Zavřít reklamu

Apple letos vstoupí do nové produktové kategorie, nevylučuje ani první velkou akvizici, pokud bude dávat smysl, a také v posledních dnech odkoupil vlastní akcie v hodnotě 14 miliard dolarů. To jsou nejdůležitější informace, které vypustil do světa v rozhovoru s The Wall Street Journal výkonný ředitel Applu Tim Cook…

Apple se podle svého šéfa odhodlal k velkému výkupu vlastních akcií po ohlášení čtvrtletních finančních výsledků, které sice byly rekordní, ale nesplnily očekávání a cena akcií další den klesla o 8 procent. Spolu se zmíněnými 14 miliardami dolarů kalifornská společnost za uplynulých 12 měsíců utratila za zpětný odkup akcií už více než 40 miliard dolarů. Cook podotkl, že žádná jiná společnost se takovému čísla nepřiblížila.

Tim Cook v reakci na čerstvě investovaných 14 miliard dolarů, které jsou součástí velkého šedesátimiliardového programu, uvedl, že tím Apple dokazuje, že sám v sebe věří, i ve své plány do budoucna. „Nejsou to jen slova. Dokazujeme to činy,“ prohlásil nástupce Steva Jobse, jenž plánuje v březnu nebo dubnu odhalit změny v programu na zpětný odkup akcií.

[do action=“citace“]Budou tu nové kategorie. Pracujeme na opravdu skvělých produktech.[/do]

Toto téma jistě velice zajímá investora Carla Icahna, jenž již dlouho Apple tlačí ke zvýšení objemu výkupu a do Applu neustále v řádech stovek milionů dolarů investuje. Cook nicméně uvedl, že se bude jednoznačně soustředit na nastavení vhodných parametrů pro akcionáře z dlouhodobého hlediska, nikoliv co se bude hodit investorům jen v tuto chvíli.

Další zajímavé číslo, které v rozhovoru s The Wall Street Journal padlo, bylo 21. Přesně jednadvacet společností totiž koupil Apple za posledních 15 měsíců. Ne všechny akvizice byly odhaleny, nicméně se ani v jednom případně nejednalo o výrazně větší obchod, který by překročil jednu miliardu dolarů. Apple nikdy tak velké obchody neuzavíral, ale Tim Cook nevyloučil, že se to může v budoucnu změnit.

Na svých kontech má Apple přes 150 miliard dolarů, a tak se podobné spekulace nabízí. „Sledujeme velké společnosti. Nemáme problém za ně utratit desetimístné částky, ale musí to být ta správná společnost, která bude správně pasovat do zájmů Applu. Zatím jsme takovou nenašli,“ prozradil Tim Cook.

Mnohem více však veřejnost zajímají konkrétní produkty, které Apple hodlá představit. Již dlouhé měsíce Tim Cook v různých rozhovorech a prohlášeních slibuje, že se od jeho společnosti dočkáme velkých věcí. Zejména na zbrusu nový produkt však zatím všichni čekají. Cook nyní potvrdil, že do nové produktové kategorie Apple letos skutečně vstoupí.

„Budou tu nové kategorie. Nejsme zatím připraveni o tom mluvit, ale pracujeme na opravdu skvělých produktech,“ uvedl Cook a odmítl komentovat, zda by mohla nová kategorie znamenat „jen“ určité vylepšení stávajících produktů. Řekl alespoň to, že kdokoliv, kdo by věděl, na čem v Applu pracují, nazval by to novou kategorií.

Zdroj: WSJ

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.