Zavřít reklamu

Zatímco iPhony naprostá většina z nás chrání různými kryty či tvrzenými skly, s iPady si hlavu tolik nelámeme. Jedná se totiž o zařízení, které v rukou tak často nedržíme a když už, nehrozí až takové riziko pádu jako právě u smartphonu. Čas od času je však pro mnohé z nás nutné iPad převézt z místa na místo, což si použití ochrany ve formě pouzdra přímo žádá. Přeci jen, mít v brašně poletující iPad mezi propiskami či iPhonem a MacBookem dvakrát dobrý nápad není, o čemž se v tom nejhorším případě přesvědčíme ihned po jeho vytažení “díky” šrámům, které v brašně utržil. Na trhu však naleznete celou řadu skutečně elegantních a především pak funkčních pouzder, které vašemu jablečnému tabletu dodají potřebnou ochranu nejen při jeho transportu. A právě na jeden takový kousek se podíváme i v dnešní recenzi. Do redakce nám totiž dorazilo ručně šité pouzdro FIXED Oxford na 9,7” iPad, které si díky mnoha věcem zaslouží skutečně značnou pozornost. Pohodlně se tedy usaďte, s hodnocením pouzdra právě začínáme. 

Specifikace

Ještě než se dostaneme k samotným dojmům z pouzdra a jeho testování se v krátkosti podíváme na jeho “technické specifikace”, jak tomu bývá zvykem prakticky u všech našich recenzí. FIXED Oxford  je tedy, jak již bylo zmíněno v úvodu, pouzdro vyrobené z pravé hovězí kůže, která je dle slov výrobce skutečně vysoce kvalitní a nemusíte se tak u ní bát, že by se za pár měsíců intenzivního používání zničila. Ba naopak čas pouzdro vyšperkuje, stejně jako jiné kožené produkty, originální patinou, která mu dodá na osobitosti. Jedná se samozřejmě o věc vkusu, avšak mě osobně se kožené věci s patinou, která dokazuje jejich dlouhodobé používání, vskutku moc líbí a věřím, že i u tohoto pouzdra se za pár měsíců či let podobného designového “vylepšení”, které si můžu vytvořit svépomocí, dočkáme. 

DSC_3208

Celé pouzdro je ručně vyrobeno v Prostějově, což byste však vzhledem k naprosté preciznosti zpracování poznali jen velmi těžko. Každý šev je tu dotažen k dokonalosti, vše lícuje a jediné, co ruční výrobu prozrazuje, je vyražené heslo na zadní straně “Czech Hand Made”. Ve spodní části přední strany je pak naopak vyraženo logo výrobce, tedy FIXED. Oba vyražené nápisy jsou přitom velmi nenápadné a na pouzdru si jich skoro nevšimnete, což milovníci minimalistického designu jistě ocení. 

O to, že iPad z pouzdra nevypadne, se starají jednak jeho přesné vnitřní rozměry – konkrétně 240 x 169,5 x 7,5 mm – spolu s jemným a na omak i dle mého názoru mírně protiskluzovým vnitřkem, ale také horní zavírání nebo chcete-li klopna na poměrně silné magnety, které se hned tak nerozepnou. Zde bych rád vyzdvihl to, že přestože je horní zavírání opatřeno magnety, stále si zachovává nesmírnou tenkost a to, že jsou v něm schovány tři kulaté magnety, poznáte prakticky jen ve chvíli, kdy se na otevřené zavírání díváte z úhlu a zaměříte se na nepatrně vystuplá kolečka v něm. I v tomto případě je tedy zachování elegance na první místě, za což si FIXED rozhodně zaslouží palec nahoru. 

Osobní zkušenost 

Když jsem pouzdro poprvé uchopil do rukou, velmi mile mě překvapil jak jeho vnější, tak i vnitřní matný povrch. V obou případech je velmi jemný, avšak zatímco zvenčí vcelku kluzký, zevnitř na mě naopak působí, jak jsem již zmínil i výše, mírně protiskluzově. Jedná se sice o detail, avšak lze na něm perfektně vidět, že se u pouzdra přemýšlelo nad každým detailem a “neodfláklo se” jen jedním typem materiálu, což by jeho výrobu teoreticky i urychlilo. Místo toho se však dbalo jak na design, tak na funkčnost, díky čemuž vzešel právě tento kožený krasavec. 

Pouzdro svým designem nevybočuje od zaběhlého pouzdrového standardu, což však není vzhledem k použití hodnotných materiálů pro jeho výrobu v žádném případě špatně. Naopak si myslím, že právě tento jednoduchý design podtrhuje celkovou eleganci produktu, která mu zkrátka sluší. Ostudu vám tedy rozhodně neudělá jak na obchodní schůzce, tak třeba ve škole či v práci, nebo v kavárně, kde z něj vytáhnete iPad a budete na něm kamarádům prezentovat fotky z vaší dovolené. Pokud byste pak místo fotek spíše potřebovali něco načrtnout, oceníte pouzdro pro Apple Pencil na vnitřní části klopně, do kterého jej jednoduše vsunete a pak už se o nic nemusíte starat. Tento držák je totiž natolik pevný, že vám jej po vsunutí udrží do té doby, než jej budete chtít vysunout a používat, což je určitě fajn. přeci jen, Apple Pencil není zrovna levné příslušenství, které byste chtěli co týden ztrácet kvůli tomu, že jej pro něj určené pouzdro neudrží. Zde se toho ale bát nemusíte. 

DSC_3207

Fajn je i to, že pouzdro není sice nikterak robustní, za “Light” produkt jej však rozhodně též označit nelze. Díky tomu si tak můžete být jisti, že při pádu utlumí jeho hrany alespoň částečně pád a skrze jeho stěny neproniknou například ostré klíče či jiné předměty, které by mohly iPad uvnitř poškrábat. Jasně, pokud budete v brašně nosit jehly, může se stát, že kůží projedou. Ukažte mi však jiné takto elegantní pouzdro, které by si s něčím podobným hravě poradilo. Myslím, že hledat budete skutečně marně, pokud tedy neřadíte mezi elegantní pouzdra ty od UAG, která dle mého názoru rozhodně do kategorie elegantních nepatří. 

Co mi přijde na pouzdru opravdu super, je především možnost “nacpat” do něj 9,7” iPad i s ochranou displeje Smart Cover, což je dle mého jeden z nejvyužívanějších doplňků pro iPady vůbec. Přestože je pouzdro relativně těsné, Smart Cover ještě bez problému pojme a stejně tak snadno jde i uzavřít. V případě robustnějších zádových krytů byste sice už pochodili těžko, nicméně “kompatibilita” s tímto základním příslušenstvím je jistě super. Přeci jen, vozit Smart Cover někde bokem by zrovna dvakrát komfortní nebylo, přestože je to produkt vcelku skladný. Proč to ale dělat složitě, když to jde jednoduše, že? 

DSC_3196

Abych však jen nechválil, je tu jedna drobnost, kterou musím pouzdru lehce vyčíst. Na jeho vnější jemný povrch se totiž velmi rád chytá prach, který se na něm následně nepříjemně drží. Očistit ho sice není příliš velký problém, avšak jakmile se budete nacházet například v prašnějším prostředí a pouzdro budete oprašovat co deset minut, věřím, že vám tato činnost začne lézt na nervy. Tento nešvar bych však osobně označil spíše za jakousi daň za krásu než vyloženě přešlap, jelikož například lesklý povrch by pouzdru rozhodně neslušel tak jako tento matný. 

Resumé 

Pouzdro FIXED Oxford se mi hodnotí skutečně velmi jednoduše. Jedná se totiž alespoň dle mého vkusu o nádherný produkt, jehož zpracování je díky ruční výrobě na velmi vysoké úrovni, který se pyšní velmi kvalitními materiály a hlavně pak skvělými ochrannými vlastnostmi. Když k tomu všemu navíc přičtu skutečně příjemnou vůni pravé kůže, dostanu produkt, za který by se rozhodně nemusel stydět žádný majitel kompatibilního iPadu. Snadnější zachytávání prachu a jiných nečistot sice jeho dokonalé hodnocení mírně sráží, i tak jej však řadím mezi podobnými pouzdry na iPady na nejvyšší příčky, ne-li na tu úplně nejvyšší. Pokud tedy hledáte eleganci, kvalitu a ochranu v jednom, právě jste jí našli.

Slevový kód

Díky naší spolupráci s Mobil Pohotovostí můžete získat při použití slevového kódu oxford610 20% slevu na veškerá pouzdra z nabídky FIXED. Kód je jako již tradičně omezen pouze na 20 využití. S nákupem tedy rozhodně neváhejte. 

  1. Kompletní nabídku pouzder na iPady a MacBooky od FIXED si můžete prohlédnout zde
.