Zavřít reklamu

Bez testování nových Apple produktů si už v posledních letech vlastně ani nedokážu představit podzim. Přestože sepisování recenzí občas přináší výzvy, čas od času se objeví produkt, který mě opravdu zaujme a psaní o něm jde jako po másle. Tím přesně byla i situace s recenzí Apple Watch 9, na jejímž začátku jsem byl skeptický. Když jsem se poprvé seznámil s novými Apple Watch „devítkami,“ zdály se mi poměrně obyčejné a bál jsem se, co o nich vlastně napíšu, protože se zdály být jen mírným pokrokem oproti předchozím modelům. Ale jak se říká, ďábel bývá v detailech, a právě ty dělají z nových Apple Watch 9 zajímavý kousek.

Pro testování jsme měli konkrétně model Apple Watch Series 9 v tmavě inkoustovém provedení s hliníkovým tělem a GPS funkcí. Samozřejmě, kromě tohoto provedení jsou k dispozici také další barevné varianty, jako červená, hvězdně bílá, stříbrná a nová růžová. Pokud preferujete ocelové varianty, můžete si vybrat ze zlaté, stříbrné a grafitově šedé, které všechny podporují LTE a jsou dostupné v provedeních se 41 nebo 45mm tělem.

Apple Watch Series 9 LsA 4

Stejné a přesto jiné 

Pokud jste doufali, že se Apple letos konečně rozhodne provést redesign svých chytrých hodinek, budete zklamáni. To se však nestalo a Apple Watch deváté generace zůstaly ve svém vzhledu prakticky nezměněny, takže vypadají stejně jako minuloroční a předminuloroční modely, a v podstatě i jako všechny předchozí verze. Pokud vám toto nepřekáží a design Apple Watch máte rádi takový, jaký je, není důvod k obavám. Pokud však jste doufali v nějakou změnu, budete zklamáni, což může být trochu frustrující. Osobně patřím mezi ty, kterým současný design vyhovuje, ale rozumím lidem, kteří by uvítali něco nového. Každopádně, polemizovat nad tím, co by bylo, je nyní marné.

S designem Apple Watch je však spojeno také význačné oznámení, které Apple nedávno učinil během Keynote. Mám na mysli jejich plán, že do roku 2030 budou všechny jejich produkty uhlíkově neutrální nebo řečeno jinak, budou mít nulovou uhlíkovou stopu. Apple Watch jsou prvním produktem od Applu, který tohoto cíle dosáhl, i když to platí pouze pro určité konfigurace. Zatím jsou uhlíkově neutrální pouze modely s hliníkovým tělem a pokud jde o řemínky, je třeba volit textilní verze. My jsme dostali do redakce verzi, kterou bychom mohli nazvat „částečně neutrální.“ Jak jsem již zmínil, měli jsme k dispozici Apple Watch Series 9 ve verzi s hliníkovým tělem a GPS funkcí, s modrým gumovým páskem.

Nyní se můžete ptát, proč jsem zmínil toto oznámení o uhlíkové neutralitě. Odpověď je jednoduchá. Jednak jde o významný krok, který potěší všechny, kteří se zajímají o ekologii a udržitelnost. Ale také jsem tím chtěl říct, že i přes snahu o uhlíkovou neutralitu, zůstává design Apple Watch téměř nepozměněný. Upřímně řečeno, nevím, jak dlouho Apple pracoval na tom, aby jejich produkty dosáhly uhlíkové neutrality, ale vím, že mnoho lidí má tendenci spojovat ekologická opatření s horší kvalitou. To však neplatí pro Apple Watch Series 9, které jsou kvalitativně na stejné úrovni jako jejich předchůdci. Takže není třeba mít obavy, ba právě naopak. Nyní můžete s hrdostí nosit na svém zápěstí špičkový elektronický doplněk, který nepoškodil životní prostředí. To mě osobně velmi těší.

Vyšší výkon je cítit 

Pokud se podíváme na minulá léta, byl Apple často kritizován za používání jednoho čipu ve více generacích svých chytrých hodinek, což bylo zjevně bodem nesrovnalosti pro fanoušky Apple Watch. A nemohu říct, že bych byl výjimkou, jako vášnivý příznivec Apple Watch jsem sám byl zpočátku zmatený, když jsem se dozvěděl, že Series 8, 7 a 6 mají stejný čip s jen lehkými úpravami. Samozřejmě, někdo by mohl namítat, že Apple Watch nepotřebují extrémní výkon, což bych přijal, ale čipy mají význam nejen z hlediska výkonu, ale také energetické spotřeby. U Apple Watch, kde výdrž baterie hraje důležitou roli, by bylo logické snížit spotřebu čipu při zachování dostatečného výkonu. Proto, když letos začaly kruhovat zprávy o pokročilých čipech, byl jsem skutečně nadšený.

Radost mi zůstala, když Apple představil čip S9. I když zlepšení o 30 % oproti předchozím generacím nemusí na první pohled vypadat ohromující (alespoň ne tak, jak někteří očekávali), je to stále významný krok vpřed. A ve skutečnosti toto zrychlení je znatelné. Porovnávajíce Apple Watch Series 9 s předchozími modely, bylo vidět, že nové hodinky jsou rychlejší. Ať už jde o rychlejší spuštění aplikací nebo snadnější ovládání systému, tato zrychlení o 30 % oproti Series 6 a Series 8 nejsou jen prázdným slibem, což mě těší. Když je porovnáme s modelem Series 5, který stále aktivně používám jako svoji hlavní Apple Watch, můžeme si všimnout zrychlení až o 50 %, což je opravdu znatelný rozdíl. Samozřejmě, nemusíme očekávat dramatický rozdíl v rychlosti, ale i malé zrychlení běžných procesů přináší zvýšený komfort. A to je něco, co jsem si skutečně užíval, což byl zřejmě hlavní cíl Applu. Jediné, co mě trochu mrzí, je, že se zdá, že nebylo věnováno příliš pozornosti energetické efektivitě, a že zrychlení bylo dosaženo spíše s ohledem na zachování stávající spotřeby, nikoli na její snížení.

Dalším zajímavým prvkem, který stojí za zmínku u Apple Watch Series 9, je použití čipu U2 – druhé generace ultraširokopásmového čipu od Applu, který slouží k přesné lokalizaci v prostoru. Ačkoli jeho plný potenciál se pravděpodobně ukáže až v budoucnosti, i tak se jedná o zajímavou vylepšení. Díky tomuto čipu se Apple Watch naučily používat podobný způsob lokalizace, který známe z AirTagů a který funguje díky spolupráci s jinými Apple zařízeními. Toto vylepšení umožňuje najít svůj iPhone s větší přesností, než bylo možné jen pomocí zvuku. Funkce místního hledání je spolehlivá a zábavná, což si zaslouží pochvalu.

V souvislosti s čipy a výkonem je ještě jedna důležitá informace, kterou Apple nepřímo oznámil a o které se zatím nepříliš ví. Nové Apple Watch Series 9 mají totiž 64 GB interní paměti, což je dvojnásobek oproti loňským Apple Watch Series 8. Pro některé uživatele to nemusí být klíčový faktor, ale pokud potřebujete více místa na uložení hudby pro offline poslech, tento nárůst úložiště je určitě vítaný.

Apple Watch Series 9 LsA 6

Jasnější displej potěší, ale … 

Připomeňme si realitu. Apple Watch Series 9 určitě nepřinášejí revoluční generaci. Nicméně čím déle je nosím na zápěstí, tím více si vážím jejich hlavních novinek. O rychlosti jsem už podrobně hovořil výše, takže nyní je na řadě další důležitá inovace, a to displej. Ten by měl být schopen ještě lépe zvládat Always-on režim a co je klíčové, jeho maximální jas se zdvojnásobil z předchozích 1000 nitů na nových 2000 nitů. To je značný posun, což odpovídá špičkovému venkovnímu jasu u iPhonů 15 Pro. Můžete se ptát, zda je tak vysoký jas nezbytný a kde byste ho mohli využít. Myslím si, že spíše než to, že nevíte, kdy byste ho mohli využít, je pravděpodobně to, že si neuvědomujete tyto situace. Vysoký jas je klíčový pro zlepšení čitelnosti displeje na slunci, v ostrém umělém světle v nákupních centrech a podobně. Zvýšení maximálního jasu tedy výrazně přispívá k čitelnosti displeje, což je zjevné a obtížné to přehlédnout. Navíc si oceníte vysoký jas i v běžných situacích, jako je použití displeje jako svítilny a podobně. Díky 2000 nitům se svítilna na tak malém displeji stává mnohem užitečnější, protože dokáže osvětlit prostor lépe než kdykoli předtím. To je nepochybně výhodné!

Naopak to, co může zklamat, je, že Apple neprovedl změny v hliníkových modelech, pokud jde o krycí sklo displeje, a stále používá „jen“ Ion-X sklo, zatímco u ocelových modelů se používá safírové sklo. Odolnost displeje hliníkových modelů vůči poškrábání a jiným poškozením zůstává tedy nižší než u ocelových verzí, což je trochu nešťastné. Myslím si, že by Apple mohl provést tuto změnu bez větších nákladů, což by hodinkám přineslo značnou atraktivitu.

Apple Watch Series 9 LsA 22

Výdrž se nezměnila

Jak jsem již naznačil výše při rozhovoru o čipu, výdrž baterie nových Series 9 zanechává v mé mysli smíšené pocity. Výdrž baterie je totiž téma, které se neustále řeší ve spojení s Apple Watch, ačkoli se nikdy nedostane do ideálního stavu. Celodenní výdrž je často komentována, ale obvykle nestačí pro nadstandardní použití. Běžný den může být zpravidla zvládnutý, ale jakmile se změní vaše rutina, může se výdrž dostat na hranici. Nemusí jít o velké změny, jen třeba delší monitorování cvičení nebo noční cestování bez nabíjení. Každý navíc baterii ocení, a mě opravdu mrzí, že to tentokrát není možné. Běžný den, kdy využíváte hodinky pro sledování aktivity, notifikace, ovládání hudby a komunikaci, dokážou hodinky zvládnout od rána do večera s dostatečnou rezervou, někdy až 40 % baterie. Pokud budete aktivnější, spotřeba baterie samozřejmě stoupne. Na druhé straně, pokud budete klidnější, nečekejte, že dosáhnete dvoudenní výdrže, dokonce i při mírném použití. Před lety jsem s hodinkami Series 3 byl schopen je používat téměř dva dny, při podobném použití jako nyní s hodinkami Series 9 nebo mé vlastní Series 5. Existuje tedy prostor pro zlepšení a není potřeba úplně dosáhnout dvoudenní výdrže, ale i několik dalších hodin by bylo významným vylepšením. Apple používá termín „celodenní výdrž“ s tím, že odpovídá 18 hodinám standardního použití, takže dosáhnout například 24 hodin by bylo reálné.

Apple Watch Series 9 LsA 3

V hlavní roli watchOS 10 a to jak v dobrém, tak i ve zlém 

Uvědomuji si, že mé předchozí komentáře k Apple Watch Series 9 mohou vypadat kriticky. Nicméně, musím říct, že mě tyto hodinky nadchly více než jakýkoliv předchozí model za posledních několik let. Ne proto, že by Apple provedl revoluční hardwarové změny, ale spíše proto, že spojil výborný software s existujícím hardwarem, což posunulo tyto hodinky o krok vpřed. Co tím myslím? Prostě říkám, že watchOS 10 je pro mě skvost, který se vyrovná iOS. Apple v něm provedl několik změn, které přiblížily jeho design k modernímu software a zároveň ho sladily s jeho mobilní a počítačovou platformou. Díky tomu se setkávám s věcmi na Apple Watch, na které jsem zvyklý z jiných zařízení Apple, a vím, že fungují velmi dobře. Bez ohledu na widgety nebo nový vizuál některých aplikací, Apple Watch díky watchOS 10 skutečně dospěly a nemám strach vnímat je tak, jak Apple zamýšlí – jako počítač na vašem zápěstí.

Ale existuje i temná stránka spojení softwaru a hardwaru, na kterou narazila nejnovější funkcionalita Apple Watch Series 9, jako je dvojitý klepnutí prsty. Tato funkce by měla sloužit k přijímání hovorů a podobných funkcí, což by mělo zlepšit ovladatelnost těchto hodinek. Ale existují dva problémy. Prvním je, že tato funkce bude k dispozici až s příchodem watchOS 10.1 v říjnu. Druhým problémem je, že tato vychytávka je ve skutečnosti již dostupná v souvislosti s funkčností pro handicapované uživatele, což může znamenat, že nejde o úplně nový prvek, což by mohlo některé uživatele zklamat.

Co jsem tedy chtěl sdělit? Hlavně to, že pokud máte starší model Apple Watch, který není kompatibilní s watchOS 10, a plánujete přechod na Apple Watch Series 9, budete nadšeni. To však bude z velké části díky úžasnému operačnímu systému, který je k dispozici i na starších modelech, a proto Appleu odpustíte, že Series 9 jsou ve skutečnosti jen nepatrně vylepšené verze Series 8 a 7. Upřímně řečeno, Apple neměl moc jinou možnost, než se pokusit vylepšit tyto hodinky softwarově, protože novými hardwarem by se mu těžko mohlo podařit něco skutečně revolučního. Je na vás, abyste posoudili, zda je to fér taktika, ale osobně si myslím, že díky watchOS 10 máte z Apple Watch Series 9 opravdu pozitivní dojem. A jestli vám nevadí, že to znamená, že jsou to jen nové hodinky s vylepšeným softwarem, tak je to vlastně jedno.

Resumé aneb pro koho vlastně jsou? 

Kdybyste se mě ptali, co si myslím o Apple Watch Series 9, řekl bych, že jsou skvělé, stejně jako Series 8 a 7. Jsou téměř na úrovni Series 6, 5 a 4. Apple Watch v posledních letech nepodstoupily velký inovační skok, ale naučily se mnoho užitečných funkcí, včetně těch, které mohou zachránit život.

Letos to ale s inovacemi na poli zdravotního monitoringu trochu pokulhává. Minulý rok přinesl teploměr, ale tento rok nebylo žádné významné zlepšení. Pro ty, kteří uvažují o aktualizaci z modelu Series 8 nebo 7, to nemusí být obrovský skok.

Navzdory tomu jsou Series 9 stále vynikající hodinky, a pokud plánujete upgrade a cena není pro vás hlavním faktorem, pak jsou určitě solidní volbou.

Apple Watch Series 9 lze zakoupit zde

.