Zavřít reklamu

Tři dlouhé roky čekali profesionálové na novou generaci Macu Pro, ta dosavadní totiž začala velmi zaostávat za ostatními Macy v portfoliu Applu. USB 3.0, Thunderbolt, nic z toho nemohli dlouhou dobu „pro“ uživatelé využít. Už na loňském WWDC konečně společnost odhalila svou novou vizi v oblasti pracovních stanic s nekonvenčním vzhledem a skvěle vypadajícími parametry, ačkoliv k zákazníkům se válcovitý stroj dostává až v posledních týdnech. Jelikož je Mac pro určený výhradně pro profesionály, požádali jsme o recenzi spřáteleného britského vývojáře, který nám ji zprostředkoval po dvou týdnech používání.


Velká část uživatelů Macu pro jsou kreativní lidé, kteří denně upravují videa, vytvářejí animace či provádí různé grafické práce. Já nejsem typický představitel této skupiny profesionálů. Má práce se místo toho točí převážně kolem kompilování kódu, sestavování uživatelského prostředí, analýzy a tak dále. Upřímně by mnohým pro tuto práci dostačoval slušný iMac, ale s novým Macem Pro dokáži dosáhnout toho, co potřebuji, mnohem rychleji.

Proč tedy Mac Pro? Rychlost pro mě byla vždy požadavkem číslo jedna, ale rozšíření periferií taky hrálo velkou roli. Předchozí Mac Pro, který jsem vlastnil (model Early 2010) měl asi nejvíce portů pro rozšíření a nejvíce možností pro připojení externích zařízení, když přišel na trh. Dávno před tím, než se dostala do povědomí cloudová úložiště, jsem spoléhal na rychlé externí pevné disky, která jsem za dlouhá léta shromáždil, včetně novějších SSD disků, a všechny jsem mohl s Macem Pro využít. Vytvoření RAID disků bylo u starého Macu Pro snadné díky flexibilitě a možnosti využití interních slotů pro pevné disky a podpora externích zařízení prostřednictvím rychlého FireWire byla požehnáním. To s žádným jiným Macem možné nebylo.

Design a Hardware

Nový Mac pro nabízí stejně jako předchozí model nejširší možnosti konfigurace ze všech počítačů Applu. Základní model, který vyjde na 75 000 korun, nabídne čtyřjádrový procesor Intel Xeon E5, 3,7 GHz, dvě grafické karty AMD FirePro D300 s 2GB pamětí a svižným 256GB SSD diskem. Mac Pro je investice, kterou profesionál dělá jen párkrát za život, nebudete jej měnit tak často jako mobilní telefon, a pro mé vlastní potřeby nebylo možné se spokojit pouze se základní sestavou. Konfigurace, které se tato recenze týká, tak nabídne prakticky ten skutečně nejvyšší výkon, jaký si lze od Applu pořídit – 12jádrový Intel Xeon E5-2697 v2 2700 MHz, 32GB 1866MHz DDR3 RAM, 1TB SSD se sběrnicí PCIe a dvojitá grafická karta AMD FirePro D700 se 6GB VRAM. Záměr byl, že do budoucna bude třeba napájet tři 4K monitory, a dodatečný grafický výkon byl tak evidentním upgradem, stejně tak i maximum výpočetních jader procesoru pro rychlou kompilaci a simulace.

Výše uvedená konfigurace celkově vyjde na 225 000 korun, což není zrovna malá investice ani pro ostřílené profesionály. Nicméně když uvážíte jen samotný hardware, Mac Pro ve skutečnosti drahý není. Stejně jako je u hardwaru celek lepší než součet jeho částí, to samé se dá říct i o ceně. Jen samotný procesor vyjde na 64 000 Kč, ekvivalentní grafická karta FirePro W9000 (D700 je jen upravenou verzí) vyjde na 90 000 za kus a Apple používá hned dvě. Jen cenou za procesor a grafické karty se dostáváme nad cenu kompletního počítače. S dalšími komponenty (SSD disk – cca 20 000 Kč, RAM – 8000 Kč, základní deska – 8000 Kč,…) bychom se snadno dostali i nad 300 000 Kč. Ještě pořád je Mac Pro drahý?

Mac Pro dorazil po měsíci a půl od prosincové objednávky. První dojem udělal už při procesu rozbalování, tím je ostatně Apple notoricky známý. Zatímco většině produktů se při rozbalování z krabice moc nechce a kolikrát skončíte jejím roztrháním či zničením, abyste se k jejímu obsahu vůbec dostali, zkušenost s Macem Pro byla zcela opačná. Ten jako by ve skutečnosti chtěl z krabice ven sám, aniž byste se museli příliš snažit.

Samotný počítač je vrcholem hardwarového inženýrství, alespoň co se desktopových „krabicových“ počítačů týče. Apple dokázal svůj nejvýkonnější počítač vměstnat do kompaktního oválu s průměrem 16,7 cm a výškou 25 cm. Do prostoru, který by vyplnila stará krabicová verze, by se nový Mac Pro vešel čtyřikrát.

Jeho povrch je vyroben z černě anodizovaného hliníku, který je až neuvěřitelně lesklý po celém povrchu. Vnější obal je odnímatelný a umožňuje snadný přístup ke vnitřnostem počítače. V horní části, která trochu připomíná odpadkový koš, je ve skutečnosti průduch pro odvětrávání horkého vzduchu, studený vzduch z okolí nasává ze štěrbin ve spodní části. Ve skutečnosti se jedná o důmyslný chladící systém, ke kterému se dostaneme později. Přední a zadní část počítače snadno rozeznáte podle konektorů. Mac Pro na své základně rotuje a ve chvíli, kdy jej pootočíte o 180 stupňů, se rozsvítí okolí portů. To pravděpodobně nebudete dělat často, zvlášť ve tmě, nicméně i tak se jedná o příjemnou vychytávku.

Mezi konektory naleznete čtyři USB 3.0 porty, hned šest Thunderbolt 2 portů (s dvojnásobnou propustností oproti předchozí generaci), dva Ethernet porty (u Mac Pro standard), společný výstup pro reprobedny s podporou 5.1 zvuku a a vstup pro mikrofon, sluchátkový výstup a HDMI. K Macu pro také dostanete speciální síťový kabel, který splyne se zadní částí počítače, není však vyloučené použití standardního kabelu.

Zatímco starší Mac Pro byl z velké míry rozšířitelný díky PCI slotům a slotům pro disky, nový model žádné takové rozšíření nenabídne. Je to cena za výrazně menší rozměry, nicméně není to tak, že by Apple rozšiřitelnost zcela ignoroval. Místo toho se snaží ostatní výrobce popohnat k přechodu na Thunderbolt, proto také disponuje šesti porty. Účel Macu Pro je stát se jakýmsi středobodem pro všechna rozšíření a externí periferie, spíš než krabicí, jež je v sobě pojme.

Po odejmutí vnějšího obalu, což je možné po odsunutí tlačítka na hraně, které obal uvolní, se lze vcelku jednoduše dostat ke vnitřnostem počítače. Ty jsou ve většině vyměnitelné stejně jako u straších profesionálních strojů Applu. Procesor je zasazen do standardní patice, RAM lze bez problému vysunout a vyměnit lze i grafické karty. Pokud však plánujete do budoucna takto aktualizovat Mac Pro, mějte na paměti, že většina periferií je vyrobená na míru. Například grafické karty jsou upravenými verzemi FirePro ze série W, RAM zase mají speciální teplotní senzor, bez kterého by chlazení jelo stále naplno. Upgradovat tak lze jen s periferiemi výhradně kompatibilními s Macem Pro.

Pro upřesnění, skutečně uživatelsky vyměnitelná je pouze operační paměť, ostatní komponenty – SSD, procesor, grafické karty – jsou přišroubovány pomocí šroubů s hvězdicovou hlavou a vyžadují pokročilejší montáž. Dobře přístupné je ještě flash SSD přišroubované pouze jedním šroubkem na vnější straně desky, ale s proprietárním konektorem. OWC nicméně na CES 2014 ohlásilo výrobu SSD disků s tímto konektorem, aby do Maců pasovaly. Výměna procesoru by představovala už více práce, konkrétně demontáž jedné celé strany, nicméně díky standardní patici LGA 2011. Výměna GPU je prakticky nemožná, jelikož Apple zde využívá karty vyrobené na zakázku, aby se vešly do kompaktního šasi Macu Pro.

Člověk získá pocit, že se Apple nechal inspirovat origami, základní deska je rozložená na tři sekce a přišroubovaná k trojúhelníkovému chladícímu jádru. Je to chytrý design, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak vcelku zřejmý. Způsob, jakým se teplo svádí z jednotlivých komponent a je vedeno do horního otvoru a vyfukováno ven, je v rámci hardwarového inženýrství geniální, jen co je pravda.

První spuštění a první problémy

Mac Pro mne hned po prvním stisknutí vypínacího tlačítka a připojení 4K monitoru Sharp nechal v úžasu. Možná jsem si už zvykl konstantně slýchat hučení, které vycházelo ze starého modelu, ale soudě dle ticha jsem musel zkontrolovat, zda počítač skutečně běží. Žádné hučení ani zvuk proudícího vzduchu nebyl znatelný, ani když jsem přiložil ucho blíž. Bez asistence displeje běh počítače prozradil pouze teplý vánek proudící z horní části počítače. Mac Pro je skutečně tichý jako hrob a po mnoha letech jsem mohl poprvé slyšet ostatní zvuky vycházející z pokoje, které větrák starého modelu přehlušil.

Poměrně milým překvapením byl mnohdy opomíjený zabudovaný reproduktor. Na původním Macu Pro nebyla kvalita zvukové reprodukce nijak valná, chtělo by se říci mizerná, tím spíš, že vycházela z vnitřku počítače. Když jsem zapojoval nový Mac, tak jsem zapomněl připojit své externí reproduktory a když jsem si poté pustil video v počítači, překvapil mě čistý a hlasitý zvuk vycházející zpoza monitoru, kde byl Mac Pro položený. Zatímco bych očekával klasicky zahuhlaný zvuk, u Macu Pro nebylo vůbec poznat, že se jedná o reproduktor zabudovaný uvnitř. Zde je opět vidět perfekcionismus Applu. Takové výrazné vylepšení něčeho tak vzácně využívaného, jako je interní reproduktor, vidíme jen u málokterého výrobce. Zvuk je ve skutečnosti tak dobrý, že jsem se už ani neobtěžoval externí reproduktory zapojovat. Ne snad že by předčil kvalitní reprosoustavu, ale pokud zrovna neprodukujete hudbu či video, je více než dostačující.

Radost trvala až do chvíle, kdy bylo třeba migrovat data ze starého stroje. S připravenou zálohou na externím pevném disku (7200 ot./min) jsem měl připravenou zálohu o velikosti asi 600 GB a po spuštění Migračního asistenta mne uvítala hláška o dokončení přenosu za 81 hodin. Vzhledem k tomu, že se jednalo o pokus o přenos prostřednictvím Wi-Fi, tolik mě to nepřekvapilo a následovala snaha využít Ethernet a zálohu z výrazně rychlejšího SSD disku. Zbývající 2 hodiny, které Migrační asistent hlásil, byly rozhodně pozitivnější než předchozí odhad, nicméně po 16 hodinách se stále neměnnými dvěma hodinami do konce mi došla trpělivost.

Mé naděje se nyní upínaly k přenosu přes FireWire, bohužel Mac Pro postrádá příslušný port, bylo tedy třeba koupit redukci u nejbližšího prodejce. Další dvě ztracené hodiny cestováním však nepřinesly příliš ovoce – další skoro celý den na displeji zůstal neměnící se odhad „okolo 40 hodin“. Dva dny tak byly ztracené pouze přenosem dat a nastavení, to vše kvůli absenci slotů pro rozšíření a určitých portů. Starší Mac Pro neměl Thunderbolt, zatímco nový neměl FireWire.

Nakonec byla celá instalace vyřešena způsobem, který bych však nikomu příliš nedoporučoval. Měl jsem nepoužívané SSD ze starého Macu. Rozebral jsem tedy jeden externí USB 3.0 disk a prohodil ho s mým starým SSD diskem, abych ho připojil k Macu Pro přímo s přenosovou rychlostí teoreticky až 5 Gb/s. Po všech ostatních pokusech, které stály mnoho času i peněz, po tom, co selhal Time Machine, FireWire i externí USB 3.0 zařízení, se tento kutilský kousek ukázal jako nejúčinnější. Po čtyřech hodinách se nakonec s vlastnoručně vyrobeným externím SSD diskem s USB 3.0 podařilo 600 GB souborů přenést.

Výkon

Doménou nového MacU Pro je bezesporu jeho výkon, který obstarává procesor Intel Xeon E5 na architektuře Ivy Bridge, dvojice grafických karet AMD FirePro i výrazně rychlejší SSD využívají sběrnici PCIe s vyšší propustnostÍ, než umožňovala SATA. Takto vypadá výkonnostní srovnání starého modelu Mac Pro (nejvyšší konfigurace, 12 jader) s novou verzí naměřené prostřednictvím GeekBench:

Samotná rychlost disku je také pozoruhodná. Po testu aplikací BlackMagic Disk Speed Test byla průměrná rychlost čtení 897 MB/s a zápisu 852 MB/s, viz obrázek níže.

Ačkoliv je Geekbench dobrý pro obecné srovnání výkonu počítačů, o samotném výkonu Macu Pro příliš neřekne. Pro praktický test jsem si vzal jeden z větších projektů v Xcode, který většinou kompiluji, a srovnal jsem čas kompilace na obou strojích. Tento konkrétní projekt obsahuje zhruba 1000 zdrojových souborů včetně podprojektů a frameworků, které se skládají jako součást jednoho binárního kódu. Každý zdrojový soubor představuje několik set až několik tisíc řádků kódu.

Starý Mac Pro zkompiloval celý projekt za celkem 24 vteřin, zatímco nový model potřeboval vteřin 18, tedy rozdíl představuje kolem 25 procent pro tento konkrétní úkon.

Ještě větší zrychlení pozoruji při práci s XIB (formát pro Interface Builder v Xcode) soubory. Na Macu Pro z roku 2010 trvá otevření tohoto souboru 7–8 vteřin, návrat zpět pro procházení zdrojových souborů pak dalších 5 vteřin. Nový Mac Pro tyto operace zvládá za dvě, respektive 1,5 vteřiny, výkonnostní nárůst je v tomto případě více než trojnásobný.

Střih videa

Střih videa je bezesporu jedna z oblastní, kde nový Mac Pro najde největší uplatnění. Proto jsem požádal spřátelené produkční studio, které se střihem videa zabývá, o jejich dojmy z výkonu, který mohli testovat několik týdnů s podobnou konfigurací, byť pouze s osmijádrovou verzí procesoru.

Počítače Mac jsou obecně o optimalizaci a na Macu Pro je to znát asi nejvíce. Nejde jen o optimalizaci operačního systému, ale také aplikací. Teprve nedávno Apple aktualizoval svůj profesionální stříhací program Final Cut Pro X, aby dokázal plně využít výkonu Mac Pro a optimalizace je skutečně znát zvlášť proti zatím neoptimalizovaným aplikacím, jako je Adobe Premiere Pro CC.

Ve Final Cut Pro neměl Mac Pro problém přehrávat v reálném čase čtyři nekomprimované 4K klipy  (RED RAW) najednou, a to ani s množstvím aplikovaných efektů včetně těch náročnějších, jako je rozmazávání. Ani tehdy nebylo poznat snížení framerate. Stejně tak bylo plynulé i převíjení a přeskakování z místa na místo ve stopáži. Znatelný pokles bylo možné zaznamenat až po přepnutí nastavení z nejlepšího výkonu na nejlepší kvalitu obrazu (režim plného rozlišení). Import 1,35GB RED RAW 4K videa trval zhruba 15 vteřin, na Macu Pro 2010 128 vteřin. Renderování minutového 4K videa (s komprimací h.264) zabralo ve Final Cut Pro kolem 40 vteřin, pro srovnání starší model na to potřeboval více jak dvojnásobek času.

Zcela jiný příběh je to s Premiere Pro, které se zatím nedočkalo aktualizace od Adobe, jež by software připravila pro specifický hardware Macu Pro. Kvůli tomu tak nedokáže využít dvojice grafických karet a většinu výpočetní práce přenechává procesoru. Ve výsledku tak dokonce zaostává za starým modelem z roku 2010, který například zvládá export rychleji, a hlavně ani nepřehraje jediné nekomprimované 4K video v plném rozlišení a pro plynulé přehrávání je třeba jej snížit na 2K.

Podobně tomu ostatně je i v iMovie, kde starší model dokáže renderovat video rychleji a proti novému Macu Pro má lepší výkon na jedno jádro. Síla nového stroje je vidět až při zapojení více jader procesoru.

Zkušenosti se 4K a monitorem Sharp

Podpora 4K výstupu je jedno z dalších lákadel nového Macu Pro, proto jsem si k němu v rámci objednávky přiobjednal i nový 32palcový 4K monitor Sharp 32“ PN-K321, který má Apple v nabídce ve svém online obchodě za 107 000 korun, tedy za cenu převyšující i vyšší konfiguraci počítače. Očekával jsem, že bude lepší než jakýkoliv monitor, se kterým jsem kdy pracoval.

Ale běda, ukázalo se, že se ve skutečnosti jedná o obyčejné LCD s LED podsvětlením, tedy nikoliv o IPS panel, který njadete například u Apple Cinema monitorůnebo Thunderbolt monitoru. Sice disponuje zmíněným LED podsvícením, což je vylepšení proti CCFL technologii, na druhou stranu za cenu, na kterou onen Sharp přijde, bych neočekával nic jiného než IPS panel.

I kdyby však byl monitor sebelepší, u Macu Pro by to bohužel nebylo moc platné. Jak se totiž ukázalo, podpora 4K je u Macu Pro, respektive v OS X, dost mizerná. V praxi to znamená, že Apple například neškáluje fonty adekvátně k vysokému rozlišení. Všechny prvky byly neuvěřitelně titěrné včetně položek v horní liště a ikon, a to nesedím ani půl metru od monitoru. Žádná možnost nastavení funkčního rozlišení v systému, žádná pomoc ze strany Applu. U takto nákladného zařízení bych očekával rozhodně více. Paradoxně lepší podporu 4K nabízejí Windows 8 v BootCampu.

Takto vypadá Safari na 4K monitoru

Měl jsem možnost monitor srovnat také s dosavadním monitorem Dell UltraSharp U3011 s LED podsvícením a rozlišením 2560 × 1600. Ostrost u 4K displeje nebyla o nic lepší, ve skutečnosti bylo těžké pozorovat jakýkoliv rozdíl, až na to, že text byl u Sharpu nepříjemně rozmazaný. Snížení rozlišení pro zvětšení prvků mělo za následek ještě horší zobrazení a snížení ostrosti, tedy nic nečekaného. V současné době tedy Mac Pro rozhodně není připravený na 4K ani s nejnovější betaverzí OS X 10.9.1 a Apple si nedělá zrovna dobré jméno, když nic netušícím zákazníkům nabízí tento předražený LCD displej jako volitelnou položku v objednávce.

Závěr

Mac Pro už názvem napovídá, že se jedná o zařízení pro profesionály. Stejně tak tomu napovídá i cena. Nejedná se o klasický stolní počítač jako spíše o pracovní stanici, kterou využívají produkční a nahrávací studia, vývojáři, animátoři, grafici a další profesionálové, pro kteréx je výpočetní a grafický výkon alfou a omegou jejich práce. Mac Pro by byl bezesporu i výborným herním strojem, i když by jen málo her dokázalo plně využít potenciál grafických karet kvůli dosavadní absenci optimalizace pro tento konkrétní hardware.

Jedná se bezesporu o nejvýkonnější počítač, jaký kdy Apple vyrobil, zvlášť ve vyšších konfiguracích, a dost možná i o jeden z nejvýkonnějších počítačů na spotřebitelském trhu obecně s výkonem 7 TFLOPS. Ačkoliv Mac Pro nabízí nekompromisní výpočetní sílu, neobešel se bez některých nedostatků. Asi největším z nich je mizerná podpora 4K monitorů, to však Apple může napravit aktualizací OS X, takže nic není ztraceno. Majitelé starších modelů pravděpodobně nebudou mít radost z absence slotů pro disky a PCI periferie, místo toho povede z Macu mnoho kabelů k externím zařízením.

V mnoha aplikacích vyšší výkon pravděpodobně ani nezaznamenáte, alespoň do doby, kdy budou optimalizovány konkrétně pro Mac Pro. Zatímco Final Cut Pro X využije CPU i GPU na maximum, v produktech od Adobe budou změny ve výkonu jen nepatrné, pokud vůbec.

Po hardwarové stránce je Mac Pro vrcholem hardwarového inženýrství a Apple je jedna z mála společností, která dokáže vložit tolik prostředků do produktu určeného pro velice specifický (a ne tak velký) trh. Apple měl však k profesionálům a umělcům vždy velmi blízko a Mac Pro je dokladem oddanosti k těm, kteří společnost drželi nad vodou v dobách nejhorší krize. Profesionální kreativci a Mac k sobě neodlučně patří a nová pracovní stanice je dalším velkým pojítkem zabaleným v elegantním kompaktním oválovitém šasi.

Zlí jazykové tvrdí, že od představení iPadu nepřišel Apple s žádným skutečně revolučním produktem, Mac Pro je však revoluční každým coulem, alespoň mezi desktopovými počítači, byť jen pro vybranou skupinu lidí. Tři roky čekání skutečně stály za to.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Nekompromisní výkon
  • Rozměry
  • Lze upgradovat
  • Tichý provoz

[/checklist][/one_half]
[one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Špatná podpora 4K
  • Absence slotů pro rozšíření
  • Slabší výkon na jedno jádro

[/badlist][/one_half]

Aktualizace: doplněny přesnější údaje o upravování 4K videa a upravena část o monitoru Sharp s ohledem na technologii displeje.

Autor: F. Gilani, externí spolupracovník
Překlad a zpracování: Michal Žďánský
.