Zavřít reklamu

V dnešním článku se podíváme na několik způsobů využití síťové karty do PCI-E, kterou jsme si představili a nainstalovali do NASu QNAP TS-251B v rámci posledního článku. Díky bezdrátové síťové kartě je NAS schopný fungovat nejen jako bezdrátové datové úložiště, ale jako jakýsi multimediální hub pro celou domácnost.

Pro použití NASu v bezdrátovém režimu je třeba – kromě instalace kompatibilní Wi-Fi karty – nainstalovat také příslušnou aplikaci. Ta se jmenuje QNAP WirelessAP Station a je dostupná v App Center v rámci operačního systému QTS. Po stažení následuje jednoduché zprovoznění, v rámci kterého si vytvoříte vlastní uzavřenou síť, do které se budou napojovat všechna ostatní zařízení. Specifikujete si tedy název sítě, SSID, typ šifrování, podobu hesla a frekvence, na kterých bude síť operovat (v našem případě, kvůli použité WiFi kartě, je to 2,4G). Následuje jen výběr kanálu, který můžete vybrat manuálně, nebo to nechat na NASu jako takovém a je hotovo. Námi vytvořená síť je viditelná a připravená k použití.

Využití je možné mnoha způsoby. Jednak slouží vlastní WiFi síť k přímému připojení defaultních aplikací QNAPu k NASu – tedy umožňuje streamování hudby, videa či pracování se soubory ve vlastní síti, aniž by zatěžovala vaši běžnou domácí síť z WiFi routeru. Další možnost použití se objevuje v případě, kdy chcete k NASu připojit zařízení, které (z jakéhokoliv možného důvodu) nechcete připojovat přímo do vaší soukromé sítě. Ať už z hlediska bezpečí, nebo z hlediska nechtěného zvýšeného provozu domácí sítě. Tento scénář se hodí například pro připojení bezpečnostního kamerového systému, který je relativně datově náročný a v tomto režimu posílá záznamy přímo do NASu, skrze vlastní dedikovanou síť.

QNAP NAS vybavený síťovou kartou můžete použít také jako centrum pro automatizaci domácnosti. V tomto ohledu je možné využít například protokol IFTTT. Podhoubí podporovaných aplikací se v poslední době poměrně rozrostlo a možností (domácí) automatizace je zase o něco více. Totéž funguje v případě potřeby dedikované sítě IoT, u které vyžadujete maximální možné zabezpečení bez jakýchkoliv externích rizik.

Dobrou zprávou je také to, že QNAP nabízí několik úrovní certifikovaných integrovaných PCI-E WiFi karet, jež odpovídají náročnosti a potřebám zákazníka. V našem případě máme k dispozici druhou nejlevnější variantu od TP-Link, jež disponuje dvěma anténami, maximální přenosovou rychlostí až 300 Mb/s a podporou 2,4G pásma. Tato karta stojí kolem čtyř set korun a pro běžné domácí použití je naprosto dostatečná. NASy od QNAPu však podporují i podstatně výkonnější řešení, kdy na vrcholu pomyslné výkonnostní pyramidy stojí špičkový bezdrátový adaptér QNAP QWA-AC2600, jež nabízí skvělé parametry, ale také odpovídající cenu (více informací najdete zde). Dražší síťové karty však najdou využití především ve firemní/enterprise sféře, společně se zcela odlišnými řadami NASů. Další informace o možnostech QNAP WirelessAP Station najdete zde.

.