Zavřít reklamu

Jedním z nejzajímavějších produktů, který Apple v letošním roce představil, je bezpochyby iPad Pro. Ten se totiž výrazně změnil jak po stránce designu, tak i po stránce výkonu. Přestože jsou dodávky této novinky velmi slabé a dostupnost není ani měsíc po představení příliš dobrá, podařilo se nám do redakce jeden kousek získat a řádně jej otestovat. Jaký na nás tedy nový iPad Pro udělal dojem?

Balení

Nový iPad vám Apple zabalí do klasické bílé krabice, která má po bocích nápisy iPad Pro a loga nakousnutého jablka. Horní stranu víka zdobí displej iPadu , spodek pak samolepka se specifikacemi produktu uvnitř krabice. Po odebrání víka se vám do rukou dostane nejprve tablet, pod kterým dále naleznete složku s manuály obsahující mimo jiné samolepky, USB-C kabel a klasický adaptér do zásuvky. Balení iPadu je tak zcela standardní.

Design

Novinka se od předchozích generaci po designové stránce liší velmi výrazně. Zaoblené hrany vystřídaly ostré, které nám dávají vzpomenout na starší iPhony 5, 5s či SE. Displej zalil celou přední stranu, čímž odsoudil ke smrti Home Button a ani velikost objektivu na zádech nezůstala v porovnání se staršími modely stejná. Pojďme se tedy podívat na tyto nejvýraznější designové prvky pěkně postupně.

Návrat k ostřejším hranám je z mého pohledu skutečně zajímavý krok, který by ještě před pár měsíci očekával málokdo. Prakticky všechny produkty z dílny kalifornského giganta se totiž pozvolna zakulacují a když zmizel po představení letošních iPhonů model SE z jeho nabídky, dal bych ruku do ohně za to, že to jsou právě zaoblené hrany, na které bude Apple u svých produktů vsázet. Nový iPad Pro jde ale v tomto ohledu proti proudu, za což jej však musím pochválit. Designově vypadají totiž takto řešené hrany velmi dobře a při držení tabletu v ruce nikterak nevadí.

To však bohužel neznamená, že je novinka v ruce zcela dokonalá. Kvůli jejímu zúžení jsem z ní měl totiž poměrně často pocit, že držím v ruce věc velmi křehkou a její ohnutí tak nebude problém. Ostatně, vzhledem k velkému množství videí na internetu, která demonstrují právě snadné ohýbání, se není příliš čemu divit. Jedná se však jen o můj subjektivní pocit a je možné, že ve vašich rukách na vás bude působit zcela jinak. Já z něj ale konstrukčně spolehlivé “železo”, za které považuji starší generace iPadů Pro či iPad 5. a 6. generace, zkrátka necítím.

baleni 1

Výtku si ode mě vyslouží i fotoaparát, který oproti předchozí generaci iPadu Pro vyčnívá ze zad opět o něco více a navíc je nesrovnatelně větší. To jinými slovy znamená, že pokud jste zvyklí si iPad pokládat na stůl bez jakéhokoliv krytu, užijete si opravdu nepříjemné kymácení při každém dotyku displeje. Použitím krytu však bohužel zas zlikvidujete jeho krásný design. Jiná cesta než použití krytu ale bohužel neexistuje.

Kymácení však není to jediné, co vás může u fotoaparátu štvát. Jelikož je poměrně dost vystouplý, zachycují se kolem něj velmi rády i nečistoty. Šasi, které kryje objektiv, je sice mírně zaoblené, vydolovat usazeniny kolem něj však není občas nic jednoduchého.

Jeden i druhý problém by přitom vyřešilo “pouhé” ukrytí fotoaparátu do těla, po kterém volají nejen uživatelé iPadů, ale i iPhonů. Apple se však bohužel zpět na tuto cestu zatím nevydal. Otázkou je, zda to není technologicky možné či ji zkrátka jen považuje za zastaralou.

Poslední kaňkou, která se dá označit za designový přešlap, je plastová krytka na boku iPadu, skrze kterou se bezdrátově nabíjí nová generace Apple Pencil. Jedná se sice o detail, nicméně bok iPadu tento prvek skutečně zohyzďuje a je škoda, že se zde Apple nerozhodl pro jiné řešení.

DSC_0028

Abych však jen nekritizoval, novinka si zaslouží pochválit třeba za řešení antén na zádech. Ty totiž nyní působí daleko elegantněji než u starších modelů a velmi pěkně kopírují horní linii tabletu, díky čemuž je téměř nevnímáte. Jako již tradičně, i novinka je po stránce zpracování zvládnuta precizně a až na výše zmíněné neduhy je u ní dotažen každý detail k naprosté dokonalosti.

Displej

Apple vsadil u novinky na Liquid Retina displej ve velikostech 11” a 12,9”, který se může pochlubit funkcemi ProMotion a TrueTone. V případě menšího iPadu se můžete těšit na rozlišení 2388 x 1668 při 264 ppi, větší model se pak chlubí 2732 x 2048 též při 264 ppi. Displej však nevypadá velmi hezky jen “na papíře”, ale i ve skutečnosti. Na testování jsem měl zapůjčenou 11” verzi, u které mě nadchly především její velmi živé barvy, jejichž zobrazení bylo téměř srovnatelné s OLED displeji nových iPhonů. Apple odvedl v tomto ohledu skutečně perfektní práci a světu dokázal, že i s “obyčejným” LCD jdou stále dělat velké věci.

Klasickým neduhem tohoto typu displejů je černá, která však bohužel ani zde nedá označit za zcela povedenou. Osobně se mi dokonce zdálo její podání o maličko horší než v případě iPhonu XR, který na Liquid Retinu vsází též. Nechápejte to však v žádném případě tak, že by byl iPad v tomto ohledu špatný. To jen černá na modelu XR se mi zdá až příliš dobrá. I zde se však jedná o ryze můj subjektivní názor. Pokud bych ale měl displej celkově zhodnotit, rozhodně bych jej označil za velmi kvalitní.

DSC_0024

S displejem přes celou přední stranu jde ruku v ruce i “nový” systém ovládání a zabezpečení. Říkáte si, proč jsem použil uvozovky? Zkrátka proto, že se v tomto případě slovo nový bez nich použít nedá. Jak Face ID, tak i ovládání gesty totiž již známe z iPhonů, takže nikomu příliš dech nevyrazí. To ale rozhodně nevadí. Hlavní je totiž především funkčnost a ta je, jak je již u Applu zvykem, perfektní.

Ovládat tablet pomocí gest je jedna velká pohádka a pokud se je naučíte využívat na maximum, dokáží vám mnoho pracovních postupů solidně zrychlit. Face ID pak funguje též naprosto bezproblémově a to jak v režimu na výšku, tak i na šířku. Poměrně zajímavé je, že jsou senzory pro Face ID alespoň podle odborníků z iFixit takřka shodné s těmi, které Apple používá v iPhonech. Jediná odlišnost je v drobných tvarových úpravách, které u nich musel Apple provést kvůli jinak řešeným rámečkům. Teoreticky bychom se tak mohli dočkat podpory Face ID v režimu na šířku i u iPhonů, jelikož je její provoz závislý pravděpodobně jen na softwaru.

Pár řádků si jistě zaslouží i rámečky kolem displeje, které právě senzory pro Face ID ukrývají. Ty jsou na můj vkus možná až příliš široké a dokážu si představit, že by u nich Apple ještě milimetr či dva ubral. Myslím si totiž, že by tímto krokem problémy s úchopem tabletu stále ještě nezpůsobil – tím spíš, když je schopen spousty věcí vyřešit softwarově, díky čemuž by tablet na specifický dotyk dlaní při úchopu kolem rámečku reagovat vůbec nemusel. Šířka rámečků ale není rozhodně nic hrozného a po pár hodinách používání je přestanete absolutně vnímat.

Na úplný závěr sekce věnované displeji se jen zmíním o (ne)optimalizaci některých aplikací. Jelikož dorazil nový iPad Pro s mírně odlišným poměrem stran než dřívější modely a jeho rohy jsou navíc zakulacené, je potřeba iOS aplikace pro něj patřičně optimalizovat. Na tom sice mnozí vývojáři vehementně pracují, stále však v App Storu narazíte i na appky, u kterých po spuštění vidíte na jejich spodní a horní straně černý pruh právě kvůli chybějící optimalizaci. Novinka se tak dostala do stejné situace jako před rokem iPhone X, pro který též museli vývojáři své aplikace uzpůsobit a ani doteď to mnozí z nich nezvládli. V tomto případě sice není Apple na vině, přesto byste však měli o této věci vědět, než si novinku rozhodnete pořídit.

Výkon

Apple se už na pódiu v New Yorku chlubil tím, že má iPad výkonu na rozdávání a například po stránce grafiky si nezadá ani s herní konzolí Xbox One S. Po sérii mých testů můžu tato slova s klidným svědomím potvrdit. Vyzkoušel jsem si na něm totiž celou řadu aplikací od AR softwaru, přes hry, až po nejrůznější editory fotografií a ani jedinkrát jsem se nesetkal se situací, kdy by se byť jen lehce zadýchal. Zatímco například u iPhonu XS mívám při hraní Shadowgun Legends občas mírné propady fps, u iPadu se s ničím podobným potýkat nebudete. Vše běží perfektně plynule a zkrátka tak, jak Apple sliboval. Tablet nemá samozřejmě žádné problémy ani s jakoukoliv formou multitaskingu, který běží pefektně plynule a umožňuje vám tak dělat mnoho věcí najednou.

Na druhou stranu si ale nechci a nebudu hrát na uživatele, který by měl být cílovou skupinou tohoto stroje, takže jej mé testy velmi pravděpodobně nevystavily takové zátěži, jaké jej vystavují profesionální uživatelé. Ani ti si však dle zahraničních recenzí na nedostatek výkonu nestěžují, takže se obávat nemusíte ani vy. Ostatně, benchmarky, dle kterých strká do kapsy iPhony a nezadá si ani s MacBooky Pro jsou toho jasným důkazem.

Zvuk

Pochvalu si Apple zaslouží i za zvuk, který se mu podařilo dotáhnout u iPadu téměř k dokonalosti. Osobně jsem z něj skutečně nadšen, jelikož působí velmi přirozeně a to v jakékoliv situaci. Poděkovat za to můžeme hned čtyřem reproduktorům rovnoměrně rozmístěným v těle tabletu, které jsou navíc schopny velmi dobře ozvučit i středně velkou místnost a to bez jakéhokoliv poklesu kvality reprodukovaného zvuku. V tomto směru tedy odvedl Apple skutečně perfektní práci, kterou ocení především ti, kteří používají iPad například ke sledování filmů či videí na internetu. Přesně ti si mohou být jisti, že je iPad vtáhne do děje a jen horko těžko pustí ven.

DSC_0015

Fotoaparát

Přestože valné většině z vás nejspíš nebude novinka sloužit jako hlavní fotoaparát, určitě se sluší o jeho kvalitě zmínit. Ta je totiž skutečně na vysoké úrovni a tak trochu dokáže omluvit i vystupující čočku. Těšit se můžete na objektiv s 12 MPx senzorem a clonou f/1,8, pětinásobný zoom a hlavně softwarovou funkci Smart HDR, kterou se chlubí i letošní iPhony. Ta funguje velmi zjednodušeně řečeno tak, že z několika současně zachycených fotek poskládá v postprodukci jeden finální snímek, do kterého promítne nejdokonalejší prvky právě ze všech fotek. Ve výsledku byste tak měli dostat přirozenou a zároveň skvěle vypadají fotku například bez tmavých či naopak velmi světlých míst.

Fotoaparát jsem samozřejmě otestoval i v praxi a mohu potvrdit, že fotky z něj skutečně stojí za to. Velmi kladně hodnotím i podporu portrétního režimu u předního fotoaparátu, který ocení všichni milovníci selfie. Bohužel, občas se fotka nezadaří a pozadí za vámi se rozostří špatně. Nestává se to však naštěstí příliš často a je možné, že s budoucími softwarovými updaty vymýtí Apple tento problém úplně. Na pár z nich můžete mrknout v galerii pod tímto odstavcem.

Výdrž

Potřebujete využívat iPad například na cestách, na kterých nemáte přístup k elektřině? Pak ani zde nenarazíte na problém. Novinka je totiž skutečný “držák” a desetihodinovou výdrž při sledování videí, poslechu hudby či surfování na internetu o desítky minut překonává. Vše ale samozřejmě závisí na tom, jaké aplikace a úkony budete na iPadu provádět. Pokud jej tedy chcete “vyšťavit” hrou či náročnou aplikací, je jasné, že výdrž bude výrazně nižší. Při běžném používání, které v mém případě zahrnovalo sledování videí, maily, Facebook, Instagram, Messenger, surfování po internetu, tvoření textových dokumentů či chvilkové hraní her však vydržel tablet bez větších problémů celý den.

Závěr

Novinka má dle mého názoru skutečně co nabídnout a nejednoho milovníka tabletů nadchne. USB-C port či obří výkon navíc dle mého názoru otevírají tomuto produktu dveře na zcela nová místa, na kterých se bude moci konečně prosadit. Osobně v něm však nespatřuji až takovou revoluci, jaká od něj byla ještě před jeho představením očekávána. Spíše než za revoluční bych jej označil za evoluční, což ale ve výsledku na škodu rozhodně není. Na to, zda se vyplatí koupit či nikoliv, si však už musí odpovědět každý sám. Záleží totiž čistě na tom, jak jste schopni tablet využít.

DSC_0026

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ipad Pro 10.5 používám už rok, po aktualizacích na IOS12 začíná table doslova lagovat – opožděně reaguje na dotyky ve všech aplikacích – většinou na všechno musím mačkat dvakrát – vynechává při psaní znaky – hlavně se to projevuje, když přepnu mezi aplikacemi a chci hned psát, většinou při psaní vynechá první písmeno a nebo aplikace ze začátku nereaguje.

  Na IOS 11 jsem si nikdy nic takového nezaregistroval.

  Problém není v hardwaru (otestováno – displej po celé ploše reaguje )….. problém je v softwaru IOS12

  !!! Plynulost a ladnost rok starého Ipadu je pryč !!!!!

  !!! Opět mi bylo Applem naznačeno, že si mám zakoupit nový IPad !!!!

  Úmyslně zpomalují zařízení, stejný problém jsem řešil i u Ipadu 4, po nainstalování dvou verzí IOS se z tabletu stala nepoužitelná cihla !!!!

celý text

Čtěte více.