Zavřít reklamu

Vzpomínám si, jako by to byla včera, když jsem pod vánočním stromkem našel vytoužené auto na dálkové ovládání. Těch hodin strávených na chodnících a v parcích s ovladačem v ruce, dokud se konečně nevybily i náhradní baterie a byl čas jít domů k nabíječce. V dnešní době můžeme ovládat na dálku prakticky všechno, od autíček přes kvadrokoptéry po létající hmyz. A co víc, můžeme je ovládat mobilním telefonem. Mezi touto skupinou hraček najdeme i Sphero, robotickou kouli od společnosti Orbotix.Stejně jako většina ostatních dálkově ovládaných zařízení komunikuje Sphero s telefonem nebo tabletem prostřednictvím Bluetooth, které omezuje dosah na zhruba 15 metrů. Dokáže se však Sphero prokutálet mezi záplavou podobných hraček k srdcím hravých uživatelů?sphero01

Video recenze

[youtube id=Bqri5SUFgB8 width=“600″ height=“350″]

Vykutálený obsah balení

Sphero samo o sobě je koule vyrobená z tvrzeného polykarbonátu o velikosti zhruba koule na petanque nebo baseballového míčku. Když ji vezmete do ruky, hned poznáte, že není vyvážená. Právě díky posunutému těžišti a rotoru uvnitř vzniká pohyb. Sphero je doslova nacpané elektronikou; obsahuje různé senzory, například gyroskop a kompas, ale také soustavu LED diod. Ty dokáží kouli skrz poloprůhlednou skořápku osvětlit tisíci různými barvami, které ovládáte pomocí aplikace. Barvy slouží i k indikaci – pokud Sphero před spárováním začne blikat modře, znamená to, že je připravené k párování, červeně blikajícím světlem zase dává najevo, že potřebuje dobít.

Koule je vodotěsná, na jejím povrchu se tedy nenachází žádný konektor. Dobíjení je proto řešené pomocí magnetické indukce. V úhledné krabičce společně s koulí tak najdete i stylový stojánek s adaptérem včetně nástavců pro různé typy zásuvek. Nabíjení trvá kolem tří hodin na jednu hodinu zábavy. Výdrž to není špatná, když uvážíme, co všechno musí akumulátor kromě rotoru napájet, na druhou stranu k dokonalosti kouli ještě tak 30–60 minut chybí vzhledem k logické absenci výměnného akumulátoru.

sphero02
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

Jelikož nemá Shero žádná tlačítka, veškerá interakce probíhá prostřednictvím pohybu. Koule se po delší době nečinnosti sama vypne a znovu se aktivuje zatřesením. Párování je jednoduché stejně jako u jiných zařízení. Jakmile koule začne po aktivaci svítit modře, objeví se mezi dostupnými Bluetooth zařízení v nastavení iOS zařízení a do několika vteřin se s ním spáruje. Po spuštění ovládací aplikace je třeba ještě Sphero zkalibrovat, aby svítící modrá tečka směřovala k vám a aplikace tak správně interpretovala směr pohybu.

Ovládat kouli lze dvěma způsoby, buďto prostřednictvím virtuálního směrovače nebo nakláněním telefonu či tabletu. Zvlášť v případě smartphone doporučuji použít druhou možnost, která není přesnější, ale mnohem zábavnější. Aplikace SPhero nabídne i možnost kouli během ovládání natáčet, i když finální video není tak kvalitní, jako kdybyste jej pořídili prostřednictvím vestavěné aplikace Kamera.

V neposlední řadě lze v aplikaci měnit barvu osvětlení. Soustava LED diod skutečně umožňuje vybrat si jakýkoliv odstín barvy, nejste tak omezeni pouze běžnými barvami standardních diod. Nakonec zde najdete i některá makra, kdy Sphero začne jezdit v soustavném kruhu nebo se změní na barevnou show.

Aplikace pro Sphero

Software pro ovládání však není to jediné, co ke Sphero můžete v App Store najít. Autoři totiž už při vydání uvolnili API pro vývojáře třetích stran, integrovat ovládání koule nebo využít jeho senzorů a LED diod tak může prakticky každá aplikace. Aktuálně se v App Store nachází něco přes 20 aplikací, což vzhledem k půldruhému roku, po který Sphero na trhu existuje, není zas tak moc. Najdete mezi nimi spíše menší hříčky, ale i některé zajímavé hry. Mezi nimi například:

Sphero_Golf
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín
Draw & Drive

Aplikace slouží k přesnějšímu ovládání koule prostřednictvím kreslení. Můžete přimět kouli, aby jela rovně, poté změnila barvu na zelenou a zatočila prudce doprava. Draw & Drive si dokáže zapamatovat bez problémů i složitější trasu. Interpretace nakreslené trasy je poměrně přesná, i když pro projíždění předem naplánované trasy s překážkami není úplně dokonalá.

Sphero Golf

Pro hraní této hry bude zapotřebí nějakého kelímku či díry, která bude představovat golfovou jamku. Sphero Golf trochu připomíná první golfové aplikace na iPhone, kde jste úhoz simulovali prostřednictvím gyroskopu. Na stejném principu funguje i tato aplikace, nicméně pohyb míčku nevidíte na displeji, ale na vlastní oči. Můžete si dokonce zvolit různé typy holí, které ovlivňují dráhu a rychlost odpalu. Ačkoliv je to nápad zajímavý, je přesnost pohybu naprosto otřesná a budete muset vynaložit velké úsilí, abyste se o připravovaný kelímek alespoň otřeli, natož ho trefili. Tím padá i veškerá zábava.

Sphero_Exile
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín
Sphero Chromo

Tato hříčka využívá zabudovaného gyroskopu koule. Jejím nakláněním do konkrétního směru musíte vybrat danou barvu v co nejrychlejším čase. Během krátké doby začne být Chromo výzvou, zvlášť se zkracujícím se intervalem, dokdy musíte trefit správnou barvu. Po pár desítkách minut hraní nicméně začnete cítit mírnou bolest v zápěstí, proto doporučuji hrát tuto hru s citem. Jedná se nicméně o zajímavé využití Sphera jako ovladače.

Shero Exile

Další hra, která implementovala Shero jako herní ovladač. Koulí tentokrát ovládáte pohyb a natáčení vesmírného plavidla a sestřelujete nepřátelské vesmírné lodě, případně se vyhýbáte nastraženým minám. Postupně se probojováváte danými úrovněmi se sílícími nepřáteli, hra má navíc sympatickou grafiku i soundtrack. Exile lze ovládat i bez Sphera nakláněním iPhone nebo iPadu, což je ale koneckonců přesnější než naklánění koule.

Zombie Rollers

Implementaci Shera lze najít i v jedné z her od vydavatele Chillingo. Zombie Rollers je jedna z nekonečných arkád typu Minigore, kde vaše postavička vraždí zombie pomocí zorbingové koule. Tu lze kromě virtuálního směrovače a naklánění přístroje ovládat také Spherem. Hra obsahuje několik různých prostředí a můžete si s ní vyhrát dlouhé hodiny při honbě za nejlepším skóre.

Sphero v terénu

Možností, jak si vyhrát se Spherem je poměrně hodně. Lze postavit překážkovou dráhu, využít ho jako hračku pro psa, žertíkem s ním překvapit přátele, nebo kouli prostě vzít do parku na odiv kolemjdoucích. Zatímco na rovném povrchu parket v bytě se Sphero pohybovalo zhruba rychlostí metr za vteřinu, jak uvádí výrobce, na hrbolatém povrchu venkovních cest zjistíte, že kouli trochu chybí tempo. Po rovné asfaltové cestě se za vámi ještě jakž takž došourá, na trávě se však skoro ni nehne, čemuž se ani nejde divit vzhledem k poměrně malé hmotnosti Sphera (168 gramů).

sphero06
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

Ani pro menšího psa nebude Sphero představovat velkou výzvu ve hře na honěnou, ten ho po dvou krocích dožene a koule bez milosti skončí v jeho tlamě. Naštěstí tvrdá skořápka jeho skus s přehledem vydrží. Nicméně například taková kočka by si mohla vzhledem ke své hravé nátuře s koulí docela vyhrát.

Jak bylo již zmíněno, koule je vodotěsná a dokáže ve vodě i plavat. Vzhledem k tomu, že vodu může brázdit pouze točivým pohybem, příliš rychlosti nevyvine. Jedinou možností je přidělat na kouli ploutve, jak radí jedna z ilustrovaných kartiček v krabici. Ačkoliv na plavbu přes jezírko Sphero stavěné není, přejíždění přes hlubší louže může mít něco do sebe v rámci překážkové dráhy.

Sphero je patrně zamýšleno hlavně pro větší plochy. V omezeném prostoru domácího prostředí budete pravděpodobně často vrážet do nábytku, na což bude koule, nebo spíše její aplikace reagovat zvukovými efekty, nicméně při většině otřesů ztratí Sphero přehled o tom, kde se nacházíte a budete muset kouli znovu kalibrovat. To alespoň netrvá dlouho, jen pár vteřin. Stejně tak bude potřeba zařízení překaliborvat po každém automatickém vypnutí, tedy zhruba po pěti minutách nečinnosti.

Zhodnocení

Sphero je rozhodně zajímavé a zábavné zařízení, podobně jako jiné dálkově ovládané hračky, sdílí s nimi však i klasický neduh, totiž že vás po pár hodinách přestanou bavit. Ne že by koule nenabízela žádnou přidanou hodnotu, naopak – dostupné aplikace a širší možnosti využití, jako zvířecí hračka či dobrý žertík ve formě samovolně se kutálejícího pomeranče rozhodně životnost zařízení o něco prodlouží, alespoň do doby, než si všechno jednou vyzkoušíte.

Zejména dostupná API představují pro Sphero slušný potenciál, je však otázkou, co lze kromě aktuálně dostupných her ještě vymyslet. Závody s přáteli sice mohou být zábavné, ale pravděpodobně nenarazíte ve svém okruhu známých na někoho dalšího, kdo do robotické koule také investoval. Jste-li fanoušky podobných zařízení nebo máte malé děti, možná pro Sphero uplatnění najdete, jinak se však bude jednat při ceně 3490 Kč o poměrně drahý lapač prachu.

sphero07
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

Robotickou kouli můžete zakoupit na stránkách Sphero.cz.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Indukční nabíjení
  • Aplikace třetích stran
  • Unikátní koncept
  • Osvětlení

[/checklist][/one_half]

[one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Cena
  • Průměrná výdrž
  • Časem omrzí

[/badlist][/one_half]

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více