Zavřít reklamu

Pebble se díky velkému hypu, který vznikl už na Kickstarteru, kde ostatně „vznikly“ i samotné hodinky, stal jakýmsi příslibem další revoluce v podobě zařízení, které nosíme na těle. Zároveň z nich je i nová mekka nezávislých výrobců hardware. Díky kampani na Kickstarteru se tvůrcům podařilo za měsíc vybrat přes deset milionů dolarů od více jak 85 000 zájemců a z Pebble se stal jeden z nejúspěšnějších projektů tohoto serveru.

Počítač v hodinkách není nic nového, už v minulosti jsme mohli vidět různé pokusy vměstnat telefon do hodinek. Pebble a několik dalších chytrých hodinek však k problematice přistupují zcela odlišně. Místo nezávislých zařízení fungují jako prodloužená ruka jiných zařízení, konkrétně chytrých telefonů. Jak letošní CES ukázal, spotřební technologie se začíná ubírat tímto směrem, ostatně i Google připravuje své chytré brýle. S Pebble si nicméně můžeme vyzkoušet, jak vypadá tato nová „revoluce“ v praxi.

Video recenze

[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=ARRIgvV6d2w“ width=“640″]

Zpracování a design

Design Pebble je velice skromný, skoro až strohý. Když budete mít hodinky na ruce, pravděpodobně nikdo nezaznamená, že se nějak liší od jiných levnějších digitálních hodinek. Tvůrci zvolili celoplastovou konstrukci. Přední část má lesklý plast, zbytek hodinek matný. Lesklý plast podle mě však nebyla nejlepší volba, jednak je to magnet na otisky prstů, kterým se nevyhnete, i když hodinky ovládáte pouze tlačítky, navíc zařízení působí lacině. Pebble mají na první pohled zakulacený tvar, zadní část je nicméně rovná, což není vzhledem k délce těla hodinek nejergonomičtější, ale při nošení to nijak zvlášť nepocítíte. Tloušťka zařízení je celkem přívětivá, je srovnatelná s iPodem nano 6. generace.

Na levém boku se nachází jedno tlačítko Zpět a kontakty s magnety pro přichycení nabíjecího kabelu. Na opačné straně jsou pak další tři tlačítka. Všechna tlačítka jsou poměrně velká a z těla výrazně vystupují, nebude tak problém je nahmatat i poslepu, ačkoli to budete dělat málokdy. Díky jejich možná až příliš velké tuhosti nebude docházet k nechtěným stiskům. Hodinky jsou vodotěsné do pěti atmosfér, tlačítka jsou proto uvnitř utěsněná, což způsobuje i nepatrné vrzání při stisku.

Zmínil jsem magnetické přichycení kabelu, proprietární nabíjecí kabel se totiž k hodinkám přichytává stejně jako MagSafe MacBooku, magnet by však mohl být o něco silnější, při manipulaci se odpojuje. Onen magnetický konektor je asi nejelegantnější způsob, jak zachovat vodotěsnost hodinek bez použití gumových krytek. S hodinkami jsem se i sprchoval a mohu potvrdit, že vodotěsné skutečně jsou, alespoň to na nich nezanechalo žádné následky.

Nejdůležitější částí hodinek je však jejich displej. Tvůrci jej označují jako e-Paper, což by mohlo vést k chybné domněnce, že se jedná o stejnou technologii, jako používají elektronické čtečky knih. Ve skutečnosti Pebble používá transreflektivní LCD displej. Ten je také dobře čitelný na slunci a spotřebuje minimální množství energie. Umožňuje však i animace díky rychlému obnovování, navíc nevznikají „duchové“, kvůli kterým se musí obnovovat celý displej. Pebble mají samozřejmě i podsvícení, které černou barvu splývající s rámečkem promění na modro-fialovou. Hodinky mají v sobě i akcelerometr, díky kterému můžete podsvícení aktivovat zatřepáním ruky nebo silnějším klepnutím na hodinky.

 

Displej není zdaleka tak jemný, jak jsme si zvykli z retina zařízení, na ploše 1,26″ se nachází 116 × 168 pixelů. Ačkoliv se to nezdá v dnešní době moc, všechny prvky jsou dobře čitelné, systém navíc umožňuje volbu většího písma. Jelikož se celé zařízení kolem displeje točí, patrně bych jej očekával o něco lepší. Při pohledu na příchozí notifikace nebo při letmém pohledu na čas se neubráníte pocitu, že vypadá tak nějak… levně. Tento pocit se mě během týdenního testování hodinek držel celou dobu.

Černý polyuretanový pásek celkově splývá s fádnějším designem hodinek. Jedná se nicméně o standardní 22mm rozměr, je ho tedy možné nahradit libovolným páskem, který si koupíte. Kromě hodinek a dobíjecího USB kabelu v krabičce nic nenajdete. Veškerá dokumentace se nachází online, což je společně s krabičkou z recyklovaného kartonu velmi ekologické řešení.

Pebble se vyrábí hned v pěti různých barevných provedeních. Kromě základních černých jsou k dispozici také červené, oranžové, šedivé a bílé, které mají jako jediné i bílý pásek.

Technické parametry:

  • Displej: 1,26″ transreflektivní LCD,  116×168 px
  • Materiál: plast, polyuretan
  • Bluetooth: 4.0
  • Výdrž: 5-7 dní
  • Akcelerometr
  • Vodotěsnost do 5 atmosfér

Software a první párování

Aby hodinky mohly s iPhonem (či telefonem s Androidem) fungovat, je třeba je nejprve stejně jako každé jiné Bluetooth zařízení spárovat. Pebble obsahují Bluetooth modul ve verzi 4.0, který je zpětně kompatibilní se staršími verzemi. Podle výrobce je však 4.0 režim zatím softwarově vypnutý. Pro komunikaci s telefonem je pak ještě třeba stáhnout aplikaci Pebble Smartwatch z App Store. Po jejím spuštění budete ještě vyzváni k vypnutí a zapnutí zobrazování zpráv na zamčené obrazovce, aby mohlo Pebble zobrazovat přijaté SMS a iMessage.

Z aplikace si lze také nahrát několik nových ciferníků a vyzkoušet spojení zkušební zprávou, to je však zatím vše. V budoucnu by zde měly přibýt miniaplikace, jakmile vývojáři uvolní SDK, který představuje pro Pebble zásadní potenciál. V současné době však hodinky zobrazují pouze notifikace, zprávy, e-maily, volání a umožňují ovládat hudbu. Je přislíbená také podpora služby IFTTT, což by mohlo přinést další zajímavá propojení s internetovými službami a aplikacemi.

Uživatelské prostřední Pebble je poměrně jednoduché, hlavní nabídka obsahuje několik položek, z toho většina jsou ciferníky. Firmware bere každý ciferník jako samostatnou miniaplikaci, což je trochu zvláštní. Po každé činnosti jako přepínání skladeb nebo nastavení budíku se totiž musíte vrátit zpět na ciferník tak, že jej v nabídce vyberete. Spíš bych očekával, že si vyberu jeden ciferník v nastavení a na něj se vždy budu vracet z menu tlačítkem zpět.

Kromě ciferníků je v Pebble na iPhonu nezávislý budík, který vás upozorní vibrací, hodinky totiž nemají žádný reproduktor. Trochu mi zde ale chybí další dvě základní funkce hodinek – stopky a časovač. Pro ně budete muset sáhnout pro telefon do kapsy. Aplikace pro ovládání hudby zobrazuje název skladby, interpreta a alba, přičemž o ovládání (další/předchozí skladba, přehrát/pauza) se starají tři tlačítka na pravé straně. Pak už se v nabídce nachází pouze nastavení.

 

&nímo iOS prostřednictvím Bluetooth protokolů. Při příchozím hovoru začnou hodinky vibrovat a zobrazí jméno (popř. číslo) volajícího s možností hovor přijmout, zrušit, nebo nechat zvonit s vypnutým vyzváněním a vibracemi. U přijatých SMS nebo iMessage se na displeji zobrazí celá zpráva, lze ji tak přečíst aniž byste museli lovit telefon v kapse.

Co se týče dalších upozornění, jako jsou e-maily nebo notifikace aplikací třetích stran, to je trochu jiný příběh. Pro jejich aktivaci je nejprve třeba udělat malý taneček v Nastavení – otevřít nabídku Oznámení, v ní najít konkrétní aplikaci a vypnout/zapnout upozornění na zamčené obrazovce. Vtip je v tom, že pokaždé, když hodinky s telefonem ztratí spojení, je třeba tento taneček absolvovat znovu, což člověka přestane velice rychle bavit. Nativní služby, jako jsou Mail, Twitter nebo Facebook, by přitom měly zůstat pro Pebble aktivní stejně jako SMS, v důsledku chyby v aplikaci se však tak neděje. Vývojáři přislíbili, že chybu v nejbližší době opraví. Co se týče ostatních notifikací, s tím bohužel nemůžou nic dělat, problém totiž tříme v samotném iOS a nezbývá tak doufat, že se v příští verzi operačního systému dočkáme lepší integrace s podobnými zařízeními nebo alespoň opravu tohoto problému.

Další problém, na který jsem narazil, je přijímání vícero notifikací. Pebble totiž zobrazují jen tu poslední a všechny ostatní zmizí. Chybí zde jakási obdoba notifikačního centra. To je podle všeho ve vývoji a dá se tedy očekávat, že se ho společně s dalšími funkcemi dočkáme v příštích aktualizacích. Jiný problém se týká přímo českých uživatelů. Hodinky totiž mají potíže se zobrazením české diakritiky a polovinu znaků s akcenty zobrazí jako obdélník. Zrovna u kódování bych čekal, že bude správně fungovat od prvního dne.

S Pebble v terénu

Ačkoliv výše zmíněné by se dalo sepsat po několika hodinách testování, teprve po několika dnech zkoušení člověk pozná, jak vypadá život s chytrými hodinkami. Pebble jsem nosil více než týden a z ruky jsem je prakticky sundaval pouze přes noc, a ani to někdy ne, jelikož jsem chtěl vyzkoušet i funkci buzení; rovnou prozradím, že vibrování hodinek na ruce probudí spolehlivěji než hlasitý budík.

Přiznám se, hodinky jsem na roce nenosil téměř patnáct let a první den jsem si teprve zvykal na pocit mít něco obepnuté kolem ruky. Otázka tedy zněla – přimějí mě Pebble, aby mi po patnácti letech stálo za to nosit na těle kus technologie? Při první konfiguraci jsem si navolil všechny notifikace aplikací, které jsem chtěl na displeji Pebble vídat – Whatsapp, Twitter, 2Do, Kalendář… a vše fungovalo, jak mělo. Oznámení jsou přímo napojené na notifikace na uzamčené obrazovce, pokud tedy zrovna telefon používáte, hodinky nezavibrují s příchozím oznámením, což oceňuji.

Problémy začaly ve chvíli, kdy se telefon od hodinek odpojil, což se stane velice rychle, pokud jej odložíte doma a z místnosti odejdete. Bluetooth má dosah zhruba 10 metrů, což je vzdálenost, kterou lehce překonáte. Když se tak stane, hodinky se opět spárují samy, ale všechny nastavené notifikace pro aplikace třetích stran jsou náhle pryč a nezbývá, než vše nastavit znovu. Napotřetí jsem však rezignoval a nakonec se spokojil jen se základními funkcemi, tedy zobrazení příchozích hovorů, zpráv a ovládání hudby.

 

 

Právě přepínání skladeb jsem ocenil asi nejvíce. V těchto dnech, kdy je záhodno chfunkce ovládání hudby k nezaplacení. Jedinou výtku mám jen k nedoladěnému ovládání, kde je třeba nejprve přejít do hlavní nabídky, vybrat příslušnou aplikaci a skladbu zastavit nebo přepnout. V mém případě sedm stisknutí tlačítek. Představoval bych si spíše nějakou zkratku, například dvojité zmáčknutí středového tlačítka.

Stejně tak bylo užitečné čtení SMS zpráv a informace o příchozím hovoru, zvlášť pak v hromadné dopravě, kdy velice nerad dávám svůj telefon na obdiv. Pokud chcete telefon zvednout a vaše sluchátka nemají zabudovaný mikrofon, stejně pak iPhone vytáhnout člověk musí, jedním otočením zápěstí však zjistí, zda má vůbec cenu hovor přijmout. Ostatní notifikace, když byly zapnuté, se zobrazovaly bez problémů. Mohl jsem si přečíst @mention na Twitteru nebo celou zprávu z Whatsapp, alespoň dokud se spojení mezi iPhonem a Pebble nepřerušilo.

Výrobce uvádí, že by hodinky měly vydržet celý týden. Z vlastní zkušenosti vydržely od úplného nabití necelých pět dní. Jiní uživatelé uvádí výdrž dokonce jen 3–4 dny. Podle všeho se však jedná o softwarovou chybu a i sníženou spotřebu opraví aktualizace. Neustále zapnuté Bluetooth mělo dopad i na telefon, v mém případě více než proklamovaných 5–10 %, odhadem se výdrž iPhone (4) snížila o 15–20 %. Vliv na to však mohla mít i starší baterie mého 2,5 roku starého telefonu. I se sníženou výdrží však nebyl problém přestát jeden pracovní den.

I přes omezenost některých funkcí jsem si na Pebble rychle navykl. Ne tím způsobem, že bych si bez nich nedokázal představit svůj den, ten je však s nimi o něco příjemnější a paradoxně méně rušivý. Fakt, že kvůli každému zvuku, který z iPhonu vyjde, nemusíte tahat telefon z kapsy nebo z tašky, abyste zjistili, zda se nejedená o něco důležitého, je do velké míry osvobozující. Stačí jeden pohled na hodinky a hned jste v obraze.

Je škoda, že vývojáři i přes půlroční zdržení s dodávkami nedokázali přidat některé funkce zmíněné dříve. Potenciál je zde však obrovský – aplikace pro běžce, cyklisty nebo ciferníky s předpovědí počasí z Pebble dokáží udělat velice schopné zařízení, díky kterému budete telefon vytahovat stále méně. Tvůrce čeká na softwaru ještě hodně práce a zákazníky zase trpělivé vyčkávání. Chytré hodinky Pebble nejsou stoprocentní, přesto je to na malý tým nezávislých výrobců slušný výsledek se slibnou budoucností.

Zhodnocení

Hodinky Pebble předcházelo velké očekávání a možná i díky tomu se nezdají tak perfektní, jak jsme si je představovali. Po stránce designu působí na některých místech lacině, ať už se jedná o displej nebo přední díl z lesklého plastu. Pod kapotou se však skrývá obrovský potenciál. Na ten si však budou muset zájemci počkat. Aktuální stav firmwaru totiž působí trochu jako beta verze – stabilní, ale nedodělaná.

I přes své nedostatky se však jedná o velice schopné zařízení, které s postupem času bude nabírat stále nové funkce, o které se postarají nejen autoři hodinek, ale i vývojáři třetích stran. V předchozí části jsem si pokládal otázku, zda jsem kvůli Pebble ochotný po patnácti letech zase začít nosit hodinky na ruce. Zařízení mě jednoznačně přesvědčilo, že příslušenství nošené na těle v podobě hodinek rozhodně smysl má. Pebble před sebou mají ještě dlouhou cestu. I tak jsou mezi svou konkurencí to nejlepší, co si lze aktuálně pořídit (slibné jsou i I’m Watch, ale mají tristní výdrž 24 hodin). Pokud vývojáři dostojí svým slibům, pak o sobě mohou prohlásit, že stvořili první komerčně úspěšné chytré hodinky.

Nyní díky Pebble vím, že takové zařízení chci. Za cenu 3 790 Kč, za jakou je bude prodávat český distributor Kabelmanie.cznejsou zrovna levné, ve hře je navíc možnost, že Apple vydá vlastní řešení již tento rok. Přesto se jedná o zajímavou investici, s kterou získáte ochutnávku budoucnosti mobilních zařízení, jsou-li vám hodinky bližší než futuristické brýle Googlu.

.