Zavřít reklamu

Pokud jsou poslední týdny pro Apple plodné, co se týče nového hardwaru, na poli softwarovém se mu příliš nedaří. Vydání iOS 8 provází zmatky ohledně koncepce knihovny fotografií, zvláštní bugy na nových iPhonech, ale hlavně nepovedené setinové aktualizace. iOS 8.0.1 přinesla řadě uživatelů problémy s příjmem signálu mobilního operátora a významný produktový marketér Greg Joswiak nyní vysvětluje, jak mohl Apple takový zásadní problém přehlédnout.

Prominentní zaměstnanec Applu, jehož ve veřejných vystoupeních vidíme spíše ojediněle, tento týden promluvil na konferenci Code/Mobile pořádané serverem Re/code. Chyba v první aktualizaci systému iOS 8 podle něj nebyla v samotném softwaru. „Bylo to spojené se způsobem, jakým jsme software odesílali přes naše servery,“ prohlásil během úterního interview. „Šlo o to, jakou cestou jsme aktualizaci distribuovali.“

Joswiak dále zdůraznil, že se Apple snažil na problém co nejrychleji zareagovat. „Kdykoli inovujete na poli softwaru a děláte přitom skutečně pokročilé věci, můžete se také dopustit nějakých chyb,“ přiznal. „Snažíme se je však velice rychle opravit.“

Redaktoři serveru Re/code se dále v interview zaměřili na cenovou politiku Applu. Joswiak tak čelil otázce, zda by se cupertinská společnost neměla pokusit proniknout i na trh s levnějšími produkty. „Jen to ne!“ odpověděl zcela razantně marketingový specialista Applu a připomněl situaci, v jaké se firma ocitala v 90. letech.

„Určitá část toho, na čem jsme pracovali, byly levné produkty zaměřené na získání velké části trhu místo na vytvoření lepšího zážitku,“ vzpomněl na neúspěšné a zmatečné dny Applu bez Steva Jobse. „Takovou chybu uděláte jednou, ale ne dvakrát,“ dodal a tím téma uzavřel.

S tímto postojem, který upřednostňuje kvalitu (resp. spíše prémiovou cenovku) před masivním podílem na trhu, zřejmě souvisí také rozhodnutí představit větší iPhone v podobě modelu 6 Plus. Podle Joswiaka tímto zařízením Apple míří zejména na čínský trh. Tam sice existuje vysoká poptávka po levných zařízeních, tu ale dokážou nasytit značky jako Huawei nebo Xiaomi.

Zajímavým poznatkem jsou také Joswiakova slova ohledně oblíbenosti iPhonu 6 Plus na různých trzích. Nejpopulárnější je v Číně, o něco méně ve Spojených státech a vůbec nejméně pak v Evropě.

Zdroj: Re/code, Cult of Mac
.