Zavřít reklamu

Věrným čtenářům našeho magazínu zajisté před zhruba dvěma měsíci neunikla recenze elektrické koloběžky Kaabo Skywalker 10H. Můj kolega tuto elektrickou koloběžku zhodnotil opravdu velmi kladně a vzhledem k tomu, že jsem měl tehdy možnost si ji také vyzkoušet, tak jeho slova mohu pouze potvrdit. Abych byl však upřímný, elektrické koloběžky mě nikdy žádným způsobem nelákaly. Z pozice vášnivého řidiče jsem je totiž vnímal jako určité „zlo“, které může při nebezpečném použití způsobit dopravní nehodu s fatálními následky. Nakonec mi to ale stejně nedalo a po delší době jsem se rozhodl, že dám elektrickým koloběžkám šanci. Po krátkém hledání jsem se zakoukal do elektrické koloběžky Kaabo Mantis 10, která mě zaujala jak svými parametry, tak hlavně svou na první pohled odolnou stavbou.

Pokud se ve světě elektrických koloběžek pohybujete, tak s velkou pravděpodobností znáte značku Kaabo. Tato značka je oficiálně v Česku dostupná teprve pár měsíců, různě po světě je ale nesmírně populární a oblíbená. Koloběžky Kaabo se řadí do nejvyšší třídy, a pokud hledáte to nejlepší, tak věřte, že právě tyto koloběžky vám to nejlepší nabídnou. Oproti konkurenčním elektrickým koloběžkám jsou koloběžky Kaabo dražší, za více peněz ale dostanete odolné tělo, výkonné motory a hlavně produkt, při jehož navrhování bylo myšleno hlavou. Pojďme se společně v této recenzi podívat elektrické koloběžce Kaabo Mantis 10 na zoubek.

Kaabo Mantis 10

Oficiální specifikace

Prakticky u všech našich recenzí začínáme výčtem oficiálních specifikací, díky kterým si znalejší jedinci v oboru mohou o produktu ihned udělat jakýsi obrázek. Elektrická koloběžka Kaabo Mantis 10 nabízí jeden motor o výkonu 800 wattů, špičkový výkon každopádně dosahuje až 1600 wattů. S pomocí takto výkonného motoru si recenzovaná koloběžka poradí bez problémů s až 25° stoupáním. Neméně důležitý je u elektrických koloběžek dojezd – u Mantis 10 se můžete těšit až na 70 kilometrů, což je dojezd, o kterém se některým konkurenčním elektrickým koloběžkám může jenom zdát. Tento dojezd zajišťuje 48 V/18,2 Ah baterie, kterou jste schopni kompletně nabít za zhruba 6 hodin. Co se týče váhy, tak ta je zhruba 24 kilogramů. Opět bych chtěl podotknout, že Mantis 10 je opravdu robustní koloběžkou, tudíž by vás tato váha neměla nijak zaskočit. Tak jako tak jste ale tuto koloběžku schopni relativně jednoduše složit, díky čemuž ji můžete umístit například do kufru auta a vyjet s ní na nejbližší cyklostezku. Díky motoru o výkonu 800 wattů, který se nachází v zadním kole, dosáhne koloběžka Mantis 10 maximální rychlosti 50 km/h.

Zpracování a design

Právě zpracování je to, co vás na koloběžce Mantis 10 uchvátí na první dobrou – podobně je tomu každopádně i u ostatních koloběžek Kaabo. A když myslím na první dobrou, tak opravdu na tu první, tedy na moment, kdy vám kurýr koloběžku předá. Pokud chcete mít jistotu toho, že koloběžku bez problémů odnesete například alespoň ke vchodu, tak počítejte s tím, že na to nejspíše budete kromě sebe potřebovat ještě jednoho zdatného kamaráda. Samotná koloběžka sice váží zhruba 24 kilogramů, součástí balení je však ještě další příslušenství, čímž celková váha ještě více stoupá. A jakmile se vám podaří krabici s koloběžkou odnést na potřebné místo, tak perfektní a kvalitní zpracování konečně pocítíte na dotek.

Kaabo Mantis 10

Elektrická koloběžka Mantis 10 je zkonstruována z jednoho kusu leteckého hliníku. Šasi, které je vypracováno v elegantní černé barvě, velmi lahodí oku a říká o sobě, že se rozhodně neřadí mezi modely nižší třídy. Po prvním složení koloběžky, když se s ní ještě svým způsobem seznamujete, zjistíte, že nikde nic nevrže, nic není volné a nemáte z ničeho pocit, že by mohlo nějakým způsobem selhat. Ona je totiž konstrukce u koloběžek opravdu velmi důležitá, jelikož jde ruku v ruce s bezpečností koloběžky. Vzhledem k tomu, že se s Mantis 10 můžete přiblížit rychlosti až 50 km/h, tak zde rozhodně není prostor pro absolutně žádné kompromisy. Pokud by totiž došlo k jakémukoliv selhání čehokoliv, tak vás to může stát i život, což myslím opravdu vážně. Elektrické koloběžky jsou jedna velká legrace, avšak je nutné k nim přistupovat s respektem a s tím, že se jedná o výkonné stroje, nikoliv hračky.

Hlavní nosnou částí elektrické koloběžky je nášlap, na který přenášíte celou svou váhu. Tento nášlap je po celé délce opatřen speciální povrchovou úpravou, která je protiskluzová. To znamená, že pokud se rozhodnete jet koloběžku provětrat v malém dešti, tak se nemusíte bát toho, že by bota na nášlapu u Mantis 10 nějakým způsobem podjela. Součástí nášlapu jako takového jsou poté i světla, která se hodí v horších světelných podmínkách, popřípadě pokud se musíte přesouvat po klasické rušné komunikaci. Co se týče svícení dopředu, tak si můžete zapnout dvě hlavní světla, která se nachází v přední části těla nášlapu. Na stejném místě, akorát vzadu, se pak nachází červená zadní světla, která při brždění dokonce blikají. K dispozici je také podsvícení celého nášlapu. Všechna tato světla můžete jednoduše ovládat tlačítkem na řídítkách.

Když už jsme nakousli ta řídítka, tak u nich také zůstaneme. Řídítka jsou taktéž opravdu velmi důležitým prvkem, který musí být při rychlé jízdě co nejvíce stabilní. V mnohých elektrických koloběžek jsou řídítka velkou slabinou – u Mantis 10 se ale opravdu není čeho bát. Řídítka stačí pevně připevnit spojovacím kusem materiálu, který drží celkově čtyři imbusové šrouby. Na levé části řídítek se pak nachází „zapalování“ pro klíček, bez kterého koloběžka jednoduše nepojede, společně s ukazatelem napětí baterie a tlačítkem pro ovládání světel. Napravo pak najdete hlavní displej, na kterém si můžete zobrazit různé informace a data o jízdě. Nechybí dvě tlačítka – jedno pro zapnutí a vypnutí displeje, druhé pro změnu režimu rychlosti koloběžky. Samozřejmostí je pak páčka, pomocí které ovládáte výkon elektromotoru.

Poslední odstavec bych chtěl u zpracování věnovat „podvozku“. Již ze samotných fotek lze poznat, že odpružení je u elektrické koloběžky Mantis 10 na opravdu velmi dobré úrovni. Tento model konkrétně vepředu i vzadu využívá pružinové zavěšení, díky kterému jste schopni bez problémů a v relativním pohodlí jezdit i na horších cestách s dírami, popřípadě také offroad. Mantis 10 se dále chlubí masivními 10″ koly, které koloběžku spojují se zemí. A když máte u dopravního prostředku nějaký výkon, tak je samozřejmě nutné jej umět ubrzdit. Ani v tomhle ohledu se nemusíte ničeho bát, jelikož se vepředu i vzadu nachází 140mm kotouče, které kolos v podobě Mantis 10 zabrzdí velice jednoduše. Navíc k tomu je využívána také motorová brzda, kterou navíc dochází k rekuperaci energie – tu pak můžete využít pro boost.

Kaabo Mantis 10

Vlastní zkušenost

Již výše jsem řekl, že je nutné k elektrickým koloběžkám přistupovat s velkým respektem a opatrností. Přiznám se, že v mém případě jsem si to udělal celkem složité, jelikož jsem nikdy před recenzováním Mantis 10 pořádně na elektrické koloběžce nejel. Vždy je samozřejmě lepší začínat na nějakém slabším a pomalejším modelu s tím, že se postupně prokoušete k těm výkonnějším a rychlejším. Vzhledem k tomu, že tady nyní sedím a píšu tuto recenzi, tak to znamená, že jsem Mantis 10 zvládl bez větších problémů ukočírovat. Za sebe mohu říct, že pokud při využívání elektrické koloběžky využíváte mozek a chováte se naprosto stejně, jako byste jeli v autě, potažmo na motorce, tak nebudete mít žádný problém – ani když stejně jako já, naprostý amatér, ihned osedláte výkonný stroj.

Pravdou každopádně je, že jsem se s Mantis 10 snažil co možná nejméně pohybovat po hlavních komunikacích. Výhodu mám v tom, že bydlím na vesnici, kde je k dispozici nespočet různých zkratek a bočních cest, které jsou rozhodně o dost bezpečnější. První den jsem si s Mantis 10 tak nějak hrál – hledal jsem správné postavení, trénoval jsem balanc, otáčení na malém prostoru a další základní úkony – podobně jako ve třech letech, když se učíte jezdit na kole. Elektrickou koloběžku se doopravdy dokážete naučit používat velmi rychle, tudíž už na druhý den jsem se pustil do plnohodnotného testování. Našel jsem si kousek od domu pěkný plácek, na kterém jsem samozřejmě ihned vyzkoušel maximální rychlost. Nutno zmínit, že pomocí tlačítka MODE u hlavního displeje přepínáte celkově tři režimy. V prvním „eko“ režimu se nedostanete přes 25 km/h – právě tento režim byste měli využívat na pozemních komunikacích. Po přepnutí na třetí režim dojde k odblokování omezovače a během chvilky jsem v tomto režimu jel 49 km/h.

Kaabo Mantis 10

Čím více budete neustále zrychlovat a čím více budete jezdit rychle, tak tím rychli vám samozřejmě dojde šťáva v baterii. Výrobce sice udává dojezd až 70 kilometrů, tento dojezd je však reálný v eko režimu a na cestách bez převýšení. Pokud si chcete jízdu více užít a nebudete brát ohled na to, jestli jedete po rovince, anebo po kopečcích, tak počítejte spíše s maximálním dojezdem okolo 50 kilometrů. S koloběžkou Mantis 10 se rozhodně nemusíte bát vyjet ani do horšího offroad terénu. I takový náročný terén koloběžka díky odpružení a pneumatikám bez problémů zvládá a ve finále se jedná o legraci. A ještě větší legraci si užijete, pokud s vámi někdo pojede na druhé elektrické koloběžce, třeba kamarád či milovaná polovička. Samozřejmě ale doporučuji, abyste si nasadili alespoň helmu a delší oblečení. Bezpečnost je nesmírně důležitá a helma vám v tom nejhorším případě dokáže zachránit život.

Již v úvodu jsem zmínil, že koloběžku Mantis 10 můžete rychle a jednoduše složit. Výrobce udává, že jste složení schopni provést za 5 sekund, každopádně v tomto případě si dovolím lehce oponovat. I když si totiž pohnete sebevíce, tak se na 5 sekund prostě nedostanete – a navíc ze začátku chvíli trvá, než celkově postup zvládnete provést. Řídítka, společně s hlavní „tyčí“, jsou se zbytkem těla spojené dvěma klasickými rychloupínáky, které můžete znát z kola. Jakmile tyto rychloupínáky povolíte, tak je možné tyč s řídítky složit směrem dolů. Nutno ale zmínit, že samotná řídítka drží na tyči pomocí čtyř šroubů, které je nutné v případě nutnosti povolit a řídítka následně sundat. Pomůže vám v tom sada nářadí, která je součástí balení. Budete-li mít v plánu koloběžku někam vozit v kufru auta, tak berte v potaz větší váhu, abyste si nějak nepoškodili kufr či karoserii. Stačí s koloběžkou někam lehce bouchnout a je problém.

Závěr

Postupně jsme se dostali až na konec recenze elektrické koloběžky Kaabo Mantis 10. Vzhledem k tomu, že jsem ve většině výše uvedených odstavců o tomto stroji mluvil kladně, tak nejspíše víte, že vám Mantis 10 zajisté doporučím. Učiním tak především vzhledem k opravdu robustní konstrukci, díky které máte pocit bezpečí a toho, že se vám v rychlosti téměř 50 km/h něco nerozsype. Pochválit dále musím opravdu perfektní odpružení, společně s velkými brzdami, které v případě nutnosti brzdí a brzdí. S Mantis 10 můžete navíc bez problémů jezdit jak po rovných cestách ve městě, tak i různě po vesnici, kde se budete pohybovat například na nezpevněných cestách či kompletně mimo cestu. Ani v jednom z těchto případů vás Mantis 10 nijak nezaskočí, ba naopak s touto koloběžkou budete velmi spokojeni a budete si užívat každý metr na sto procent.

Kaabo Mantis 10

Elektrické koloběžky Kaabo jsou i po dvou měsících na Českém trhu i nadále žhavou novinkou, která bohužel nebývá skladem. Náš partner Mobil Pohotovost však před pár hodinami recenzovanou elektrickou koloběžku Kaabo Mantis 10 naskladnil, tudíž si ji můžete pořídit i vy – vyjde vás na 32 990 korun.

Elektrické koloběžky Kaabo koupíte zde

Na úplný závěr bych chtěl ještě jednou připomenout, abyste při ježdění na elektrické koloběžce opravdu přemýšleli hlavou. Dbejte na to, že v provozu nejste sami, a že pro vás platí stejná pravidla jako pro všechny ostatní. Pokud je to možné, tak rozhodně v každém případě využívejte cyklostezky, popřípadě boční cesty. Snažte se vyvarovat ježdění po úzkých chodnících, kde můžete velmi jednoduše ohrozit jakéhokoliv chodce. Berte na vědomí, že nerozvážné chování může způsobit opravdu vážné následky, a to fyzické, psychické i finanční. 

.