Zavřít reklamu

Posledních 14 dní titulky zpravodajství plní firma Microsoft. Tou první událostí bylo ohlášení odchodu Steva Ballmera z vedení firmy, druhým počinem je zakoupení společnosti Nokia.

Apple a Microsoft se počátkem 80. let staly symbolem nové éry, průkopníky v zavádění počítačů (personal computers) do běžného života. Každá z uvedených firem ale zvolila poněkud odlišný přístup. Apple zvolil cenově dražší, uzavřený systém s vlastním hardwarem, který si v počátcích i sám vyráběl. Mac počítač jste si nikdy nemohli splést díky originálnímu designu. Naproti tomu Microsoft vytvářel prakticky pouze levnější software pro masy, který bylo možné provozovat na libovolném železe. Výsledek souboje je znám. Windows se staly dominantním operačním systémem na trhu počítačů.

Microsoft Apple logo
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Miluju tuhle firmu

Po oznámení rezignace šéfa Microsoftu se začalo spekulovat o tom, že firma se bude muset reorganizovat a vzorem v tomto snažení jí má být Apple. Rozdělí se na více divizí, vzájemně si konkurujících… Bohužel, i kdyby společnost tato opatření začala zavádět do praxe, nemůže zkopírovat fungování a strukturu Applu. Korporátní kultura a určitý (zajetý) styl myšlení Microsoftu se nezmění ze dne na den. Klíčová rozhodnutí přicházejí až příliš pomalu, společnost stále ještě těží z minulosti. Setrvačnost bude redmondského molocha sice posunovat vpřed ještě několik let, ale veškeré poslední (zoufalé) snažení na poli hardwaru ukazuje, že Microsoft byl nachytán v podřepu a se staženými kalhotami. Ballmer sice firmě zajistil dlouhodobý růst a také příjmy, ale stále chybí dlouhodobější vize do budoucna. Zatímco v Microsoftu pospávali na vavřínech, rozjetý vlak konkurence začal mizet v dáli.

Kin One, Kin Two, Nokia Three…

Microsoft se v roce 2010 pokoušel na trh dostat své dva vlastní modely telefonu Kin One a Kin Two, ale neuspěl. Zařízení určená pro facebookovou generaci byla stažena z prodeje za 48 dní a firma v tomto projektu utopila 240 milionů dolarů. I cupertinská společnost několikrát pohořela se svými výrobky (QuickTake, Mac Cube…), které zákazníci nepřijali za své, ale důsledky nebyly ale natolik fatální jako u konkurence.

Důvodem koupě firmy Nokia má být touha Microsoftu vytvořit vlastní provázaný ekosystém (podobný Applu), urychlit inovace a více kontrolovat oblast výroby samotných telefonů. Abych tedy byl schopen vyrábět telefony, koupím si kvůli tomu celou továrnu? Jak obdobný problém řeší hoši z Cupertina? Navrhují a optimalizují si vlastní procesor, vytvářejí vlastní design iPhonu. Součástky nakupují ve velkém a výrobu zadávají svým obchodním partnerům.

Manažerský flop

Stephen Elop pracoval od roku 2008 v Microsoftu. Od roku 2010 byl ředitelem Nokie. 3. září 2013 bylo oznámeno, že Microsoft odkoupí od Nokie divizi mobilních telefonů. Po ukončení fůze se má Elop stát výkonným viceprezidentem společnosti Microsoft. Spekuluje se o tom, že by mohl získat křeslo po odcházejícím Stevovi Ballmerovi. Nepomůže si tím Microsoft z pomyslné kaluže pod okap?

Před příchodem Elopa do Nokie na tom firma nebyla až tak úplně dobře, a proto byla nasazena tzv. Microsoft dieta. Část majetku byla rozprodána, byly zaříznuty operační systémy Symbian a MeGoo, nahradil je Windows Phone.

Nechme hovořit čísla. V roce 2011 bylo propuštěno 11 000 zaměstnanců, pod křídla Microsoftu jich zamíří 32 000. Od roku 2010 do roku 2013 se hodnota akcii snížila o 85 %, tržní cena firmy se z 56 miliard dolarů dostala na pouhých 15 miliard, aby za ni Microsoft zaplatil sumu 7,2 miliardy. Podíl na mobilním trhu klesl z 23,4 % na 14,8 %, v chytrých telefonech se z původních 11,7 % dostal až na 8,8 %.

Neodvažuji se věštit z křišťálové koule a tvrdit, že součastné kroky Microsoftu povedou k jeho konečné a neodvratitelné zkáze. Důsledky všech součastných rozhodnutí budou patrné ale až za několik let.

Diskuze k článku

  „tržní cena firmy se z 56 miliard dolarů dostala na pouhých 15 miliard, aby za ni Microsoft zaplatil sumu 7,2 miliardy.“ MS ale nekoupil celou firmu Nokia – jen mobilni divizi…

  To ale nemění nic na faktu, že Elop Nokii fakticky zlikvidoval.

  To je jen úhel pohledu. On také Elop mohl tvrdě makat a zajistit prodej s nějakým ziskem. Bez něj by možná Nokia už ani nebyla. Takže pozor na vševědoucí moudra a hluboké závěry z nich, když se vaří z vody.

  Ahoj Jakube.
  Ano, mohl tvrdě makat. Výsledky tomu ale moc neodpovídají. Podle mne bylo fatální rozhodnutí zaříznout úplně nový operační systém a nasadit úplně jiný. Pokud bys takto šéfoval cizí firmu, výrazně snížil její hodnotu na zlomek původní ceny, nechali by tě tři roky majitelé takto pracovat? Obávám se, že asi ne.

  Mno, uvidí se. Faktem je, že prostředky, které vydá Mrkvošrot na vývoj nových zařízení, jsou 4x vyšší než jablečná společnost. A výsledek? Ufff. Posoudí každý sám. PC jsem měl 16 let, MAC mám 8 let. Pracuji na obou platformách min. 8 hodin denně. Musím říct, že k PC bych se už nevrátil, ani kdyby mě natahovali na skřipec. Tolik zkušenost :)

  ja osobne rovnako pracujem v praci na win os a vyse roka mam mac s osx. ale co sa tyka prace, dodnes som sa neodhodlal podnikove prostredie preniest na osx. vidim tam viac zadrhelov a hned ten prvy, ze microsoft office balicek vydany pre osx je pre mna prakticky nepouzitelny. excel spomaleny, acces ziadny.
  nehovorim ze sa to neda, ale chce to omnoho viac casu „preprogramovat sa“ sa platformu osx. Po rokoch zivota na winOS to jednoducho nie je tak jednoduche. chce to jednoznacne cas.

  No uvidíme s čím teďka Apple přijde, ale zatím poslední rok nevymyslel vubec nic. Jsem teda zvědavej na novej a novej levnej iPhone a menší a výkonější iPad 5. Nicméně pořád je to plácání se na místě (ještě pořád stačí výkon i iPadu 2) a i když konkurence (Samsung) má svoje paskviloidní Androidy nedotažené do konce (Android na 70%, MS na 50%, Apple na 90%) tak začíná vymýšlet i nové zajímavě věci co dávají smysl. Jakmile se mu povede udělat smysluplný ekosystém a odstrřihne nesmyslný Android, tak jsou pro ně riziko.

  už jsem to slyšel od více lidí „apple už rok nic nepředvedl“ … pardon, ale chtít každý rok něco nového/jiného mi přijde naivní a hloupé, nové a originální věci chtějí čas, a pokud to není jak se čekalo je nutné celé přepracovat (tak to Apple vždy dělal, se podívejte v jakých intervalech Apple představil iPod, iPhone, iPad, a mezi tím spousta inovací) … a jak to dopadá když chvátáte na trh s produktem předvedl nedávno Samsung s jeho hodinkami

  Nikdo netvrdi, ze je potreba mit kazdy rok neco noveho. Spis jde o to, ze kdyz zatim nic neni, tak se tezko hodnoti kam firma smeruje ;-).

  Microsoft je velice silná společnost a očekávat její brzkou či vzdálenější zkázu, to je docela optimismus. Obecně je dobré, má-li Apple na trhu konkurenty, ti ho pak nutí více tlačit na inovace. Samsung, no fajn, ale protiváha k Apple to není, konkurují si pouze ve třech tržních segmentech.

  Takto silné společnosti mají jistě více projektů, které končí „fiaskem“ pro veřejnost a finanční ztrátou. Kdo usuzuje, že kolos s obratem v bilionech korun je ohrožen po ztrátě 250m dolarů, se mýlí. Mnoho nepovedených projektů ani na veřejnost neprosákne, a celková finanční ztráta bude jistě daleko větší. Vývoj a výzkum prostě něco stojí. Ale přátelé, i projekt, který my koncoví zákazníci vnímáme jako „fiasko“, je pro R&D oddělení těchto společností jen další zkušeností pro budoucí projekty.

  Ballmer není vizionář jako Jobs nebo Gates, je to prostě obchodník a manažer. Ale to není ani Ellop, tedy já osobně spíše očekávám, že Microsoft čeká další posilování v korporátní sféře, kde už tak je dominantním hráčem, a další oslabování ve sféře rezidenční, protože právě korporátní sféra nerada často inovuje – časté inovace = vyšší investice do IT. No, uvidíme :-)

  Petře, já o zkáze nic netvrdím:
  Neodvažuji se věštit z křišťálové koule a tvrdit, že součastné kroky Microsoftu povedou k jeho konečné a neodvratitelné zkáze. Důsledky všech součastných rozhodnutí budou patrné ale až za několik let.
  Fiaska jsou způsobena tím, že Microsoft zaspí dobu a potom se díky svým financím snaží konkurenci dohnat. Toto není jeden výrobek na odpis, toto je celá paleta. Tablet PC, přehrávač Zuno, prodej hudby, vyhledávač Bing, telefony Kin, cloud, tablet Surface RT (za tento projekt Microsoft odepsal 900 milionů dolarů)… Mám pokračovat?

  …tedy já osobně spíše očekávám, že Microsoft čeká další posilování v korporátní sféře…
  Opět něco málo čísel: Apple v byznys sféře vyšvihl v prodejích z 2 % na 26 % za necelých šest let.

  K Nokii a celemu apple a androidu.. vsade nachadzam kopec nedokonalosti, ktore ma rozculuju.. K Nokii, nechapem preco su strategie, ktore firme skodia, preco nevyraba Nokia aj telefony s androidom? Mohla by sa vyhrabat ako sony, ale nie budeme tlacit windows phone aj keby sme na chleba nemali.. Je pravda ze Apple sa tlaci do korporatnej sfery, ale tiez, kedby neboli zadebneny, tak mohli kludne predavat ntb s dokinou a mohli mat o 70% viac zakaznikov v korporatnej sfere.
  Ozaj preco nemozem telefonovat z iPADu? s hands free sadou? skapal mi telefon a ani poj.. sms som nemohol poslat.. proste niektore obmedzenia ma dost vytacaju.

  Človek pozná dlhé roky Microsoft, ale pre mňa osobne je to stále tá istá nudná spoločnosť s nulovou kultúrou a nulovou schopnosťou kráčať vpred a nevyťahovať sa stále s tým jedným. Za posledné roky toľko prešlapov čo porobili, to neporobí ani malá začiatočnícka spoločnosť, ktorú by to navyše stálo všetko, to je jediné šťastie Microsoftu, že ten neskutočne chybý produkt nazývaný Windows je tak rozšírený. Ich snaha je síce pekná, ale znovu ukazujú ich jedinú schopnosť, chcú si úspech kúpiť, to asi ťažko ;)

celý text

Čtěte více