Zavřít reklamu

Lokalizačního příslušenství je na trhu opravdu hodně. Apple má svůj první a jediný AirTag, Samsung má už druhou generaci SmartTagu a pak jsou zde další a další výrobci. Jenže český Fixed nyní představil něco, co nemá ani Apple, ani Samsung a prostě to chcete. FIXED Tag Card se totiž hodí do každé peněženky, což se o předchozích dvou říct nedá.

FIXED Tag Card je tedy chytrá karta, která má více předností než jen to, že je placatá. AirTag má sice malý průměr, je ale zbytečně tlustý. Samsung Galaxy SmartTag2 zase zbytečně objemný, i když má alespoň zajímavý design s okem. Rozměry karty jsou 85 x 54 mm, což kdybyste nevěděli, jsou standardizované rozměry klasické platební karty. Právě díky tomu se vejde do jakékoli peněženky. Její tloušťka je pak 2,6 mm, což je přece jen více než u klasických karet, někam se ale ta technologie vejít musela. A ne, rozhodně to nijak nevadí. Mimochodem AirTag má 8 mm.

fixed tag card 1

Na výběr máte z několika barev, což je také rozdíl oproti konkurenci. AirTag je jen bílý, řešení Samsungu bílé nebo černé, tady ale můžete sáhnout po zajímavějších variantách: modré, červené a černé. Poslední zmíněná varianta nemá žádnou grafiku než logo, zbylé dvě jsou přece jen o něco zajímavější. Materiál je plast, který je poměrně příjemný na dotek, i když je pravda, že s kartou příliš manipulovat nebudete, takže na tom zas tak nezáleží. Lacině ale rozhodně nepůsobí, hrany jsou také příjemně zaoblené. Přední strana ještě obsahuje tlačítko k tomu, abyste kartu spárovali se svým iPhonem. K tomu je karta odolná, kdybyste se s peněženkou v kapse náhodou omylem vykoupali, a to podle standardu IP67.

Jasná přidaná hodnota

Abyste mohli využít plný potenciál karty, není k tomu třeba žádná specializovaná aplikace než přímo ta Applu, a to tedy jeho platforma Najít. Pro ni je také plně certifikována, kdy je veškerá komunikace samozřejmě patřičně šifrována. Má v sobě i zabudovaný reproduktor, takže o sobě dokáže dát vědět zvukem, když ji budete hledat ve svém dosahu. Na to, jak je zařízení malé, je ale reproduktor dostatečně hlasitý. 

Párování je velice jednoduché. V kartě Předměty aplikace Najít jen dáte Přidat jiný předmět a poté stisknete tlačítko karty. Ta se vám ozve zvukem a aktivuje párování. Pak už jen potvrdíte, co vidíte na displeji iPhonu. Karta se tím propojí s vaším Apple ID. Funkčnost je pak identická s AirTagem. Komunikuje s vaším zařízením, nastavíte si u ní upozornění na zapomenutí, můžete ji označit i za ztracenou. Nálezci si mohou zobrazit i zprávu, kterou sami určíte. Karta lze také sdílet mezi uživateli.

K tomu je zde i upozornění ostatních, že je u nich podobné zařízení, což je také funkcionalita AirTagů kvůli zabránění stalkingu – to samozřejmě, pokud se dotyčný s kartou pohybuje a vy nikoli. Jediná věc tady chybí, a to je místní hledání, protože k tomu je třeba čip U1, o který se ale Apple nedělí.

Jednou za rok musíte vyměnit AirTagu baterii. Není to drahé ani náročné, ale musíte ji někde koupit a myslet na to, jinak se tracker vybije a ztratí svůj účel. Tady žádnou vyměnitelnou baterii nemáte, tady kartu nabíjíte bezdrátově. Na jedno nabití vydrží tři měsíce a jakmile uvidíte, že baterie dochází, položíte kartu na jakoukoli Qi nabíječku. Na zadní straně karty najdete vyobrazen střed cívky pro lepší její ustavení na nabíječce.

Peněženka ale není jediné místo, kde kartu využijete. Díky jejím malým (plochým) rozměrům se hodí do auta, batohu, zavazadla i oděvu. Oko k uchycení ale nemá žádné (stejně jako AirTag). Cena karty je 899 Kč, což je o 9 Kč více, než za kolik koupíte AirTag přímo u Applu. Jenže ten má nevhodný tvar a profláknutý design. Tady mnoho lidí z okolí nebude vědět, co to v peněžence vlastně máte, a to je plus pro vás a mínus pro potenciální kriminální živly.

fixed tag card 2

Slevový kód

Výše zmíněná cena 899 Kč přitom nemusí být pro 5 z vás finální. Ve spolupráci s Mobil Pohotovostí se nám totiž podařilo domluvit slevový kód, který cenu této karty srazí na příjemných 599 Kč. Stačí, abyste do pole pro slevový kód uvedli „findmyfixed“ a sleva je vaše. Jak však píšeme výše, využití tohoto kódu je množstevně omezeno a tedy kdo dřív přijde, ten si slevu užije.

FIXED Tag Card můžete zakoupit zde

.