Zavřít reklamu

Chytré produkty se těší ve světě čím dál větší popularitě a ty určené do domácností nejsou výjimkou. Chytré už dokáží být světla, dveře, rolety, ale třeba i zásuvky, které jsou zároveň i jedněmi z cenově nejdostupnějších smart vychytávek. A právě jedna taková nám došla před pár týdny do redakce na testování. Jmenuje se PM5, je z dílny Vocolinc a jelikož jsem se s ní již velmi dobře seznámil, nezbývá než jí v následujících řádcích zhodnotit. 

Technické specifikace

Na testy nám samozřejmě do redakce dorazila klasická evropská verze zásuvky typu E/F se standardním uspořádáním kolíků a zdířek ze přední i zadní strany. To jinými slovy znamená, že s jejím připojením nebudete mít v případě, že doma využíváte standardní zásuvky, absolutně žádný problém. Po připojení k elektrické síti nabízí zásuvka 230V, 16A a zvládá maximální zátěž 3680 W – tedy maximum, kterým lze zatížit domácí elektrickou síť, což je vzhledem k tomu, že mnozí výrobci podobných produktů u nich uvádí maximálně 2300W jedině plus.

Jelikož se jedná o chytrou zásuvku, můžete se spolehnout na její kompatibilitu s HomeKitem od Applu, ale i podporou umělých asistentů Alexy od Amazonu či Google Assistanta z dílny Googlu, potažmo Siri díky HomeKitu. A právě HomeKit nás bude coby jablíčkáře zajímat spolu se speciální aplikací Vocolinc pro iOS nejvíce, jelikož bude pro naprostou většinu našich čtenářů i nejvyužívanější ovládací platformou. K té se zásuvka propojuje, jako veškeré ostatní Vocolinc produkty, velmi jednoduše skrze domácí 2,4GHz WiFi, díky čemuž se tak obejdete bez jakéhokoliv bridge, který mnohé konkurenční produkty ke své funkčnosti vyžadují. O ovládání skrze HomeKit a aplikaci si ale řekneme více později.

Kromě klasické zdířky nabízí zásuvka i dvojici USB-A portů umístěných na její horní straně. Ty nabízí 5V při maximálním proudu 2,4A, což ve výsledku znamená, že pokud přes ně budete nabíjet své iPhony, dostanete se na čas +- shodný s klasickými 5W nabíječkami dodávanými ještě do loňského roku ke všem iPhonům. To mi osobně přijde trochu škoda a raději bych tu proto viděl místo jednoho USB-A portu spíše USB-C a tedy i podporu rychlonabíjení. Na druhou stranu je mi jasné, že vzhledem ke snaze zachovat nízkou cenu se výrobce do podobných vychytávek pouštět nechtěl, za což jej hanit nelze. A kdo ví, třeba se v budoucnu od Vocolincu dočkáme i zásuvky s podobným vylepšením.

Opomenout nesmíme ani bezpečnostní stránku produktu, právě ta je ostatně u elektrické zásuvky jedním z nejdůležitějších aspektů. Ani v tomto směru si PM5 nevede rozhodně špatně. Výrobce jej totiž opatřil dvojitou ochranou proti přetížení jak pro USB porty, tak i pro zásuvku. Detailnější informace ale bohužel známy nejsou, což je též trochu škoda. Nicméně veškeré potřebné certifikace zásuvka má a to je pro koncového zákazníka hlavní. 

V krátkosti ještě ke zpracování. Celá zásuvka je vyrobena z plastu, který působí na omak poměrně kvalitně a odolně. Rozhodně bych se tedy nebál jakéhokoliv snadnějšího poškození či odření, ke kterému by mohlo při jejím využívání dojít. Na spodní straně zásuvky naleznete LED osvětlení, které je fajn zejména v noci a spouští se na dálku (jen) přes telefon. Na přední straně jsou pak dvě světelná “upozornění”, konkrétně zapnuto/vypnuto a pak připojeno/odpojeno WiFi. Zde je možná trochu škoda, že minimálně v případě “upozornění” pro zapnuto/vypnuto se skutečně jedná jen o informativní prvek a nikoliv prvek ovládací, kterého by se stačilo pro (de)aktivaci dotknout. Místo toho se vypíná skrze nenápadné tlačítko na boku, které slouží mimochodem i pro její reset. Jasně, i takto je to pohodlné, avšak osobně mi přijde zkrátka intuitivnější klepnout na něco svítícího a tím to deaktivovat než se o vypnutí snažit někde na boku produktu. Na druhou stranu mi je jasné, že k manuálnímu vypnutí stejně uživatelé tohoto produktu příliš často sahat nebudou a tudíž lze tuto věc s přimhouřeným okem prominout. 

DSC_3733

Testování

První věc, která vás po vybalení produktu z krabičky nemine, je její propojení s vaším chytrým telefonem, potažmo jiným produktem – v našem případě tedy iPhonem a platformou HomeKit. To se provádí velmi jednoduše pomocí QR kódu, který stačí naskenovat přes aplikaci Domácnost, ve které se zásuvka v mžiku zpřístupní i na vašich ostatních Apple produktech přihlášených pod stejnými účty. Druhou možností je pak připojení zásuvky do aplikace Vocolinc, která jí “propíše” též do Domácnosti, ale tu ve výsledku ani nemusíte využívat, jelikož jí appka nahradí, ba co víc – překoná. Ostatně, právě u tohoto produktu bych osobně doporučoval spoléhat se spíš na aplikaci Vocolinc a přes Domácnost dělat jen základnější úkony, jelikož toho ve výsledku ani více nezvládne. Zatímco přes ní můžete vypínat a zapínat zásuvku či vypínat a zapínat její noční svícení, v případě aplikace Vocolinc můžete měřit i spotřebu elektrické energie spotřebičů připojených k zásuvce. Ano, i touto schopností disponuje a myslím, že právě ta z ní dělá skutečně skvělý produkt. 

Pro měření energie je v aplikaci vyhrazena celá jedna sekce, ve které si vy můžete nastavit vaši cenu za kWh a díky tomu tak monitorovat svou spotřebu i z jiného hlediska, než jen z hlediska spotřebovaných kWh. Velmi jednoduše si totiž můžete zobrazit i to, kolik jste “propálili” a to jak za den, tak třeba za měsíc nebo i rok – samozřejmě v závislosti na tom, jak dlouho zásuvku máte. Pokud si ji koupíte nyní, tedy v říjnu, logicky vám už nedoměří spotřebu vašeho počítače od ledna po září. To od zásuvky ale zřejmě nikdo ani čekat nebude. Co se mně osobně pak líbí je to, že vaše spotřeba se ukazuje i v reálném čase, díky čemuž si můžete udělat fajn obrázek o všem, co k vaší elektrické síti připojujete.

Asi vás nepřekvapí, že zásuvka umožňuje i časování svého zapnutí či vypnutí a to vcelku pokročilé. Načasovat si můžete vše přesně na minuty a hodiny, ale hlavně pak na jednotlivé dny. To znamená, že pokud máte ve všední dny něco ve zvyku a potřebujete k tomu právě elektrickou energii, jednoduše to v appce nastavíte a můžete si být jistí, že od pondělka do pátku vámi požadovaný úkon proběhne, přičemž víkend bude vynechán. Možná je jen trochu škoda, že tu chybí možnost časovače vypnutí, kdy byste zvolili například limit 4 minut a zásuvka se za jejich uplynutí vypnula. Takto musíte vše nastavovat malilinko složitěji přímo na přesné hodiny, což je v obecné rovině logičtější, avšak když si člověk dělá třeba toasty, asi by byl radši, kdyby si do appky hodil “vypni se za 3 minuty”, nežli “vypni se v 15:35”. Jedná se ale opět o naprostou prkotinu, která se navíc může s budoucími updaty aplikace objevit. 

DSC_3736

Resumé

Nebál bych se říci, že zásuvka Vocolinc PM5 vykouzlí úsměv na tváři nejednomu milovníkovi chytrých domácích vychytávek či zkrátka člověku, kterého podobné hračičky baví. Jedná se totiž o velmi zajímavý a užitečný produkt, který dokáže dle mého názoru pomoci při šetření elektrické energie v domácnosti, ale také v její jednoduché automatizaci. Příjemným bonusem je pak fajn design, bezpečnost a vychytávky typu USB-A porty či noční podsvícení, které se zkrátka čas od času hodit může. Možná je jen trochu škoda, že ty nejlepší věci jsou nutné provádět přímo přes appku Vocolinc a ne přes Domácnost, což by její milovníci ocenili jistě víc. Pokud však budete svou chytrou domácnost stavět celou na Vocolincu, pravdou je, že budete moci Domácnost de facto aplikací Vocolinc nahradit, jelikož v ní všechny své spotřebiče sdružíte. Ani kombinované využívání Domácnosti a Vocolinc však mě osobně neobtěžovalo a věřím, že ani naprostou většinu z vás nebude. Koupě PM5 bych se tedy rozhodně nebál.

Slevový kód

Pokud vás zásuvka zaujala, zakoupit ji lze na eshopu Vocolinc a to za velmi zajímavou cenu. Běžná cena zásuvky je 999 korun, avšak díky slevovému kódu JAB10 ji můžete zakoupit o 10 % levněji, stejně tak jako jakýkoliv jiný produkt z nabídky Vocolincu. Slevový kód se totiž vztahuje na celý sortiment.

DSC_3713
.