Zavřít reklamu

S trochou nadsázky se dá říci, že povinnou výbavou každého majitele iPadu by měla být Apple Pencil. Háček je však v tom, že jak cena první, tak i druhé generace není zrovna nízká a pokud tedy člověk využije tento doplněk jen sem tam, tuto „investici“ si před sebou nemusí tak úplně obhájit. Naštěstí jsou však na trhu alternativní řešení, které jsou s Apple Pencil srovnatelné z hlediska funkčnosti, avšak oproti nim výrazně levnější. Jednou takovou alternativou by měl být i stylu Graphite Pro z dílny FIXED, tedy alespoň dle prezentace výrobce. Je však produkt takový i v reálu? Přesně na tuto odpověď se vám pokusím odpovědět v následujících řádcích. Do redakce nám totiž právě FIXED Graphite Pro dorazil a protože jej již pěkných pár dní intenzivně testuji, nastal čas vás s ním seznámit. 

stylus fixed 6

Technické specifikace, zpracování a design

Designově je FIXED Graphite Pro do jisté míry hybridem Apple Pencil první i druhé generace. Z první generace si totiž stylus vypůjčil válcovité tělo, od druhé generace pak jednu zarovnanou stranu s magnety a podporou bezdrátového nabíjení. Právě bezdrátové nabíjení je přitom naprosto bombastické, jelikož funguje jak přes „nabíječku“ na boční straně iPadů Air a Pro, ale taktéž na klasických bezdrátových nabíječkách, díky čemuž tak lze pero používat bez problému i se základními iPady (2018) a novějšími, které nabíjecí ploškou pro Pencil nedisponují. Pokud vás pak zajímá výdrž stylusu na jedno nabití, ta je dle výrobce 10 hodin. 

FIXED Graphite Pro je vyrobena z na omak velmi kvalitního, ale zároveň lehkého plastu. Hmotnost stylusu je totiž pouhých 15 gramů a to při jeho délce 16,5 mm a průměru 9 mm, což z něj dělá doplněk skvěle padnoucí do ruky. Možná je jen trochu škoda, že je stylus k dispozici jen v černé barevné variantě, která se nehodí ke každému iPadu. Co se týče dalších specifikací stylusu, potěší u něj například tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku, funkce automatického uspání při nečinnosti pro šetření baterie, Palm Rejection (tedy ignorace položené dlaně na displej iPadu při psaní či kreslení) či třeba regulace stínování nakloněním stylusu, respektive pak jeho hrotu. Zajímá-li vás propojení stylusu s iPadem, o to se stará klasicky Bluetooth. 

Když už jsem v předešlých řádcích nakousl design, není od věci se v krátkosti zastavit i u zpracování stylusu. To mě totiž upřímně řečeno velmi oslovilo, jelikož snese ty nejpřísnější parametry. Zkrátka a dobře, je vidět, že si dal s jeho vývojem FIXED dost práce a záleží mu na tom, aby byl nejen funkční, ale působil i prémiově. Myslelo se u něj totiž i na naprosté detaily typu nenápadně integrovaná kruhová dioda umístěná po obvodu těla pod tlačítkem pro návrat na Home Screen. Ta není v jejím neaktivním stavu prakticky vůbec vidět, po zahájení nabíjení na bezdrátové nabíječce či skrze iPad však začne pulzovat a dá tak najevo, že vše probíhá přesně tak, jak má. 

Testování

Jelikož je FIXED Graphite Pro kompatibilní se všemi iPady od roku 2018, můžete jej využít jak alternativu za první i druhou generaci Apple Pencil. V mém případě jsem jím nahradil Apple Pencil první generace, kterou používám k mému iPadu (2018). A musím říci, že změna to byla vskutku velká a to hned z několika důvodů počínaje příjemnějším úchopem. Matné tělo Graphite Pro s jednou plochou stranou se mi totiž drží oproti zcela kulaté Apple Pencil zkrátka lépe. Jen o úchopu to však samozřejmě není. 

Jakmile stylus s iPadem propojíte přes Bluetooth, je okamžitě funkční a vy jej tedy můžete začít využívat jak k ovládání systému, tak hlavně k ručnímu zapisování poznámek, kreslení a tak podobně. Odezva stylusu při pohybech hrotu po displeji je naprosto špičková a jeho přesnost zrovna tak, díky čemuž máte pocit, že píšete či malujete na skutečný papír a nikoliv digitální zobrazovat. Kromě odezvy na mě však udělala velmi dobrý dojem i podpora náklonu, díky čemuž můžete například hezky stínovat v obrázcích, jednoduše zvýrazňovat důležité pasáže v textu díky „ztučnění“ linky tvořené zvýrazňovačem a tak podobně. Zkrátka a dobře, vše spojené s psaním a kreslením funguje naprosto dle očekávání. Jinak tomu ale není třeba ani u tlačítka pro návrat na domovskou obrazovku, které vás na ní po „dvojkliku“ vždy spolehlivě vrátí. Je sice trochu škoda, že funguje jen „jednosměrně“ a po opakovaném dvojkliku vás například nevrátí do minimalizované aplikace, ale i pouhý návrat na home screen potěší. Zřejmě nejvíc mě však upřímně dostalo již výše zmíněné bezdrátové nabíjení na klasické bezdrátové nabíječce, které mi přijde u produktu v této cenové relaci zkrátka skvělé. 

Abych však jen nechválil, je tu jedna věc, která mě trochu zaskočila. Jedná se konkrétně o to, že pero lze v jednu chvíli spárovat jen s jedním zařízením, takže pokud byste chtěli „přebíhat“ se stylusem z iPadu na iPad, počítejte s tím, že bude vždy třeba stylus z jednoho odpojit a ke druhému připojit, což není vyloženě komfortní. Respektive alespoň mě se tak stylus choval poté, co jsem jej ze zvědavosti připojil k iPhonu. Jakmile se totiž k němu „chytil“, rázem již nebyl viditelný pro spárování s iPadem. Jsem si však vědom toho, že tu popisuji scénář, který naprostá většina uživatelů vůbec řešit nebude. 

stylus fixed 5

Resumé

Jak asi z předešlých řádků tušíte, FIXED Graphite Pro na mě udělala opravdu velký dojem. Jeho funkčnost je totiž naprosto skvělá, design velmi povedený, nabíjení extrémně jednoduché a třešničkou na dortu jsou vychytávky typu tlačítko pro návrat na Home Screen. Když k tomu všemu  přičtu velmi příznivou cenu 1699 Kč, která je o dobrých 1200 Kč nižší než kolik si účtuje Apple za Apple Pencil 1. generace, jenž je s mým iPadem jediná kompatibilní (z originálních modelů), skoro se mi až chce říci, že zkrátka není nad čím přemýšlet. Klasická Apple Pencil mi – pokud tedy vyloženě nepotřebujete podporu přítlaku pro vaši tvorbu – v porovnání s FIXED Graphite Pro vůbec nedává smysl. Pokud tedy nad pořízením nějaké té tužtičky k iPadu přemýšlíte, není nad čím přemýšlet. Jděte do ní! 

FIXED Graphite Pro můžete zakoupit zde

.