Zavřít reklamu

Pakliže v sobě máte sportovního ducha a k lepším výkonům si rádi pustíte energickou hudbu, ale nesedí vám špuntová sluchátka, není výběr toho správného produktu pro vás tak úplně snadný. V portfoliu nizozemského výrobce Philips však naleznete spoustu zajímavých kousků, mezi něž se řadí i sluchátka přes uši s označením Philips TAA4216. Jak tento produkt obstál si můžete přečíst v naší recenzi.

Základní specifikace

Pokud vám nesedí pojem náhlavní sportovní sluchátka, vězte, že se o ně Philips opravdu pokusil, a již z parametrů výrobci snahu upřít nelze. Hmotnost 214 gramů by vám neměla překážet ani při prudších pohybech hlavy, to samé se dá říci o rozměrech 19.9 × 17.2 × 5.0 centimetrů. Aby se vám uši nepotily, oba náušníky jsou naplněny chladicím gelem, který by nadměrnému množství potu měl zamezit. Polstrované náušníky jsou také odnímatelné a pratelné, veškerý prach a špínu z nich tedy můžete snadno dostat pryč. Ochrana proti prachu a vodě s certifikací IP55 sice není ta nejvyšší, jakou byste na trhu našli, i tak by ale měl produkt vydržet větší zátěž.

U sluchátek Philips TAA4216 je samozřejmostí využití Bluetooth 5.0. Frekvenční rozsah pak dosahuje od 20 Hz do 20 kHz a mezi nabízené Bluetooth profily patří A2DP, AVRCP a HFP. Kodek AAC sice není vhodný pro náročné posluchače, na ty ale Philips ani necílí. Citlivost sluchátek činí 118 dB, impedance pak 32 ohmů. O zvukový přednes se starají neodymové měniče o průměru 40 milimetrů. Baterie nenechá ve štychu ani ty nejvíce vytrvalé sportovce, podle oficiálních informacívydrží totiž hrát až 35 hodin na jedno nabití. Pomocí konektoru USB-C se navíc dokáže nabít za 15 minut na 2 hodiny poslechu, což pokryje i docela náročný trénink. Pokud byste náhodou neměli přístup k elektrické energii a sluchátkům by došla šťáva, k přehrávání můžete použít kabel s 3,5mm jackem. Sluchátka v době psaní článku stojí 1 890 Kč, dle mého názoru je to přijatelná cenovka takřka pro kohokoli.

Obsah balení nezaujme, konstrukce však již ano

V balení nenajdete nic převratného, nachází se zde pouze samotná sluchátka, USB-C – USB-A nabíjecí kabel a návod k použití, ten ale dle mého názoru nebudete potřebovat. Co ale rozhodně potěší je konstrukční zpracování, které je vzhledem k cenové hladině na velmi slušné úrovni. Produkt působí poměrně bytelným dojmem, zároveň mu ale nemohu upřít lehkost a pohodlnost při nošení. Ve chvíli, kdy jsem měl sluchátka nasazená na hlavě, ani po delším používání mne nijak netlačila, a to i přesto, že hlavový most není polstrovaný. Jediné, co se mi tak úplně nezamlouvá, je krytka, která zakrývá USB-C a 3,5mm konektory. Odklápí se totiž tak trošku nekomfortně, a osobně jsem měl obavy, že by se časem mohla zlomit – nic vážného, pokud si dáte pozor.

Párování je bleskurychlé, ovládání bezproblémové

Veškeré ovládání na produktu řešíte pomocí pravého sluchátka. Pro zapnutí stačí dlouze podržet prostřední tlačítko, abyste je přepnuli do párovacího režimu, podržte jej ještě o něco déle. O tom, v jakém stavu se sluchátka nachází, vás, jak už to u Philipsu bývá zvykem, informuje hlasový výstup. Hned po přepnutí do párovacího módu se sluchátka zobrazila v seznamu nových Bluetooth zařízení, a to jak na iPhonu, tak i iPadu a Macu. Připojení proběhlo nesmírně rychle, a to jak při prvním spárování, tak i následně po zapnutí. To je sice skvělá zpráva, na druhou stranu by ale dle mého názoru měl být tento fakt v roce 2022 samozřejmostí.

philips taa4216

Co se týče samotného ovládání, nezaznamenal jsem s ním žádný problém. Jak jsem psal výše, delším podržením prostředního tlačítka produkt zapínáte a vypínáte, krátkým stisknutím spouštíte a zastavujete přehrávání, dvojím stisknutím zapnete hlasového asistenta. Dvěma tlačítky na boku pak zesilujete a zeslabujete zvuk, delším podržením pak přeskakujete na další, respektive předchozí skladbu. Pozitivně hodnotím fakt, že takřka za žádných okolností nemusíte sahat po telefonu a jak hudbu, tak i příkazy pomocí hlasového asistenta obstaráte pouze se sluchátky na uších.

Zvuk má potřebnou energii, v žádném případě však není přehnaná

Z nějakého důvodu jsem u těchto sluchátek neměl vůbec vysoká očekávání – čekal jsem spíše průmět. Ihned po nasazení jsem však byl příjemně překvapen tím, co sluchátka dokáží. Zvuk je na můj vkus sice trochu zastřený – basová složka je slyšet nejvýrazněji, středy a vyšší tóny se lehce ztrácí a ve složitějších jazzových skladbách či při poslechu vážné hudby zní poněkud ploše. Jazz ale není žánr, který si budete při cvičení pouštět. Jakmile si tedy pustíte jakoukoli energickou hudbu, ať už rap, pop, taneční muziku či rock, myslím, že budete poměrně mile překvapeni. K vašim uším se totiž dostane energie, která vás požene dopředu nejen při sportu. Pokud máte v plánu se sluchátky strávit i klidnější večerní chvíle, zvukové představení sluchátek vás ani nenadchne, ani neurazí. Zvuk sice není bůhvíjak prostorový a k pomalejším skladbám se příliš nehodí, rozhodně bych jej ale označil za relativně příjemně poslouchatelný. Celkově zvukové podání hodnotím kladně, na sportovní účely je naprosto skvělé.

1520_794_Philips_TAA4216

Sluchátka sice nemají aktivní potlačení okolního ruchu, pasivně však tlumí okolí velice zdařile. Nemusíte se tedy bát, že při poslechu hudby budete příliš rušeni okolím, o kompletním odříznutí však rozhodně hovořit nemohu. Kvalita telefonních hovorů je dostačující a ani já, ani protistrana jsme neměli problém se navzájem slyšet, dokud jsem se nedostal do rušného prostředí. Mikrofon na těle sluchátek poměrně intenzivně zaznamenává vítr, který se přenáší do sluchátka protistrany – a v takové situaci mě bohužel protistrana takřka neslyšela. V kategorii těchto sluchátek ale lze tento problém odpustit, je však trochu škoda, že na filtraci větru apod. Philips nezapracoval.

Závěrečné zhodnocení

Philips TAA4216 hodnotím jako velice zdařilý produkt vhodný (nejen) pro sportovní účely. Hledáte-li cenově dostupná bezdrátová sluchátka přes uši s dlouhou výdrží baterie na jedno nabití, slušným zvukovým podáním a kvalitní konstrukcí, nizozemský výrobce za mě odvedl opravdu dobrou práci. Jasně, za cenu nepřesahující 2 000 Kč není ani možné očekávat perfektně vyvážený zvuk se skvěle zpracovanými detaily, pakliže se ale řadíte mezi nenáročné až středně náročné posluchače, poslouží vám produkt více než skvěle.

Sluchátka Philips TAA4216 koupíte zde

1520_794_Philips TAA4216
.