Zavřít reklamu
iWant

První zahraniční recenze na nový Mac Mini: obrovský krok kupředu pro nejuniverzálnější Mac

iWant

Od zítřejšího rána začne oficiální prodej minulý týden představených novinek od společnosti Apple. Jde především o nový iPad Pro, nový MacBook Air a nový Mac Mini. V tomto článku se budeme věnovat právě poslední jmenované novince, o které se v posledních několika hodinách zveřejnily první recenze, které jsou navíc veskrze pozitivní.

Fanoušci nejmenšího a nejlevnějšího počítače od Applu čekali dlouhé čtyři roky na to, než se Mac Mini dočká zásadnější aktualizace. Ta dorazila a kromě obměněného hardwaru uvnitř přináší také novou barvu – Space Grey. Na první pohled se tedy může zdát, že se příliš mnoho věcí nezměnilo, opak je však pravdou, jak potvrzují recenzenti.

Než se podíváme na to, co se dělo pod kapotou, recenzenti si často chválí skvělou konektivitu, kterou nový Mac Mini disponuje. V první řadě jde o přítomnost čtyř Thunderbolt 3 portů, což je stejný počet, jako nabízí iMac Pro. Jako velmi pozitivní vnímají recenzenti také přítomnost 10 Gbit Ethernet portu (za příplatek 3 000,-) a přítomnost HDMI 2.0 a další dvojice USB (tentokrát typ A). Z hlediska konektivity si tedy není na co stěžovat.

Co se výkonu týče, nový Mac Mini je výkonovým králem z hlediska procesorů. Nejvýkonnější konfigurace s procesorem i7 nabízí vyšší jednovláknový výkon než všechny ostatní nabízené Macy. Ve vícevláknových úlohách jej pak poráží jen vrcholná konfigurace iMacu Pro a stařičký (byť v tomto ohledu stále velmi výkonný) Mac Pro, tedy podstatně dražší systémy než je Mac Mini s nejsilnějším procesorem.

Méně výkonné varianty CPU také nejsou žádná podřadná ořezávátka. I nejméně výkonná varianta s procesorem i3 je stále výkonnější, než předchozí nejvyšší konfigurace. V tomto ohledu je nabídka procesorů velmi široká a vybere si jak nenáročný uživatel, který se bude věnovat jen lehké kancelářské práci, tak profesionál, který potřebuje co nejvyšší výpočetní výkon CPU.

Tím se dostáváme k pravděpodobně jedinému negativu z hlediska hardwaru uvnitř nových Maců Mini. Integrovanž grafický akcelerátor opravdu nikterak oslnivě silný není. Na běžnou práci postačí, jakmile si však budete chtít něco zahrát, nebo využít síly GPU při renderování nějakého 3D objektu či videa, integrovaná grafika v procesoru vám s tím příliš nepomůže. Apple se v tomto ohledu zaměřuje na použití externích grafických karet, proto také tolik TB 3 portů. Tím však do jisté míry popírá jeden z největších benefitů Macu Mini – jeho kompaktnost.

Další pozitivum bylo načrtnuto v předchozích odstavcích a týká se možností individualizace. Apple v případě Mac Mini nabízí opravdu široké množství konfigurací, od několika úrovní procesorů, přes velikost operační paměti, kapacity úložiště či rychlosti LAN. Dobrou zprávou je, že je možné operační paměť navýšit po nákupu přístroje. Naopak kapacita úložiště je pevně daná, neboť je (PCI-E nVME) SSD připájené k základní desce. Opět ovšem vzhledem ke konektivitě není problém připojit nějaké rychlé (a relativně levné) externí TB 3 úložiště. Nejdůležitější komponentou při konfiguraci nového Macu Mini je tak procesor, se kterým už poté nic neuděláte.

Ve finále tak zbývá cena, která svým rozpětím odpovídá širokým možnostem individualizace. Nejlevnější varianta Macu Mini začíná na 24 tisících za i3, 8 GB RAM a 128 GB úložiště. Tato konfigurace bude zcela jistě stačit naprosté většině nenáročných uživatelů. Příplatek za nejvýkonnější procesor je buď 9 000,-, nebo 6 400,- pokud začínáte na dražší konfiguraci. Na 6 400,- začíná také příplatek za více RAM, který končí na 45 tisících za 64 GB 2666 MHz DDR 4. Výše příplatků za RAM pak odpovídají příplatkům za větší úložiště. Ve finále je zde ještě příplatek za 10 Gbit LAN. Ve finále by si tak měl vybrat každý a jak recenze naznačují, nový Mac Mini má potenciál potěšit každého, kdo se pro něj rozhodne. Původní recenze si můžete přečíst na serverech TechCrunch, MacWorld, CNET, Tom’s Guide, AppleInsider a mnoho dalších.