Zavřít reklamu

Před třemi lety spustil celkem malý neznámý tým pod vedením inženýra Erica Migicovskyho ambiciózní kampaň na Kickstarteru, která měla dopomoct vytvořit chytré hodinky pro iPhone a telefony s Androidem. Z nadějného projektu, který si určil minimální finanční prostředky nutné k úspěšnému financování na padesát tisíc dolarů, se vyklubal jeden z největších fenoménů Kickstarteru a zároveň nejúspěšnějším projektem této služby v dané době.

Týmu se povedlo získat přes deset milionů dolarů a jejich produkt, hodinky Pebble, se staly dosud nejúspěšnějšími chytrými hodinkami na trhu. O necelé tři roky později dnes už 130členný tým oslavil prodej miliontého kusu a stihl i přijít s luxusnější variantou původní plastové konstrukce nazvané Pebble Steel. Skupině technických nadšenců se podařilo nejen přivést úspěšné chytré hodinky na trh, ale dokázali i vytvořit zdravý softwarový ekosystém, který čítá tisíce aplikací a ciferníků.

Pebble teď ale čelí nové konkurenci. Zatímco před třemi lety existovala jen hrstka chytrých hodinek, kde největší společností mezi zúčastněnými byla japonská Sony, dnes je Apple se svými Apple Watch měsíc od debutu a trh zaplavují i zajímavá zařízení na platformě Android Wear. Pebble do boje přichází s novým produktem – Pebble Time.

Z hardwarového hlediska je Time znatelnou evolucí jak od první verze Pebble, tak od její kovové varianty. Hodinky mají čtvercový tvar se zaoblenými rohy a takřka připomínají oblázek, ze kterého je jejich název odvozen. Jejich profil je mírně zakřivený, takže lépe kopírují tvar ruky. Stejně tak jsou hodinky lehší a tenčí. Tvůrci zůstali u stejného konceptu ovládání, místo dotykového displeje se tak nachází po levé a pravé straně čtyři tlačítka jakožto jediný systém interakce.

Dominantou hodinek je jejich displej, který je tentokrát barevný, byť za použití stejné technologie transreflektivního LCD. Relativně jemný displej dokáže zobrazit až 64 barev, tedy stejně jako GameBoy Color, a dokáže vyobrazit i komplexnější animace, na kterých tvůrci ostatně nešetřili.

Do týmu Pebble v minulém roce přišli mimo jiné i někteří bývalí softwaroví inženýři z Palmu, kteří se podíleli na vývoji WebOS. Hravé animace ale nejsou jedininým výrazném prvkem nového firmwaru. Tvůrci prakticky překopali celý koncept ovládání a nové rozhraní softwaru nazvali Timeline.

V Timeline Pebble dělí notifikace, události a další informace na tři segmenty – minulost, současnost a budoucnost, každé ze tří bočních tlačítek koresponduje právě s jednou touto sekcí. Minulost ukáže například zmeškané notifikace nebo ušlé kroky (krokoměr je součástí Pebble) nebo výsledky včerejšího fotbalového zápasu. Současnost zase zobrazí přehrávání hudby, počasí, informace o akciích a samozřejmě aktuální čas. V budoucnosti pak najdete třeba události z kalendáře. Tento systém částečně připomíná Google Now, mezi informacemi lze jednoduše scrollovat, i když inteligentní řazení jako u služby Googlu očekávat nemůžete.

Každá z aplikací, ať už předinstalovaná nebo třetí strany, může vkládat vlastní informace do této časové osy. Nejen to, aplikace ve skutečnosti ani nemusí být nainstalovaná v hodinkách, k dispozici budou i jednoduché webové nástroje, skrz které bude možné dostat informace do hodinek jen prostřednictvím internetu. O zbytek už se postará aplikace Pebble na internetu a Bluetooth 4.0, skrz který telefon s hodinkami komunikuje a přenáší data.

Ostatně tvůrci již uzavřeli partnerství s Jawbone, ESPN, Pandorou či The Weather Channel pro vkládání informací do hodinek tímto způsobem. Cílem týmu Pebble je vytvořit rozsáhlý ekosystém, do kterého mohou vstupovat nejen služby, ale i jiný hardware, například fitness náramky, zdravotní zařízení a celkově „internet of things“.

To je jeden ze způsobů, jakých chce Eric Migicovsky se svým týmem čelit velkým společnostem vstupujícím na trh chytrých hodinek. Dalším tahákem ostatně pro uživatele bude i týdenní výdrž na jedno nabití, výborná čitelnost na slunci a vodotěsnost. Třešničkou na pomyslném dortu je pak integrovaný mikrofon, který například umožní odpovídat na přijaté zprávy hlasem nebo vytvářet hlasové poznámky.

Pebble Time mají přijít v květnu, tedy měsíc po vydání Apple Watch, a k prvním zákazníkům se dostanou stejným způsobem, jako při svém debutu. Prostřednictvím kampaně na Kickstarteru.

Podle Migicovskyho firma nepoužívá Kickstarter tolik na financování výroby jako spíše marketingový nástroj, díky kterému mohou i snadno informovat zájemce s novými aktualizacemi. I tak mají Pebble Time potenciál stát se nejúspěšnějším projektem na serveru vůbec. Svého minimálního limitu financování, čátky půl milionu dolarů, dosáhli za neuvěřitelných 17 minut a po jednom a půl dne se dosažená částka pohybuje už za hranicí desíti milionů.

Zájemci mohou Pebble Time v libovolné barvě získat za 179 dolarů (varianta za 159 dolarů je již vyprodána), ve volném prodeji se pak Pebble objeví o dvacet dolarů dráž. Tedy za necelou polovinu toho, co budou stát Apple Watch.

Zdroje: The Verge, Kickstarter
.