroky jako vyhledání nemovitostí, kontaktování realitní kanceláře, až po finální zakoupení domu.

AchieveMe Vlastní checkpointy
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Váš osobní profil

Při registraci vašeho účtu jste vyplňovali určitá data, která nyní tvoří váš takzvaný osobní profil. Pokud si vzpomenete na to, co jsme si říkali hned na začátku této recenze, tak vám je důležitost vašeho profilu hnedka jasná. AchieveMe totiž není pouze aplikací, ale jedná se o sociální síť. No a co tvoří sociální síť sociální sítí? Komunita lidí. Do sekce vašeho vlastního profilu se dostanete klepnutím na avatara, který se nachází v pravém dolním rohu. Zde si můžeme prohlédnout naše osobní informace, pod kterými se nachází informace o námi dosažených medailů, naše statistiky a řada dalších možností.

Máte nápady na vylepšení aplikace? Hurá do toho

Nic není perfektní. Tohle heslo je ve společnosti pravdivé již od pradávna. Pokud máte nějaký návrh na novou kategorii, můžete ji navrhnout a vývojář ji na základě vašeho doporučení může do aplikace přidat. Jak ale tuto kategorii navrhnout? Jednoduše vám stačí přejít do vašeho osobního profilu a klepnout na tlačítko Kategorie, kde napíšete svůj návrh a svou akci potvrdíte klepnutím na tlačítko Navrhnout.

Závěr

Sám jsem se nikdy nepovažoval za fanoušky motivačních aplikací, jelikož jsem u nich zkrátka nikdy nesetrval. Stejný problém odjakživa trápil i lidi v mém okolí, kteří od takovýchto aplikací po čase vždy upustili. Aplikace AchieveMe mě ale příjemně překvapila. Nabízí vše, co ostatním chybí a fakt, že funguje jako sociální síť, na které se můžete spolu se svými přáteli inspirovat a motivovat, je sám o sobě povzbuzující. Aplikace je navíc k dispozici zcela zdarma a podle mého názoru stojí minimálně za vyzkoušení.

Pokud vás aplikace zaujala, nebo máte případně jakékoliv dodatečné dotazy, odpovědi na ně můžete nalézt na stránkách autora aplikace.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více